POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W Kostomłotach powstanie Rada Seniorów. To pierwszy taki organ w powiecie średzkim

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Na listopadowej sesji samorządowcy z Kostomłotów przyjęli uchwałę dotyczącą utworzenia Rady Seniorów.

W głosowaniu wzięło udział piętnastu radnych i jak się okazało, wcale nie byli jednomyślni. Za podjęciem uchwały było 8 radnych (Agnieszka Śladowska, Ryszard Pisarek, Leon Barylak, Marzena Kruźlak, Barbara Konicka, Waldemar Sudoł, Jan Szewdo, Marian Fita), a przeciw 7 (Edward Kulik, Mariusz Żałobniak, Marek Żądło, Józef Osowski, Marek Pomykała, Paweł Marchewka, Aneta Sawicka). Ostatecznie uchwała została podjętaWalczyliśmy o powstanie rady przeszło pół roku. Niezrozumiały jest dla mnie opór części radnych, a jest to aż siedem osób, które były przeciwko jej powołaniu. Rada seniorów, to organ doradczy, który otwarcie będzie mówił, czego potrzebują i oczekują osoby starsze - przyznała w rozmowie z nami wójt gminy Kostomłoty Janina Gawlik.

Przed seniorami nowe możliwości

W założeniu członkowie nowej rady będą mogli m.in. wspierać aktywność seniorów, zająć się problemami mieszkaniowymi osób starszych, przełamywać stereotypy na temat starości, marginalizacji seniorów oraz organizować dla nich formy wypoczynku, rekreacji, edukacji i kultury.

Jak czytamy w uchwale, zadaniami radnych seniorów będzie również przedstawianie propozycji w zakresie ustalania priorytetowych zadań dotyczących społeczności w perspektywie krótko i długookresowej oraz inicjowanie działań na rzecz seniorów - To także wydawanie opinii i formułowanie wniosków, służących rozwojowi działalności na rzecz seniorów; inicjowanie działań mających na celu upowszechnianie współpracy Gminy Kostomłoty ze środowiskiem
seniorów, a także współpraca w sprawach dotyczących istotnych oczekiwań i ich potrzeb - informują urzędnicy.
 
Pierwsza taka rada w powiecie średzkim
 
W ostatnim czasie w gminie Kostomłoty mogliśmy zauważyć wzmożone działania na rzecz osób starszych. W Osieku powstał Dzienny Dom Seniora, a niedawno wójt powołała pełnomocniczkę ds. seniorów. Działania w kierunku najstarszych mieszkańców są widoczne i jak się okazuje niejedyne. Powołanie Rady Seniorów, to nie jako ukłon ze strony samorządu w kierunku osób starszych i docenienie ich doświadczenia i wiedzy. - Seniorzy płacili podatki przez większość swojego życia i płacą je do dziś. Nie można ich wyłączać z życia gminy. Powinni mieć realny wpływ na to, co robimy i powinni również z tego korzystać - wyjaśnia wójt Janina Gawlik. - Odkąd jestem wójtem, realizujemy wiele programów dla seniorów. Chciałabym, żeby mogli korzystać z wielu inicjatyw i aby byli aktywni - dodaje.

Rada Seniorów będzie organem opiniodawczym w stosunku do tych zadań, które będą bezpośrednio dotyczyć również ich samych. - Nie jesteśmy pierwszym samorządem, który ma radę seniorów, natomiast jesteśmy pierwsi w naszym powiecie. W gminie Kostomłoty ponad 1,7 tys. osób to seniorzy. Chcemy, by mieli prawo do decydowania o tym, co się dzieje w gminie. Jako urząd pomożemy we wszystkim m.in. w pozyskiwaniu środków na własne cele - zapowiada wójt.

W Radzie Seniorów ma być 15 osób. - Chcielibyśmy, aby w każdym okręgu wyborczym był przedstawiciel, tak samo jak w przypadku radnych gminnych - wyjaśnia Janina Gawlik. Kadencja rady trwać będzie 3 lata i będzie liczona od jej pierwszego posiedzenia

Warto w tym miejscu dodać, że na terenie powiatu funkcjonują młodzieżowe rady - gminy Malczyce i powiatowa. W tych przypadkach można zestawić ze sobą młodzieńczy zapał, aktywność i kreatywność, wkraczanie w dorosłość z dojrzałością, bagażem wiedzy i doświadczeniem życiowym seniorów. Dla obu tych rad: seniorów i młodzieżowej, priorytety w działalności mogą być zupełnie różne.

echo

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Kostomłotach powołano Radę Seniorów. To pierwszy taki organ w powiecie średzkim

  2020-12-03 14:27:52

  gość: ~Emertka

  Czy radny Pisarek to ten który ,jako radny powiatowy ,zajmował się szpitalem w Środzie?

 • 2020-12-03 14:28:01

  gość: ~Emetka

  Czy radny Pisarek to ten który ,jako radny powiatowy ,zajmował się szpitalem w Środzie?

 • 2020-12-04 17:32:04

  gość: ~JUAN

  ostatnio dodany post

  Pani Wójt: jak to jest u pani z logiką? W jednym artykule potrafi pani sobie sama zaprzeczyć: "Rada będzie organem opiniodawczym", po czym dalej "Chcemy, by mieli prawo do decydowania o tym, co się dzieje w gminie". To w końcu organ decyzyjny czy opiniujący?

REKLAMA


REKLAMA