POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Malczyce

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Malczyce fot.: GM

Kolejny wyjątkowy rok z uwagi na pandemię, nadaje wielu wydarzeniom symboliczny charakter. 

W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych hołd ofiarom złożyli dzisiaj wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Iwona Łuczkowiec-Baraniecka oraz Prezes ZO Gm ZOSP RP Adam Haładus, składając wiązankę kwiatów przy obelisku w Malczycach.

Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.
Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii.
Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach.
Większość zbrodniarzy stalinowskich, którzy wydawali wyroki, uniknęła kary i odpowiedzialności za swoje czyny. Nigdy nie zostali osądzeni. Jest to tragiczny paradoks polskiej historii i wielka niesprawiedliwość.

Są dla nas częścią krwawej historii naszego narodu. Są prawdziwymi naszymi bohaterami naszych czasów, przykładem współczesnego patriotyzmu. Oni walczyli o kształt przyszłej Rzeczpospolitej, jakie powinna mieć granice, ustrój, zwracali uwagę że nie możemy żyć w zindoktrynowanej Polsce w której środki masowego przekazu fałszują historię. Poświęcili swoje życie walcząc z siłami nowego agresora, żołnierze niepodległościowi musieli się zmierzyć z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Natomiast osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu” Poziom nienawiści jaką darzyła władza PRL-owska żołnierzy wyklętych obrazuje sposób w jaki potraktowano ostatniego bohatera tamtych czasów, Sierżanta Józefa Franczaka – pseudonim „Lalek lub Laluś”, który w 1963 roku, osaczony w akcji milicyjnej w miejscowości Majdan Kozic Górnych, w województwie lubelskim, został śmiertelnie postrzelony a następnie na wniosek prokuratury zbezczeszczono zwłoki i obcięto mu głowę…

Pielęgnujmy pamięć, przekazujmy i przypominajmy historię, oddajmy się chwili zadumy, a także refleksji – wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Gmina Malczyce

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA