POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Budowa szkoły na Winnej Górze wyceniona na ponad 35 mln zł! Gmina szuka środków i wykonawcy

Wizualizacja budynku nowej szkoły w Środzie Śląskiej fot.: Archimedia

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W ubiegłym tygodniu Gmina Środa Śląska ogłosiła postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy budowy szkoły podstawowej na Winnej Górze.

Do wyboru wykonawcy wybrano procedurę negocjacji z ogłoszeniem. Jest to tryb zamówienia publicznego, w którym po ogłoszenie o zamówieniu, zamawiający, w tym przypadku Gmina Środa Śląska, zaprasza wybranych wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu do składania ofert wstępnych. Następnie prowadzone są negocjacje, po czym potencjalni zainteresowani składają swoje oferty wraz z ceną. To właśnie postępowanie prowadzone tym trybem ma wyłonić firmę, która wybuduję szkołę podstawową na Winnej Górze, czyli najważniejszą inwestycję w kadencji samorządowej 2018-2023, jak nazywa ją ówczesna władza.

Ważnym aspektem jest podział zamówienia na wariant podstawowy, zakładający budowę budynku szkoły oraz prawo opcji, w tym przypadku budowa hali sportowej, jeśli oferta nie przekroczy zakładanego limitu.

Słów kilka o inwestycji

W nowej szkole podstawowej na Winnej Górze uczyć ma się około 450 uczniów. Obiekt powstać ma przy ul. Winogronowej, przy Średzkim Parku Wodnym. Budynek zaprojektowany jest w standardzie budynku energooszczędnego wraz z niezbędną infrastrukturę techniczną tj. drogi wewnętrzne, miejsca parkingowe, chodniki i ciągi pieszo-jezdne, plac zabaw, boisko, elementy małej architektury czy zieleń urządzoną. W projekcie nowego obiektu szkolnego są sale lekcyjne i gabinety przedmiotowe, które zapewnić mają pracę szkoły na jedną zmianę. W obiekcie znajdą się także m.in. biblioteka z czytelnią, stołówka z jadalnią i kuchnią, pełne zaplecze socjalne oraz gabinet stomatologiczny i gabinet lekarski. Budynek wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego będzie w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Sesja, prezentacja i dyskusja

Jednym z kluczowych punktów sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 31 sierpnia, była prezentacja informacji przedstawicieli zespołu ds. budowy Szkoły Podstawowej na Winnej Górze ws. PT i ZZK – kluczowej inwestycji oświatowej kadencji 2018-2023. Zespół ten został powołany końcem września 2019 roku, a w skład stałych członków wchodzą m.in. Krzysztof Peryga - dyrektor ZOPO, Adam Ruciński - burmistrz Środy Śląskiej, Emilia Latos - dyrektor SP nr 3 czy pracownicy  Urzędu Miejskiego. Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych, Krzysztof Peryga zreferował kilkunastominutową prezentację, w której przedstawił m.in. zbiorcze zestawienie kosztów.

Kwoty, które zostały zaprezentowane na sesji wynikają z aktualnego projektu zrealizowanego przez firmę Archimedia z Poznania. Inwestycja została przedstawiona w dwóch etapach. Pierwszy zakłada budowę budynku szkoły wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Kwota brutto wynosi ponad 31,7 mln zł. Etap drugi to budowa hali sportowej oszacowanej ma nieco ponad 4 mln zł. Podsumowując wartość kosztorysowa całej inwestycji, która nie zakłada wyposażenia szkoły, opiewa na 35 783 560 zł brutto. To ponad 11 mln więcej niż zakładano na etapie szacowania inwestycji podczas opracowywania koncepcji przez biuro projektowe z Jeleniej Góry (24 mln zł). Krzysztof Peryga zapewnił, że aktualnie Gmina Środa Śląska posiada zabezpieczone środku w wysokości 22 mln zł. 12,5 mln zł pochodzi z nadwyżki operacyjnej z budżetu na ubiegły rok, zaś 9,5 został przyznany gminie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wciąż trzeba zatem „szukać” blisko 14 mln zł. Jak tłumaczy dyrektor ZOPO w celu pozyskania dodatkowych środków na realizację inwestycji złożono dwa wnioski – jeden do programu „Sportowa Polska” na współfinansowanie budowy hali sportowej, drugi w ramach programu „Polski Ład”.

Wielu zapewne zastanawia się skąd tak duże rozbieżności w kwocie pierwotnej koncepcji w stosunku do kwoty kosztorysowej. Członkowie zespoły tłumaczą, że różnica wynika z konieczności wzmocnienia konstrukcji części przyziemia, jak również przede wszystkim ze zmian na rynku budowlanym. Co istotne pierwszy operat przedstawiony przez poznańskie biuro projektowe opiewał na kwotę ponad 40 mln zł, która była kwotą nie do przyjęcia, co zmusiło projektantów do naniesienia zmian. - To, że wartość szacunkowa inwestycji wzrosła co najmniej do poziomu 35 780 000 zł i z tej wzmocnionej konstrukcji części przyziemia, ale w największej mierze wynika z tego, co się od mniej więcej pierwszego kwartału tego roku dzieje na rynku budowlanym i co dotyczy wszystkich obiektów czy wszystkich kontraktów, czy to są mieszkania, czy obiekty użyteczności publicznej, czy zakłady przemysłowe, hale magazynowe … Co się dzieje na rynku? Ceny galopują. I dzisiaj jesteśmy 31 sierpnia 2021 roku w obliczu kwoty 35 milionów. Ale nikt Szanowni Państwo nie da tutaj gwarancji, a nawet nie zapewni w sposób wiarygodny, że ta kwota 35 nie zmieni się w górę jeszcze – mówił podczas sierpniowej sesji burmistrz Adam Ruciński. – Jestem z jednej strony pełen determinacji jako burmistrz i mam nadzieję jako rada miejska również w tym, żeby ten projekt zrealizować do połowy 2023. Z drugiej strony jestem jednak świadomy i mam obawy gdzieś z tyłu głowy, że to jeszcze może więcej kosztować, tym bardziej, że trzeba jeszcze wyposażyć – dodawał.

Gorzkich słów nie szczędził radny Arkadiusz Gruszczyński, który podkreślał jak ważną inwestycją jest budowa nowej szkoły, jednak miał zarzuty przede wszystkim do czasu trwania przygotowań. 

echo

33

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Budowa szkoły na Winnej Górze wyceniona na ponad 35 mln zł! Gmina szuka środków i wykonawcy

  2021-09-14 11:10:49

  gość: ~Ooo

  Piękna ta szkoła i taka nowoczesna! Powodzenia :)

 • 2021-09-14 11:44:31

  gość: ~Ola

  Ah te etapy...

 • 2021-09-14 16:24:52

  gość: ~Hiacynty

  Radny Gruszczynski na Nowego Burmistrza. Coraz bardziej mi się podoba jego aktywność, wiedza i konkretne spojrzenie na sprawy gminy. Arku, jesteśmy z Tobą!

 • 2021-09-14 16:31:18

  gość: ~Jerzy

  @~Hiacynty ...chyba cwaniactwo...

 • 2021-09-14 22:19:07

  gość: ~Woland

  @~Hiacynty Myślisz że ma szanse ?

 • 2021-09-15 08:49:32

  gość: ~Wojewoda

  @~Hiacynty, to się nazywa limitowana opozycja. Na sesji radny po prostu wygarnął burmistrzowi, że kalkulując oddanie szkoły do użytku tuż przed wyborami (aby je wygrać), być może nie docenił zagrożeń i wątpliwe stają się wybory zarówno burmistrza jak i radnych na kolejną kadencję. Nie oddanie szkoły przed wyborami to będzie porażka rady i burmistrza, co nawet najwierniejsi zwolennicy mogą im nie wybaczyć.

 • 2021-09-17 10:53:55

  gość: ~nick

  @~Hiacynty
  mów za siebie, nie wypowiadaj się za innych pisząc w liczbie mnogiej,,,,

 • 2021-09-17 10:57:24

  gość: ~śmieszna

  @~Hiacynty
  cwaniactwo i dobry PR i to sposób na pozyskanie potencjalnych wyborców, takich ja TY, otwórz oczy....

 • 2021-09-14 17:25:46

  gość: ~Rodzic

  Znając Burmistrza i jego tendencję do oszczędności po przetargu okarze się że szkoła kosztować będzie 50 mln zł. Ciekawe co wtedy zrobią Ci co obiecali wiele i jeszcze więcej zarobili ???

 • 2021-09-14 17:43:33

  gość: ~ty

  Nowa szkoła będzie wyglądać tak samo jak osiedle socjalne, pół zrobione a pół zalane woda i zarośnięte krzakami

 • 2021-09-14 18:06:42

  gość: ~Rodzic

  Bardzo dziękujemy za informację o zaangażowaniu środowiska Rodziców w budowę nowej szkoły...

 • 2021-09-14 19:09:09

  gość: ~Mieszkanka

  Szkołę trzeba było wcześniej budować, jak były inne cenny. Można też było duże dofinansowanie z UE dostać, ale wówczas Burmistrz nie widział takiej potrzeby. Pierwsza kadencja zmarnowana w kontekście szkoły. Oby tym razem było inaczej.

 • 2021-09-14 20:59:32

  gość: ~Miękinia

  @~Mieszkanka
  Wcześniej budował Wójt gminy Mięminia szkołę w Lutyni pozyskał Kasę z UE i teraz się śmieje z Burmistrza, który zawsze znajdzie sto wymówek żeby czegoś nie zrobić raz a dobrze :(

 • 2021-09-15 01:25:54

  gość: ~gred

  @~Miękinia A gdzie był wasz wojt Maryian jak burmistrz środy śląskiej budował kanalizację ze dziś w gminie Miękinia w wielu miejscach jej nie ma u was

 • 2021-09-15 07:40:53

  gość: ~Miękinia

  @~gred
  Który Burmistrz Środy Śl. Budował kanalizację ? Bo na pewno nie obecnie nam panujący. Gdybyśmy mieli poprzedniego burmistrza szkoła już by stała !!!

 • 2021-09-15 08:45:36

  gość: ~qwa

  @~gred
  pół Środy spuszcza ścieki do rowu

 • 2021-09-15 08:53:07

  gość: ~Wojewoda

  @~gred Byłem niedawno pierwszy raz w Mrozowie i Kokorzycach, bywam w Zaborze Wielkim i Małym. Nie dziwie się,że wójt się nie rwie do kanalizacji gminy, bo przy tak mało zwartej zabudowie jej koszt na przyłącze jest ogromny.

  Przecież te domki co 100-200m to jest zabójstwo dla budżetu gminy przy budowie kanalizacji.

 • 2021-09-15 09:10:40

  gość: ~Woda

  @~Wojewoda
  W ogrodnicy też byles?

 • 2021-09-15 09:34:09

  gość: ~Wojewoda

  @~Woda, pewnie, dużo bardziej zwarta zabudowa

 • 2021-09-15 09:53:40

  gość: ~Woda

  @~Wojewo a jakie zwarte stolce w rowach! rucinski obiecywał kanalizacje za pierwszej kadencji obiecywal za drugiej trzeciej szansy juz nie dostanie nadzieja w gruszczynskim

 • 2021-09-15 11:26:58

  gość: ~Jerzy

  @~Woda Dajcie już spokój z tym Gruszczyńskim. Gminie jest potrzebny gospodarz taki, jak poprzedni burmistrz, albo ktoś zupełnie nowy. Gruszczyński, to jakaś ściema, takie drugie ramie zbrojne otoczenia burmistrza. Tak się robi dla zmylenia przeciwnika w polityce. Im wcześniej to mieszkańcy zrozumieją, tym lepiej dla tej gminy. Świat idzie do przodu, a my stoimy w miejscu od kilku lat.

 • 2021-09-15 09:19:40

  gość: ~do greda

  O którym burmistrzu piszesz o Rucińskim? Nie ośmieszaj się "gred".Kanalizację robił poprzednik. Spójrz na osiedle Winnej Góry tutaj ludzie czerpią wodę ze studni a ścieki odprowadzają do szamb, a pan burmistrz jest głuchy na ich oczekiwania. Jedyną nadzieją dla nich to wymiana Rucińskiego na nowego gospodarza rozumiejącego potrzeby mieszkańców, a temu panu należy podziękować przy urnie wyborczej za winną górę, za osiedle socjalne, za stadion i za niekończące się etapy mini inwestycji itp.

 • 2021-09-15 09:39:46

  gość: ~Wojewoda

  @~do greda przestań płakać. Skoro postawiliście chałupy za pól miliona lub więcej to mogliście też nieco lepiej wydać kasę na lepszą lokalizację działki. Nikt nie będzie robił laski kilku rodzinom, co postanowiły budować się w szczerym polu, aby im podciągnąć od razu po wybudowaniu kanalizację i wodę.

  Mogliście się też budować za porządkiem, zaczynając od najbliższych zabudowań, to już pewnie dawno by tą wodę i kanalizę zrobili. Kupiliście działkę bez kanalizacji i wody bo była tańsza, to niech nie płaczcie.

  Dla mnie wzorem jest osiedle za szkołą w Ciechowie, tam się budują za porządkiem, zwarta zabudowa. Żeby nie było, mieszkam w Środzie.

 • 2021-09-15 11:31:11

  gość: ~Wera

  @~Wojewoda
  Niech się każdy buduje gdzie chce. A ci co mają domu na uboczu powinni mieć chyba świadomość, że muszą sami ogarnąć swoje ścieki, wybudować szambo i pilnować wywozu... To nie blok w centrum miasta

 • 2021-09-15 12:55:08

  gość: ~Wojewoda

  @~Wera, dokładnie jak napisałeś. Budując się w danym miejscu musisz być świadomy zalet i wad. Nie zabraniam nikomu nawet się w lesie budować 2km od najbliższego domu. Ale niech nie oczekuje, że mu gmina zrobi wodociąg do chałupy.

 • 2021-09-16 11:29:07

  gość: ~K sroda

  @~Wojewoda- uwazasz ,ze domy na winnej gorze buduja sie nie " za porządkiem" w planie sa przewidziane tereny zielone i ulica morelowa czy sliwkowa ida po kolei.. a majac obok siebie basen faktycznie wielki problem pociagnac im ta wode przynajmniej.. Rucinski jest juz u mnie skreślony... A poza tym kupujac dzialki byl ustalony plan na budowe kanalizacji,sieci wodociagowej oraz drog na WInnej Gorze, nastal Rucinski i plan ulegl zmianie albo nawet zniknąl ;) pomimo ,ze gmina wczesniej zobowiazala sie wykonac ustalenia z planu bo dostali za to tereny od agencji. Dziekuje

 • 2021-09-17 11:38:10

  gość: ~Hmmm

  @~Mieszkanka Zcałym szacunkiem, ale kto wiedział,że ceny poszybują tak szaleńczo w góre???? No chyba tylko pisiorstwo!!!

 • 2021-09-17 20:37:56

  gość: ~Ono

  ostatnio dodany post

  @~Hmmm
  Przy ślimaczym tempie tego gamonia ceny zawsze będą galopować tu trzeba zdecydowanego gospodarza i tyle

 • 2021-09-15 09:19:34

  gość: ~Aina

  Budowa szkoły to nie jest jakaś "pierdoła". Taki budynek musi spełniać szereg wymogów odgórnie narzuconych. Zresztą to jest ogromna szkoła, każdy etap budowy ma swój początek i koniec i niektórych rzeczy się nie przeskoczy, a jak się chce je przeskoczyć to "kwiatki" będą wychodziły później. A wycena była robiona przed pandemia więc ... Chyba nikogo nie dziwi , albo nie powinno dziwić, że ceny wzrosły skoro niemalże wszystko podrożało. Trzymam kciuki. Ale patrząc po niektórych komentarzach to mam wrażenie, że nasze miasto, a właściwie jego społeczność nie jest gotowa na zmiany. Autobusy się nie podobają, rynek się nie podoba, osiedla się nie podobają, szkoły się nie podobają... Przykre. Wiadomo, że naszemu burmistrzowi można wiele zarzucić ale nie można mu zarzucić, że nic nie robi. Miasto zaczęło się zmieniać i dla mnie to są zmiany na plus.

 • 2021-09-15 14:01:17

  gość: ~Antek

  Masz rację Burmistrz robi bardzo dużo pozwolę sobie wymienić jego największe osiągnięcia:
  -Budowa Osiedla Socjalnego (nie skończona do dzisiaj)
  -Budowa Oświetlenia skrzyżowania z ul Wiejską - w kierunku Ciechowa
  -Budowa Parkingu przy stacji PKP
  -Budowa dróg i kanalizacji na nowych osiedlach
  -Przebudowa Stadionu
  -Remont drogi do Biedronki i Dino
  -Nowe ścieżki rowerowe
  - Skate park

 • 2021-09-15 14:55:41

  gość: ~Aina

  @~Antek nie napisałam, że wszystko co robi jest dobre i że można mu wiele zarzucić ale nie można powiedzieć , że nie ma żadnych inwestycji. Ale
  Droga do biedronki i do Dino jest prywatna więc to chyba właściciele tych dróg powinni o nie zadbać. Dino biedronka media ekspert powinni wyremontować te drogi..osowetlenie leży też w gestii GDDKiA, a nie tylko gminy. Osiedle -faktycznie trochę klapa. Parking to nie wiem czyja rola - chyba też połowicznie z PKP i właścicielem tamtych gruntów przylegajacych

 • 2021-09-15 16:40:30

  gość: ~Europa

  Tak się zastanawiam i jedynie co mi przychodzi do głowy z rozwoju naszego miasteczka to:
  - zastał Środę bez progów a zostawił z progami - "ZWALNIAJACYMI"

  ;)

 • 2021-09-16 11:35:20

  gość: ~Inwestor domów drewnianych

  Kiedy budujemy osiedle drewniane? ;) ;) ;) ;D

REKLAMA