POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Strażnicy miejscy będą kontrolować odprowadzanie ścieków. To reakcja ratusza na interwencje średzian

Spotkanie dotyczące kontroli Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej fot.: Gmina Środa Śląska

Niedawno informowaliśmy o zgłoszeniach mieszkańców, którzy skarżyli się na ścieki płynące starym korytem Średzkiej Wody. 

8 lutego na naszym portalu opublikowaliśmy artykuł, który dotyczył interwencji mieszkańców jednej z kamienic przy ul. Ogrody Zamkowe w Środzie Śląskiej, którzy skarżą się na ścieki płynące starym korytem Średzkiej Wody. Znajduje się ono pomiędzy średzkim targowiskiem a zakładem energetycznym, odbierając kanalizację deszczową z południowej części miasta. Jak się okazuje, deszczową tylko w teorii. – Od kilku lat borykamy się tu z problemem zrzutu nieoczyszczonych ścieków bytowych do starego koryta Średzkiej Wody – informuje nas Czytelnik, dodając, że sprawę już ponad rok temu zgłaszał do urzędu miejskiego. Sprawa nie została jednak do tej chwili rozwiązana.

Z korespondencji mailowej pomiędzy urzędnikami, której adresatem był również zainteresowany mieszkaniec, wynika, że 15 stycznia podczas kontroli Średzkiej Wody zlokalizowano, że zanieczyszczenia powstają w korycie na wysokości jednego z budynków przy ul. Świdnickiej. I wydawać by się mogło, że sprawa jest już na prostej drodze do rozwiązania. Problem w tym, że przytaczana w korespondencji kontrola miała miejsce w styczniu, ale 2020 roku, a ścieki jak płynęły tak płyną. W kolejnej wiadomości pilnego wszczęcia postępowania administracyjnego i ukarania sprawcy domaga się burmistrz Adam Ruciński.

3 lutego wystąpiliśmy z oficjalnym zapytaniem do Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej z prośbą o informacje, na jakim etapie jest przytaczana sprawa i kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się rozwiązania uciążliwego problemu.

Milczenie ratusza i nowe kontrole straży miejskiej

Z chwilą, kiedy pubikujemy ten artykuł, 19 lutego, wciąż nie uzyskaliśmy komentarza w/w sprawie od średzkiego magistratu. Natomiast 11 lutego na oficjalnym profilu ratusza na jednym z portali społecznościowych pojawił się komunikat ws. kontroli odprowadzania ścieków. Postanowiliśmy potraktować go jako odpowiedź na zadane przez nas pytania.

Z artykułu dowiadujemy się, że Straż Miejska w Środzie Śląskiej zapowiada kontrole nieruchomości, w których lokale nie są podpięte do sieci kanalizacji sanitarnej. Za nieprawidłowości w kwestii wywozu nieczystości strażnicy miejscy będą nakładać mandaty, bądź kierować wniosek o ukaranie do sądu. Dzień po opublikowanym przez nas materiale w ratuszu odbyło się spotkanie. - (...) szukano rozwiązania problemu incydentów nielegalnego wywozu ścieków z nieruchomości, które nie posiadają połączenia do sieci kanalizacji sanitarnej spółki Średzka Woda - czytamy w komunikacie średzkiego ratusza.

- Po uzyskaniu informacji od spółki Średzka Woda Sp z o.o. o budynkach, które nie są podpięte do sieci kanalizacji i w wykazie widnieją jako te posiadające zbiorniki bezodpływowe na nieczystości, Straż Miejska będzie dokonywać kontroli takich obiektów w celu sprawdzenia posiadania dowodów na systematyczny wywóz ścieków, tj. faktur poświadczających wywóz nieczystości płynnych – zapowiada Ryszard Czerwiec, Komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej. – Straż Miejska na podstawie art. 10 Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach posiada uprawnienia do nakładania mandatów karnych, bądź kierowania wniosków o ukaranie do sądu w razie stwierdzenia nieprawidłowości – informuje Komendant Ryszard Czerwiec.

Jak informuje Urząd Miejski w Środzie Śląskiej w sprawę zaangażowany będzie także Wydział Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa. - Wydział KŚR będzie nadzorował sprawę administracyjnie i w zależności od wyników, będzie prowadził dalsze postępowania – przekazuje dr Jaromir Stawirej, Kierownik Wydziału KŚR. W sprawę aktywnie włączy się spółka Średzka Woda, nad którą nadzór sprawuje Rada Nadzorcza i organ właścicielski, jakim jest burmistrz Środy Śląskiej. – Nie będziemy dłużej tolerować takich incydentów, jakie zgłaszają nam już jakiś czas mieszkańcy. Ochrona środowiska jest ważna w każdej gminie – podsumowuje burmistrz Adam Ruciński.
 

echo/Gmina Środa Śląska

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strażnicy miejscy będą kontrolować odprowadzanie ścieków. To reakcja ratusza na interwencje średzian

  2021-02-19 10:16:34

  gość: ~Kolejowa

  To może kogoś odpowie na pytanie na temat nowego jeziora w parku pomiędzy ul. Malczycką a Kolejową? Słabo to wygląda.

 • 2021-02-19 11:56:35

  gość: ~Olo

  @~Kolejowa
  Fajne jeziorko. Szkoda, że latem zapewne wyschnie.

 • 2021-02-19 10:36:57

  gość: ~Mleczarz

  Firma ktora zakopywala tam kable uszkodzila drenaz i mamy teraz jezioro. Kto pilnował tych robot to kolejne pytanie.

 • 2021-02-19 13:25:40

  gość: ~Kleo

  @~Mleczarz
  Pewnie mądry i mądrzejszy z gminnych inwestycji

 • 2021-02-23 23:35:32

  gość: ~Ghh

  ostatnio dodany post

  @~Mleczarz
  Tam nikt za nic nie odpowiada

REKLAMA