POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Dalsza wycinka Lasu Mokrzańskiego zostanie ograniczona

Spotkanie ws wycinki Lasu Mokrzańskiego fot.: RDLP we Wrocławiu

Walka lokalnej społeczności o Las Mokrzański wciąż trwa. Jednak udało im się wstrzymać dalszą wycinkę lasu.

O sprawie szerzej pisaliśmy kilka dni temu na łamach naszego portalu. Mieszkańcy postanowili zatrzymać dalszą wycinkę lasu i przygotowali petycję, pod którą podpisało się ponad 7 tys. osób.

Nadleśnictwo Miękinia zorganizowało 20 stycznia spotkanie, w którym udział wzięli radni gminy Miękinia z miejscowości Wilkszyn, przedstawiciele komitetu "Ratujmy Las Mokrzański", rady Osiedla Leśnica oraz sołtys sołectwa Wilkszyn. Obecni na spotkaniu byli także przedstawiciele prezydenta Wrocławia oraz gminy Miękinia, zaproszeni eksperci z zakresu nauk leśnych i przyrodniczych, przedstawiciele posłów na Sejm RP oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Reprezentanci strony społecznej i samorządowej przedstawili swoje oczekiwania w zakresie prowadzenia prac leśnych w Lesie Mokrzańskim. – Rozmawialiśmy o tym, jak należy prowadzić rozmowy w sprawie zagospodarowania Lasu Mokrzańskiego, tak aby uwzględnić wszystkie funkcje, również te społeczne, o co postulują mieszkańcy. Nadleśnictwo Miękinia, leśnicy zaproponowali modyfikację naszych prac w Lesie Mokrzańskim na rok 2021 oraz rozpoczęcie szerokich konsultacji do roku 2031. Te konsultacje będą odbywać się u nas, będziemy zapraszać wszystkie strony zainteresowane propozycjami - komentował na spotkaniu nadleśniczy Nadleśnictwa Miękinia Waldemar Zaremba.
 
- Uważam, że w temacie lasu mokrzańskiego potrzebny jest dialog społeczny i cieszę się z odpowiedzi wszystkich zainteresowanych stron, które przybyły na te rozmowy. W dobrej atmosferze rozmawialiśmy, jak powinno wyglądać zagospodarowanie z uwzględnieniem wszystkich aspektów, nie tylko społecznych, ale również przyrodniczych i prawnych. Zaproponowaliśmy bardziej finezyjne działania, to znaczy odstąpienie od cięć gniazdowych, od cięć zupełnych w roku 2021, tak żeby nie burzyć poczucia spokoju i estetyki. Pozostałe prace będziemy musieli wykonywać zgodnie z dokumentami, które mówią o temacie gospodarki leśnej - wyjaśnił nadleśniczy. Dodatkowo na spotkaniu rozmawiano o włączeniu do rozmów samorządów i społeczności lokalnej o zagospodarowaniu turystycznym tego obszaru. - Jesteśmy otwarci na konsultację. Jeżeli chodzi o przyszły plan urządzania lasu, zaproponowaliśmy sposób prowadzenia konsultacji, przedstawiliśmy warianty, którymi możemy operować przy rozmowach o nowym planie urządzania lasu, one w mojej ocenie znalazły akceptację wśród uczestników spotkania - podsumował Waldemar Zaremba.
 
Mieszkańcy będą mieli wpływ na to, co będzie się działo z lasem
 
Po rozmowach ustalono także, że Nadleśnictwo Miękinia będzie informowało o wszystkich pracach leśnych w Lesie Mokrzańskim, w tym pielęgnacyjno-hodowlanych, jak również pracach związanych z wymianą i utrwaleniem młodego pokolenia lasu w bieżącym roku. - Na kolejne lata nowego Planu Urządzenia Lasu 2022-2031 zakres i sposób prowadzenia prac zostanie poddany szerokim konsultacjom z uwzględnieniem funkcji społecznych. Zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne Lasu Mokrzańskiego, najbardziej oczekiwane przez lokalną społeczność oraz samorządy, będzie planowane w takim zakresie, aby była możliwość stałego utrzymania na dobrym poziomie tras rowerowych, tras pieszych, wyposażenia w ławostoły, utrzymania porządku i czystości itp. Udział strony społecznej jak również zaangażowanie po stronie samorządów jest konieczne i będzie wymagało stałej współpracy z nadleśnictwem - informuje nadleśnictwo.
 
Jako przedstawiciele gminy Miękinia jesteśmy zadowoleni z dzisiejszego spotkania. Udało się podpisać deklarację na rzecz współpracy dla Lasu Mokrzańskiego. Deklarację podpisały wszystkie strony, zarówno leśnicy, jak i przedstawiciele komitetu społecznego oraz władze gminy Miękinia i gminy Wrocław. Jako samorząd podkreślamy funkcję społeczną lasu. Jest ona bardzo ważna dla naszych mieszkańców, stąd tak wiele wspólnych działań Gminy z Nadleśnictwem. Mam tu na myśli edukację ekologiczną, udział w akcjach sadzenia lasu czy wyznaczanie ścieżek rowerowych. Las ma być blisko człowieka, a człowiek blisko lasu. Pamiętać musimy też o racjonalnej gospodarce leśnej, tak aby ten las mógł służyć przyszłym pokoleniom. Deklarujemy gotowość dalszej współpracy w tym temacie - komentuje Gabriela Gronek-Bednarczyk, zastępca wójta gminy Miękinia.
 
Zadowolenia ze spotkania nie kryją także inicjatorzy całej sprawy - członkowie komitetu "Ratujemy Las Mokrzański", którzy w mediach społecznościowych opublikowali swój komentarz. Oprócz pozytywnych ustaleń, wspominają także o odmowie służb leśnych ws. zmniejszenia ilości pozyskiwanego drewna w tym roku. - Plan na ten rok wzrósł o 10proc. Nie ma na to naszej zgody i będziemy dalej walczyć o ograniczenie pozysku drewna - zapewniają.
 
Na tym spotkaniu temat Lasu Mokrzańskiego się nie kończy. Do kolejnego dojdzie najprawdopodobniej w lutym. - To było pierwsze spotkanie. Format pionierski w całej Polsce. Będą kolejne. Nie odpuszczamy. Pamiętajmy, że walczymy o projekt urządzenia Lasu na kolejnych dziesięć lat - dodają przedstawiciele komitetu.
 

echo

REKLAMA