POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Samorządowcy z powiatu średzkiego spotkali się by omówić planowane inwestycje drogowe

Spotkanie średzkich samorządowców ws inwestycji drogowych fot.: Powiat Średzki - FB

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W piątek 10 września odbyło się spotkanie władz Powiatu z przedstawicielami gmin. Tematem rozmów były inwestycje drogowe planowane do realizacji w najbliższym okresie.

Na początku spotkania Grzegorz Pierzchalski, przedstawiciel zarządu powiatu odpowiedzialny za powiatowe drogi, przedstawił aktualnie złożone wnioski do dwóch rządowych programów: Polski Ład oraz Fundusz Rozwoju Dróg. - Wszystkie powiatowe drogi są dla nas bardzo ważne. Zwłaszcza te, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych oraz te, które znajdują się w obrębie dużych skupisk ludzkich. Jednakże priorytetową inwestycją dla zarządu powiatu jest w tym momencie przebudowa drogi relacji Środa Śląska-Jastrzębce-Chomiąża-Malczyce, dlatego w ramach tegorocznego naboru do Funduszu Dróg złożyliśmy tylko to zadanie. W ten sposób podniesiemy jego znaczenie i nie narazimy go na punkty karne. Wszystkie pozostałe projekty infrastruktury drogowej złożylismy w dwóch transzach do programu Nowy Ład - powiedział Pierzchalski.

Następnie poruszono temat złożonych wniosków na budowę bezpiecznych przejść dla pieszych. - Otrzymaliśmy dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 400 tys. złotych na przejścia dla pieszych w Środzie Śląskiej przy ulicy Wiejskiej, w Ujeździe Górnym, Kostomłotach i Chomiąży oraz liczymy na pozytywne rozpatrzenie dwóch kolejnych wniosków na przejścia w Lutyni i Budziszowie - poinformował Grzegorz Pierzchalski. Powiat od lat stosuje zasadę finansowania przejść po 50% kosztów zadania i ma nadzieję na dalszą pomyślną współpracę w tej kwestii.
 
Wicestarosta Sebastian Burdzy skierował rozmowę na inwestycje drogowe dopiero zaplanowane do realizacji oraz przypomniał o konieczności wykonania dokumentacji projektowej z odpowiednim wyprzedzeniem. - Z pewnością musimy opracować dokumentację dla drogi Szczepanów-Kobylniki-Lubiatów-Zabór Wielki-Białków, uwzględniając przy tym obwodnicę Miękini. Konieczne jest również wykonanie projektu dla drogi Ciechów-Bukówek-Wrocisławice-Chełm - zaznaczył wicestarosta.
 
W dyskusji aktywnie uczestniczył wójt Gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, który zwrócił uwagę na silną tendencję wzrostową cen obecnych przetargów i konieczność dobrego szacowania wartości inwestycji. Uzupełnił również listę wicestarosty o odcinek Księginice-Głoska, realizowany z podziałem na etapy.

Wójt Grzegorczyn poruszył także temat przebudowy Drogi Krajowej nr 94, o którą od lat zabiegał. Zwrócił uwagę na wielką szansę, jaka stoi przed gminami Miękinia, Środa Śląska i Malczyce oraz zaapelował do samorządów o sprawną i szybką odpowiedź na trwające procedury uzgodnień. Na koniec wójt poinformował o podpisaniu stosownych porozumień z Gminą Kąty Wrocławskie w sprawie budowy łącznika drogi Błonie-Kąty Wrocławskie z Autostradą A4.

W spotkaniu aktywnie brał udział wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk, który na początku podziękował za bardzo dobrą współpracę z Powiatem. Wskazał na dobrą strategię gminy Udanin w opracowywaniu kluczowych dla mieszkańców projektów, a następnie skuteczne aplikowanie o dofinansowanie. - Dzięki temu w tym roku oddano do użytku drogę Piekary-Konary oraz pozyskano środki na drogę Konary-Damianowo-Księżyce - poinformował wójt. Wspomniał także o planach budowy ronda w Konarach oraz planach przebudowy Drogi Wojewódzkiej nr 345 w Lusinie. O partnerstwo w realizacji tej ostatniej inwestycji poprosił władze Powiatu.
 
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Gminy Środa Śląska: sekretarz Marcin Nowakowski oraz Maria Zachary, pełnomocnik ds. Melioracji i Urządzeń Wodnych. Maria Zachary wspomniała o uzupełnieniu planowanej do opracowania dokumentacji projektowej dla drogi Szczepanów-Białków o odcinek Szczepanów-Brodno-Rzeczyca.
 
Starosta Krzysztof Szałankiewicz nie ukrywa, że jest zadowolony z przebiegu spotkania. - Dyskusja była otwarta, dotyczyła wielu tematów i poruszała pewne problemy. Każda gmina jest inna, ma swoje własne potrzeby. My, jako władze Powiatu, musimy brać to wszystko pod uwagę i wybierać do realizacji te zadania, które przyniosą najwięcej korzyści. Cieszę się, że po czasie restrykcji i pewnych ograniczeń mogliśmy wrócić do bezpośrednich spotkań, ponieważ są one owocne i przynoszą korzyści wszystkim stronom - mówi starosta.

Powiat Średzki/RFP

REKLAMA