POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Pełen pysznych dań i emocji III kulinarny pojedynek

Pełen pysznych dań i emocji III kulinarny pojedynek fot.: Echo Średzkie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

„Danie z dyni” było tematem sobotniego powiatowego konkursu kulinarnego. Z zadaniem tym najlepiej poradziły sobie… Dyniowe Kobitki z Gminy Udanin.

Trzeci i ostatni w tym roku kulinarny pojedynek był bardzo aromatyczny, wykwintny i  emocjonujący. W ośrodku specjalnym stawiło się rekordowo dużo, bo aż 11 drużyn. Kucharze amatorzy mieli dwie godziny na przygotowanie dania z dyni. I w tym czasie udało im się z tego warzywa wyczarować m.in. zupy, placuszki dyniowe w różnych wariantach i z różnymi sosami, hamburgery, risotto, ciasta, kluseczki, lasagne i desery.
 
Dania prezentowały się wyśmienicie, a ich oceną zajęło się jury, w skład którego weszli m.in. wicestarosta Sebastian Burdzy, kucharze Mariusz Komenda i Wojciech Mieliński, a także, zgodnie ze zwyczajem, wylosowany uczestnik konkursu. Jury oceniało smak potrawy oraz sposób podania przyznając w każdej z kategorii od 0 do 10 pkt. Wyniki trzeciego i ostatniego w tej edycji pojedynku przedstawiają się następująco:
I miejsce i 1000 zł - Dyniowe Kobitki
Wyróżnienia po 400 zł:
 • Mój Szczepanów,
 • Ciechowianki,
 • Klub Nowoczesnej Gospodyni z Brzezinki Średzkiej
Nagrody Forum Sołtysów Powiatu Średzkiego po 300 zł:
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkszynie,
 • Ars Vivendi
 • Fajne Babki
Nagrody rzeczowe:
 • Godków,
 • 4GOOD z Przedmościa,
 • Gotująca Mama i Córka ze Środy Śląskiej,
 • Szefy
 
Zgodnie z zapowiedzią Mariusz Komenda ufundował nagrodę specjalną, którą była bluza Masterchefa. Dania uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 zaskoczyły go tak pozytywnie, że bluzę wręczył chłopakom z drużyny Ars Vivendi, a drugą taką samą samą obiecał przekazać w tygodniu drużynie Fajne Babki. Za niezawodną obecność i pozytywne nastawienie upominkiem nagrodzono też panią Halinkę z Klubu Nowoczesnej Gospodyni z Brzezinki Średzkiej.
 
W zwycięskim daniu jury urzekły dyniowe kopytka serwowane z dwoma rodzajami sosów:  prawdziwkowym  i pomidorowo-paprykowo-dyniowym. Przystawką był rosół z kaczki z lanymi kluseczkami z dyni. – Ogólnie jestem zaskoczony tak wysokim poziomem przygotowanych dań. Świetnie poradzili sobie nasi uczniowie. Obserwowałem ich pracę i słyszałem jak pięknie się wysławiali i bardzo fachowo podchodzili do swoich zadań. Bardzo mnie zainspirowała drużyna Szefów, ich talerze mówią o tym, że mają bardzo otwarty umysł. Dziękuję Państwu za to miłe spotkanie i wyjątkowe wrażenia – mówił zawodowy kucharz a jednocześnie kierownik wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia średzkiego starostwa Wojciech Mieliński.
 
Dziękując drużynom za udział w konkursach wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy zapewnił, że w przyszłym roku konkurs będzie kontynuowany, a jego formuła jeszcze bardziej ciekawa. Zdradził też, że przyszłoroczną edycję będą wpierać atrakcyjni sponsorzy, a po jej zakończeniu Powiat wyda drugą część książeczki z najciekawszymi przepisami z konkursów.  

Trzecie gotowanie wsparła również spółka Lubinpex z Lubina działająca w branży gastronomi i cateringu. Dziękujemy.

rfp - Powiat Średzki

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

 • Pełen pysznych dań i emocji III kulinarny pojedynek

  2021-10-18 12:40:59

  gość: ~Wioletta

  ostatnio dodany post

  Z pewnością wszystkie dania były pyszne, jenak ani uczestny ani tym bardziej komisja nie potrafią czytać i przestrzegać regulaminu. W regulaminie jest mowa o zaprezentowaniu komisji jedym daniu a nie kilku, więc co to za konkurs jak większość nie potrafi przestrzegać regulaminu...

REKLAMA