POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Skarb Średzki wraca do Środy Śląskiej

Skarb Średzki fot.: PŚ

Jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych w Europie w XX w. można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do końca marca. Następnie wróci do średzkiego muzeum.

Ekspozycja Skarbu Średzkiego w Muzeum Narodowym we wrocławiu trwa do 31 marca. Poznaliśmy datę kiedy ponownie będzie można zoabzcyć go w Środzie Śląskiej.

- Mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość. Wiemy kiedy wróci do naszego muzeum Skarb Średzki. Tą magiczną datą jest 8 kwietnia 2021 r. Więc jeżeli będziecie mieć trochę wolnego czasu po świętach, to zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Tym bardziej, że oprócz skarbu mamy wiele innych, ciekawych wystaw, choćby Archeologia Ziemi Średzkiej; Epitafia, Pomniki i Płyty nagrobne z Kościołów Powiatu Średzkiego; Mały Skarb Średzki czy nowiutka Motyw-Kobieta - mówi dr. Grzegorz Borowski.

Skarb Średzki uważany jest za jedno z najważniejszych znalezisk tego rodzaju w Europie, przede wszystkim ze względu na obecność arcydzieła średniowiecznej sztuki złotniczej: złotej korony kobiecej, niezrównanej w swej urodzie i kunszcie wykonania.

Na skarb oprócz korony składają się m.in.: klejnoty, złote i srebrne monety oraz fragmenty naczyń ceramicznych, w których skarb został zabezpieczony przez swych średniowiecznych właścicieli.

echo/mnwr.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Skarb Średzki wraca do Środy Śląskiej

  2021-03-14 11:29:07

  gość: ~Ja

  Manipulacja informatyczna.Skarb jest własnością Muzeum we Wrocławiu, a w Środzie Śl będzie 1 miesiąc wystawiony,Proszę nie zaciemniać!

 • 2021-03-14 17:32:04

  gość: ~Mieszkaniec

  Trochę teorii spiskowych:1)czy jest to oryginał czy już tylko kopia.2)Jakiś rok albo i więcej była informacja o kolejnym skarbie,a tymczasem zapadła głucha cisza.Podejrzana sprawa.

 • 2021-03-15 23:49:18

  gość: ~Olga

  ostatnio dodany post

  @~Mieszkaniec
  Nie wraca tylko będzie wystawiony,w czasie pandemii.

REKLAMA