POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Wyciągarki – przydatne w trudnym terenie. Jak dobrać właściwą moc wyciągarki?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mat .pras.

Wyciągarki samochodowe to urządzenia, które w niektórych okolicznościach bywają niezastąpione. 

Jeśli zastanawiasz się jak prawidłowo dobrać moc wyciągarki, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Wyciągarki – kiedy mogą nam się przydać?

Wyciągarka to niezwykle praktyczne urządzenie mechaniczne, które niejednokrotnie może nam pomóc wydostać się z kłopotów. Na pewno wielu z nas znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy wyjazd samochodem z błota, wody czy nierówności terenu był bardzo utrudniony. W takich okolicznościach wyciągarka jest niezastąpiona. Z jej pomocą można wydostać się praktycznie z każdej opresji.

Wyciągarki samochodowe znajdują szerokie zastosowanie podczas jazdy w terenie. Nie dość, że ułatwiają wyjazd z różnego rodzaju dziur czy grząskiego gruntu, to dodatkowo mogą pomóc podczas wciągania pojazdu na skarpy w celu dalszej kontynuacji podróży. 

Wyciągarka to także nieodłączny element każdego pojazdu o specjalnym przeznaczeniu. Znajdziemy ją w autolawetach, pojazdach wojskowych, straży pożarnej oraz innych służb ratowniczych. Dzięki temu urządzeniu w łatwy, a przede wszystkim bezpieczny sposób będzie można wyciągnąć pojazdy, które stoczyły się z drogi lub ugrzęzły w błocie. 

Moc wyciągarki – jeden z jej najważniejszych parametrów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wyciągarek samochodowych. Zanim przystąpimy do zakupu, warto zastanowić się, który z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego pojazdu, a także jakie powinny być parametry urządzenia. Należy pamiętać, że nie każdy model będzie odpowiedni dla naszego pojazdu. Nieadekwatne parametry mogą sprawić, że zakupiona wyciągarka będzie całkowicie bezużyteczna.

Jednym z najważniejszych parametrów każdej wyciągarki samochodowej jest oczywiście moc. Aby móc w pełni korzystać z możliwości zakupionego urządzenia, musi być ona dobrana prawidłowo, zgodnie z całkowitą masą pojazdu. Jeżeli jesteśmy właścicielami niewielkiego samochodu z małym alternatorem, wybór wyciągarki o zbyt dużej mocy może przysporzyć nam więcej kłopotów niż pożytku. Jej naładowanie do pełna będzie niemożliwe, co będzie skutkować ograniczonymi możliwościami. 

W przypadku znacznie większych pojazdów warto rozważyć wyciągarki o mocy około 9 KM. Urządzenia o takich parametrach bez problemu poradzą sobie z maszynami o wadze nawet ponad 4 ton! Jednak w większości przypadków w zupełności wystarczą modele o mocy z przedziału 5-7 KM. Ogólna zasada mówi, że moc wyciągarki na ostatnim zwoju liny powinna być równa dwukrotności masy samochodu. Kierując się tym założeniem, będzie można być pewnym, że zakupione urządzenie na pewno nas nie zawiedzie. 

Moc wyciągarki samochodowej to niezwykle kluczowy parametr, który bezpośrednio oddziałuje na jej możliwości. Podczas wyboru konkretnego modelu do swojego pojazdu, warto więc dobrze się zastanowić, tak by uniknąć rozczarowania oraz innych nieprzyjemnych sytuacji. Więcej cennych informacji dotyczących prawidłowego doboru wyciągarki można znaleźć w artykule: „Wyciągarki – jakie parametry mają kluczowe znaczenie podczas wyboru wyciągarki?

Czym się kierować podczas wyboru wyciągarki?

Wybór wyciągarki samochodowej to trudne zadanie. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii, takich jak m.in. rodzaj urządzenia, jego parametry techniczne, sposób montażu oraz przeznaczenie. Tylko w ten sposób zyskamy gwarancję niezawodności nawet w najbardziej nieprzychylnych okolicznościach.

Artykuł Sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA