POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Podpisano umowy partnerstwa pomiędzy powiatem a czterema gminami

Podpisanie umów partnerskich pomiędzy powiatem a gminami fot.: echosredzkie.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

5 stycznia w sali konferencyjnej starostwa nastąpiło podpisanie umów partnerstwa dotyczących wspólnej realizacji inwestycji drogowych. Na spotkaniu zabrakło przedstawiciela gminy Środa Śląska.

Szacowany koszt projektu pn. "Przebudowa dróg powiatowych nr 2085D, 2052D, 2085D, 2066D i 2020D w Powiecie Średzkim w gminach Udanin, Miękinia, Kostomłoty, Środa Śląska i Malczyce" ocenia się na 27 mln zł. W ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład pozyskano ponad połowę tej kwoty, 15 mln zł.

W celu wspólnej realizacji zadania, w którego skład wchodzi przebudowa czterech dróg oraz budowa ścieżki rowerowej, niezbędne jest podpisanie stosownych umów partnerskich powiatu średzkiego z pięcioma gminami. 5 stycznia podpisane zostały cztery takie umowy. Nieobecny był burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński. Z tego powodu podpisanie stosownych umów z gminą Środa Śląska ma dojść do skutku po 11 stycznia.

W ramach wspólnego zadania zaplanowano realizację następujących inwestycji:

 • droga nr 2066D: przebudowa na odcinku Jastrzębce - Chomiąża (Gmina Środa Śląska i Gmina Malczyce)
 • droga nr 2085D: przebudowa na odcinku od skrzyżowania z drogą 2087D do końca miejscowości Pichorowice (Gmina Udanin)
 • droga nr 2020D: budowa ścieżki rowerowej biegnącej przez miejscowości Cesarzowice - Michałów - Ujazd Górny (Gmina Środa Śląska i Gmina Udanin)
 • droga nr 2085D: przebudowa w miejscowości Osiek (Gmina Kostomłoty)
 • droga nr 2052D: przebudowa relacji Brzezina do granicy powiatu wraz ze ścieżką rowerową (Gmina Miękinia)

Podpisane porozumienia określają zasady finansowania i realizacji projektu przez powiat i gminy, na terenie których inwestycje będą prowadzone. W spotkaniu udział wzięli wójtowie Janina Gawlik, Jan Marian Grzegorczyn, Andrzej Niemiec i Wojciech Płaziuk wraz ze skarbnikami, zaś powiat reprezentowali starostowie Krzysztof Szałankiewicz i Sebastian Burdzy oraz skarbnik Elżbieta Czarnota. Podczas spotkania przybliżono szczegóły podpisanych umów oraz zadań realizowanych na terenie gmin. Poniżej w określone zasady współfinansowania.

Gmina Kostomłoty

Szacunkowe koszty realizacji inwestycji wskazanych w umowie: przebudowa drogi nr 2085D w miejscowości Osiek w gminie Kostomłoty o długości 729,50 mb - 2 915 927,23 zł

 • Oszacowany koszt całkowity wkładu własnego inwestycji wskazanych w umowie 1 318 414,57zł.
 • Zadeklarowana pomoc finansowa Gminy Kostomłoty wynosi 659 207,27zł.

Gmina Miękinia

Szacunkowe koszty realizacji inwestycji wskazanych w umowie: przebudowa drogi nr 2052D relacji Brzezina do granicy powiatu wraz ze ścieżką rowerową o długości 1 181 mb - 5 785 990,41 zł. Koszt wykonania oświetlenia - 451 498,76 zł (pokryty w całości z budżetu gminy Miękinia).

 • Oszacowany koszt całkowity wkładu własnego inwestycji wskazanych w umowie 3 067 836,47zł.
 • Zadeklarowana w umowie pomoc finansowa Gminy Miękinia 1 759 667,61zł.

Gmina Udanin

Szacowany koszt budowy pierwszego etapu drogi Pichorowice – Pielaszkowice do miejscowości Gościsław wraz z chodnikiem w Pichorowicach to kwota 6 976 669,55 zł

Szacowany koszt budowy ścieżki rowerowej Ujazd Górny – Michałów – Cesarzowice to kwota 4 033 623,63 zł

 • Szacowana wartość dwóch inwestycji na terenie naszej gminy to kwota 8 865 625,37 zł.
 • Zadeklarowana kwota udziału gminy to 2 016 811,81 zł,
 • zadeklarowana kwota udziału powiatu to 2 016 811,81 zł

Gmina Malczyce

Szacunkowe koszty realizacji inwestycji wskazanych w umowie: przebudowa drogi nr 2066D na odcinku Jastrzębce-Chomiąża w gminach Środa Śląska i Malczyce o długości 3 689,84 mb - 7 036 776,99 zł, w tym na terenie gminy Malczyce 2 047,66 mb - 3 904 707,55 zł

 • Oszacowany koszt całkowity wkładu własnego inwestycji wskazanych w umowie 1 770 368,21 zł.
 • Zadeklarowana w umowie pomoc finansowa Gminy Malczyce wynosi 885 184,11 zł.

Porozumienie z gminą Środa Śląska możliwe po 11 stycznia

Na środowym spotkaniu nie została podpisana umowa pomiędzy powiatem a gminą Środa Śląska. Ta możliwa będzie po nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, którą burmistrz Adam Ruciński zapowiadał już podczas sesji budżetowej 30 grudnia, kiedy wnioskował o wycofywanie z porządku obrad punktu skupiającego się na odpowiedzi Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej na pismo Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Na dzień dzisiejszy w budżecie gminy Środa Śląska nie ujęto jeszcze środków finansowych na zabezpieczenie współfinansowania inwestycji w ramach zadania realizowanego z powiatem i czterema pozostałymi gminami. Pisemnie ratusz odniósł się do wszelkich zastrzeżeń i uwag, jakie chciałby wnieść do podpisywanej umowy partnerskiej.

Według włodarza średzkiej gminy kwota partycypacji finansowej poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego w realizacji budowy ścieżki rowerowej relacji Cesarzowice – Michałów – Ujazd Górny nie uwzględnia koniecznych nakładów po stronie gminy Środa Śląska na budowę drogi transportu rolnego. Średzki magistrat uważa również, że: „Kwota partycypacji finansowej poszczególnych jst w realizacji zadania budowy ścieżki rowerowej od Cesarzowic przez Michałów do Ujazdu Górnego – na odcinku od końca Michałowa do granicy gmin Środa Śląska i Udanin powinna być w naszej ocenie liczona w innego udziału procentowego, uwzględniającego natężenie ruchu mieszkańców/użytkowników ścieżki, gdyż odcinek od końca Michałowa do granicy gmin będzie służył w zdecydowanie większym stopniu mieszkańcom/użytkownikom z gminy Udanin i to powinno być uwzględnione w podziale % współfinansowania i tym samym bardziej adekwatne do specyfiki odcinka ścieżki rowerowej od Michałowa do Ujazdu”.

Wobec uwag burmistrz wniósł o trójstronne spotkanie w Urzędzie Miejskim. Natomiast jednym z punktów nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zwołanej na 11 stycznia, ma być zmiana budżetu gminy celem wdrożenia partnerstwa w przebudowie dróg w ramach programu Polski Ład.

Do jednego z punktów zawartych w piśmie i dotyczącego wspólnej inwestycji budowy ścieżki odniósł się wójt gminy Udanin.

- Gmina Udanin podtrzymuję wcześniejsze ustalenia w sprawie procentowego podziału kosztów w zależności od ilości metrów ścieżki budowanej w obrębie danej gminy. Proponowana forma rozliczania przez burmistrza jest nierealna do weryfikacji, ponieważ trudno oszacować, którzy mieszkańcy więcej będą jeździć ścieżką. Mieszkańcy Michałowa przynależą do parafii w Ujeździe Górnym. Uczęszczają często do kościoła i na cmentarz oraz rekreacyjnie na zbiorniki wodne położone w Ujeździe Górnym. Ponadto ścieżka połączy dwie miejscowości z gminy Środa Śląska i jedną z gminy Udanin. Jesteśmy solidnym partnerem i nie zmieniamy zasada w trakcie gry - mówi Wojciech Płaziuk, wójt gminy Udanin.

- Mam nadzieję, że Pan burmistrz wywiąże się z wcześniejszych deklaracji oraz zawartych porozumień i mieszkańcy dwóch gmin będą w niedługim czasie rekreacyjnie korzystać z nowo wybudowanej ścieżki Ujazd Górny – Michałów – Cesarzowice - dodaje.

Kilka szczegółów dotyczących inwestycji realizowanej na linii powiat – gminy:

 • przewidywany okres realizacji inwestycji powyżej 12 miesięcy
 • realizacja inwestycji w jednym przetargu, podzielonym na pięć części
 • szacunkowa wartość całkowita projektu 27 124 691,48 mln zł
 • długość dróg poddanych przebudowie 9 510 mb
 • długość planowanych do wybudowania ścieżek rowerowych 6 491 mb
 • długość planowanych do przebudowania chodników 3 200 mb

echo

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

 • Podpisano umowy partnerstwa pomiędzy powiatem a czterema gminami

  2022-01-06 10:41:58

  gość: ~Adam

  Będę siedział dzień i noc na rowie w Michałowie, aby liczyć z której gminy więcej jeździ mieszkańców.

