POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Zbliża się Narodowy Dzień Niepodległości. Sprawdź gdzie zaplanowano oficjalne obchody

Zbliża się Narodowy Dzień Niepodległości. Sprawdź gdzie zaplanowano oficjalne obchody fot.: Echo Średzkie

11 listopada tradycyjnie przypada Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzone jest corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Przedstawiamy plan obchodów na terenie powiatu średzkiego.

Już 10 listopada uroczyste obchody odbędą się w Miękini, gdzie wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 historyczną grą edukacyjną dla uczniów. Na 14.30 zaplanowano inscenizację historyczną pt. "Bij Bolszewika! Dyneburg 1919". Po mszy świętej tradycyjny pochód z pochodniami przejdzie pod pomnik "W Hołdzie Walczącym o Niepodległą Polską" przy Zespole Szkół w Miękini, gdzie kontynuowane będą dalsze uroczystości.

W sobotę 11 listopada świętować będzie gmina Kostomłoty. Obchody rozpoczynają się mszą świętą w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wichrowie. Następnie delegacje wieńcowe złożą kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu w Kostomłotach, by udać się do sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano program patriotyczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Mieczkowie.

Dzień Niepodległości 11 listopada obchodzony będzie również w Malczycach. Po tradycyjnej mszy świętej oficjalne uroczystości przeprowadzone zostaną przy malczyckim obelisku. Następnie zabrani przemaszerują do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu przy akompaniamencie Średzkiej Orkiestry Dętej, gdzie z inicjatywy uczniów szkoły podstawowej odtańczony zostanie polonez. Następnie zaplanowano występy młodych artystów.

Msza w intencji ojczyzny rozpocznie obchodzy w Udaninie. 11 listopada o godzinie 16.45 uroczystości przeniosą się na Plac Obrońców Ojczyzny. Biało-czerwony marsz poprowadzi zebranych do szkoły podstawowej, gdzie wystapią Marcin Malinowski i Andrzej Bielski. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs "Co to jest niepodległość".

104 Takty o Niepodległej - tak nazywa się program, który Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej przygotowało na 11 listopada. W programie koncert polskich, muzycznych perełek oraz wiele nieoczywistych atrakcji.

 

echo

REKLAMA