POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

CO atakuje i płoną sadze

Piec gazowy fot.: MK/Express-Miesjki.pl

Wielokrotnie już pisaliśmy o zagrożeniu, jakie niesie za sobą brak zachowania środków ostrożności przy stosowaniu pieców gazowych do ogrzewania mieszkań. Według prognoz meteorologicznych mrozy nasilają się i będą nam towarzyszyć do końca roku. Zima jednak dopiero się zaczęła i niezachowanie zasad bezpieczeństwa przy ogrzewaniu domów i mieszkań grodzi niebezpiecznymi w skutkach zdarzeniami, jakie do tej pory zanotowano w naszym powiecie.

Tlenek węgla atakuje.

Do zatrucia tlenkiem węgla doszło w mieszkaniu przy ulicy Wrocławskiej w Środzie Śląskiej 21 grudnia. Zatruciu uległy dwie osoby. Podobne zdarzenie dwukrotnie miało miejsce  w Malczycach przy ulicy Dworcowej. Tym razem nikt nie ucierpiał. W każdym z tych przypadków musiała interweniować straż pożarna. Po zbadaniu natężenia CO, przewietrzeniu pomieszczeń mieszkalnych i zabezpieczeniu instalacji, lokatorzy wrócili do swoich mieszkań.

Płoną sadze.

Następnym niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą bądź też ignorowanie ostrzeżeń kominiarzy oraz straży pożarnej, bądź niewiedza właścicieli domów, są sadze zalegające w kominie. W ostatnim czasie Państwowa Straż Pożarna w Środzie Śląskiej odnotowała co najmniej dwa przypadki zapalenia się sadzy w kominie (w Lutyni 18 grudnia i w Szczepanowie 21 grudnia). W obu przypadkach przyczyną zapłonu było nadmierne nagromadzenie się sadzy w przewodzie kominowym.

Ciepło i bezpiecznie.

Regularne przeglądy instalacji grzewczych, gazowych i przewodów kominowych pozwolą wykryć ewentualne usterki. Szczególnie w okresie zimowym zadbajmy o to, aby wszystkie urządzenia grzewcze były sprawne . I nie tylko dlatego, żeby było nam ciepło, ale również  ze wzglądu na bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie, bo to po prostu się nie opłaca.

MK/Express-Miejski.pl

REKLAMA