 • 2022-01-06 15:26:19

  gość: ~adas

  Mistrz PIARu Razem dla Ziemi Średzkiej....NIEOBECNY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 2022-01-06 16:10:34

  gość: ~Tomek

  Mistrzostwo świata - gminy muszą (dosłownie MUSZĄ) dokładac kase do inwestycji na POWIATOWYCH drgach, inaczej powiat nie realizuje SWOICH obowiązków...albo sprytnie ustawia priorytety zadań.
  Czy Powiat dokłada się do remontów dróg gminnych?
  DAJE DO MYSLENIA ?

 • 2022-01-06 22:51:58

  gość: ~mieszkaniec

  @~Tomek Z tego co przeczytałem powiat nie musiał brać tyle dróg, popatrzcie np na drogę Wrocław - Jawor. Do granic powiatu jaworskiego jest to doga powiatowa, dalej wojewódzka, drogi powiatowe są dzisiaj w lepszym stanie niż większość dróg wojewódzkich. Czy np. droga do Słupa powinna być powiatową. Zapytajmy mieszkańców czy dla nich ważne jest jakiej kategorii drogami jeżdżą. Jeśli powiat chce remontować drogę Środa -Jastrzębce- Malczyce i wszystkie Gminy dokładają się do przebudowy dróg powiatowych to szkoda że przebudowujemy drogi na wszystkich gminach oprócz najbogatszej Środy.Powiat nie musiał brać tych dróg , ale poparzcie na drogi Środa -Kąty , lub Budziszów - Wilczków i popatrzcie czy wojewódzkie są w lepszym stanie

 • 2022-01-06 23:06:50

  gość: ~mieszkaniec

  @~mieszkaniec
  ustawa mówi że drogą powiatową są drogi łączące siedzibę powiatu z siedzibą gmin, większość dróg powiatowych powinno być drogami gminnymi, lub wojewódzkimi. Jeśli dla dobra mieszkańców powiatu chcą remontować drogi dla dobra mieszkańców to myślę że gmina powinna uczestniczyć w kosztach dla dobra mieszkańców

 • 2022-01-07 08:15:11

  gość: ~mietek

  @~mieszkaniec
  tylko skad Gmina - najnizszy poziom samorzadów - ma wziasc pieniadze na swoje drogi i jeszcze na powiatowe?

 • 2022-01-07 12:48:47

  gość: ~Kazek

  @~mietek
  Nie mówi (i nie pisze się) "wziąść", tak samo jak nie mówi się "braść". Jak idzie o drogi, to współpraca między powiatem a gminami opłaca się wszystkim. Takie inwestycje korzystają z bardzo poważnego dofinansowania. A największą korzyść odnoszą mieszkańcy, którzy są zarówno mieszkańcami poszczególnych gmin, jak i powiatu.

 • 2022-01-06 22:26:11

  gość: ~Adam

  głupki pisowskie ***** ***

 • 2022-01-07 08:15:37

  gość: ~Mieszkanka

  Niech mina pani Janiny G. uzmysłowi wszystkim, jaka kolejna szopka jest nap przedstawiana.... Zdjęcie, artykuł, zdjęcie, artykuł, wywiadzik.... Miejcie litość nad sobą. Czy ktoś przed umieszczeniem artykułu skontrolował składnię, literówkę? Kolejna żenada nad żenadami!!!

 • 2022-01-07 08:29:17

  gość: ~mietek

  @~Mieszkanka
  za nasze - podatnikow - pieniadze...aby pokazac jacy sa zadarni ...wybory za rok

 • 2022-01-07 11:56:42

  gość: ~Komisarz

  @~mietek
  Wybory są za dwa lata. Podatki były od zawsze i będą

 • 2022-01-07 19:36:32

  gość: ~Adam

  Dziękujemy wam, o wspaniali, za to że pracujecie! I wykonujecie swoje obowiązki wynikające z umowy o pracę! A jutro proszę artykuł z pracownikami strefy w roli głównej. I dziękować im za to że do pracy przychodzą!

 • 2022-01-10 19:30:35

  gość: ~Jurand ze Spychowa

  ostatnio dodany post

  koszt przebudowy drogi powiatowej w Osieku o dł: 729,50 mb - 2 915 927,23 zł, co daje nieco ponad 3 997 pln za mb. Koszt budowy 1mb autostrady A 18 ( cena za 2021r) = 11 400 pln. Przy A 18 cena razem z wykupem gruntów, budową mostów, wiaduktów itd, jezdnia 2 pasy + awaryjny po obu stronach.
  Coś mi się wydaje, patrząc na koszt, że w Osieku będzie pierwsza na świecie droga wysadzana drogimi kamieniami, może nawet pozłacana. Brawo p wójt, igrzyska czas zacząć.

REKLAMA