POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Samorządowcy z powiatu średzkiego spotkali się by omówić planowane inwestycje drogowe

Spotkanie średzkich samorządowców ws inwestycji drogowych fot.: Powiat Średzki - FB

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W piątek 10 września odbyło się spotkanie władz Powiatu z przedstawicielami gmin. Tematem rozmów były inwestycje drogowe planowane do realizacji w najbliższym okresie.

Na początku spotkania Grzegorz Pierzchalski, przedstawiciel zarządu powiatu odpowiedzialny za powiatowe drogi, przedstawił aktualnie złożone wnioski do dwóch rządowych programów: Polski Ład oraz Fundusz Rozwoju Dróg. - Wszystkie powiatowe drogi są dla nas bardzo ważne. Zwłaszcza te, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych oraz te, które znajdują się w obrębie dużych skupisk ludzkich. Jednakże priorytetową inwestycją dla zarządu powiatu jest w tym momencie przebudowa drogi relacji Środa Śląska-Jastrzębce-Chomiąża-Malczyce, dlatego w ramach tegorocznego naboru do Funduszu Dróg złożyliśmy tylko to zadanie. W ten sposób podniesiemy jego znaczenie i nie narazimy go na punkty karne. Wszystkie pozostałe projekty infrastruktury drogowej złożylismy w dwóch transzach do programu Nowy Ład - powiedział Pierzchalski.

Następnie poruszono temat złożonych wniosków na budowę bezpiecznych przejść dla pieszych. - Otrzymaliśmy dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 400 tys. złotych na przejścia dla pieszych w Środzie Śląskiej przy ulicy Wiejskiej, w Ujeździe Górnym, Kostomłotach i Chomiąży oraz liczymy na pozytywne rozpatrzenie dwóch kolejnych wniosków na przejścia w Lutyni i Budziszowie - poinformował Grzegorz Pierzchalski. Powiat od lat stosuje zasadę finansowania przejść po 50% kosztów zadania i ma nadzieję na dalszą pomyślną współpracę w tej kwestii.
 
Wicestarosta Sebastian Burdzy skierował rozmowę na inwestycje drogowe dopiero zaplanowane do realizacji oraz przypomniał o konieczności wykonania dokumentacji projektowej z odpowiednim wyprzedzeniem. - Z pewnością musimy opracować dokumentację dla drogi Szczepanów-Kobylniki-Lubiatów-Zabór Wielki-Białków, uwzględniając przy tym obwodnicę Miękini. Konieczne jest również wykonanie projektu dla drogi Ciechów-Bukówek-Wrocisławice-Chełm - zaznaczył wicestarosta.
 
W dyskusji aktywnie uczestniczył wójt Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, który zwrócił uwagę na silną tendencję wzrostową cen obecnych przetargów i konieczność dobrego szacowania wartości inwestycji. Uzupełnił również listę wicestarosty o odcinek Księginice-Głoska, realizowany z podziałem na etapy.

Wójt Grzegorczyn poruszył także temat przebudowy Drogi Krajowej nr 94, o którą od lat zabiegał. Zwrócił uwagę na wielką szansę, jaka stoi przed gminami Miękinia, Środa Śląska i Malczyce oraz zaapelował do samorządów o sprawną i szybką odpowiedź na trwające procedury uzgodnień. Na koniec wójt poinformował o podpisaniu stosownych porozumień z Gminą Kąty Wrocławskie w sprawie budowy łącznika drogi Błonie-Kąty Wrocławskie z Autostradą A4.

W spotkaniu aktywnie brał udział wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk, który na początku podziękował za bardzo dobrą współpracę z Powiatem. Wskazał na dobrą strategię gminy Udanin w opracowywaniu kluczowych dla mieszkańców projektów, a następnie skuteczne aplikowanie o dofinansowanie. - Dzięki temu w tym roku oddano do użytku drogę Piekary-Konary oraz pozyskano środki na drogę Konary-Damianowo-Księżyce - poinformował wójt. Wspomniał także o planach budowy ronda w Konarach oraz planach przebudowy Drogi Wojewódzkiej nr 345 w Lusinie. O partnerstwo w realizacji tej ostatniej inwestycji poprosił władze Powiatu.
 
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Gminy Środa Śląska: sekretarz Marcin Nowakowski oraz Maria Zachary, pełnomocnik ds. Melioracji i Urządzeń Wodnych. Maria Zachary wspomniała o uzupełnieniu planowanej do opracowania dokumentacji projektowej dla drogi Szczepanów-Białków o odcinek Szczepanów-Brodno-Rzeczyca.
 
Starosta Krzysztof Szałankiewicz nie ukrywa, że jest zadowolony z przebiegu spotkania. - Dyskusja była otwarta, dotyczyła wielu tematów i poruszała pewne problemy. Każda gmina jest inna, ma swoje własne potrzeby. My, jako władze Powiatu, musimy brać to wszystko pod uwagę i wybierać do realizacji te zadania, które przyniosą najwięcej korzyści. Cieszę się, że po czasie restrykcji i pewnych ograniczeń mogliśmy wrócić do bezpośrednich spotkań, ponieważ są one owocne i przynoszą korzyści wszystkim stronom - mówi starosta.

Powiat Średzki/RFP

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Samorządowcy z powiatu średzkiego spotkali się by omówić planowane inwestycje drogowe

  2021-09-13 17:58:32

  gość: ~Hit

  A co tam robił sekretarz Nowakowski? Miejsce grzał? On już naprawdę nie ma czym zajmować się w urzędzie?

 • 2021-09-13 18:07:45

  gość: ~Bolek

  Nooo ręce opadają. Teraz, po spotkaniu, to robota ruszy z kopyta !
  Bo na spotkania zdalne, telekonferencje, to sposobności nie było ? Tzn możliwości były, tylko umiejętności raczej zabrakło na miarę lat 20. XXI wieku. Dobrze, że w Miękini wiedzą, że trzeba gonić ze sprawnymi i szybkimi odpowiedziami na trwające procedury uzgodnień. Niech reszta się uczy. Ale w zasadzie, to już niech da szansę innym, bo swoje świadectwo już otrzymają...kończące ich samorządowanie, za dwa lata :) Pora zejść ze sceny ! Nawet dziękować nie ma za co !!!

 • 2021-09-13 19:01:22

  gość: ~Mieszkaniec wioski

  Dobry pomysł aby się spotkać tylko szkoda że burmistrzowi zabrakło odwagi aby przyjść i podyskutować jak zwykle... Wysyła swoich ludzi a potem powie ze to nie on negocjował jak zawsze zwali winę na innych trudno jeszcze trochę musimy pocierpieć mam nadzieję że społeczeństwo średzki będzie mądrzejsze w przyszłych wyborach panie burmistrzu czas już odejść..... Na rentę.....

 • 2021-09-14 10:14:47

  gość: ~z Malczyc

  @~Mieszkaniec wioski
  Wójta Malczyc tez nie było. Czyli co? Też nie wie po co jest i powinien ze sceny zejść.

 • 2021-09-18 14:25:21

  gość: ~ze Środy

  Jemu można wybaczyć bo on dopiero na tę scenę wszedł i brak mu doświadczenia.

 • 2021-09-13 20:29:29

  gość: ~Kierowca

  Bardzo dużo projektów złożyliście. Pogratulować zapału i energii. Tyle zadań złożonych :( Droga Szczepanów - Rzeczyca i Szczepanów - Zabór to tragedia, od lat zapomniane przez Powiat. Wstyd!

 • 2021-09-19 07:59:51

  gość: ~fit

  ostatnio dodany post

  @~Kierowca Gdybyśmy drogę w takiej kondycji mieli na odcinku Malczyce - Środa, to skakalibyśmy z radości....

 • 2021-09-14 12:54:47

  gość: ~Smiech

  Droga Księginice-Głoska, zaledwie 3km długości a oni chcą to etapowac. Zaczynają kombinować jak Ruciński.

 • 2021-09-15 20:32:06

  gość: ~Obywatel

  A p Gawlik wniosła coś do tej dyskusji? Np: czy interweniuje w GDDKiA w sprawie budowy ronda koło stacji paliw w Wichrowie? Jak długo mieszkańcy jadący z Gościsławia, Mieczkowa czy Wichrowa do autostrady mają ryzykować życiem by włączyć się do ruchu?

REKLAMA