POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Czy w sprawie rozwodowej potrzebny jest adwokat – Wrocław

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Zdarzają się w życiu takie historie, że potrzebny jest prawnik. Wrocław na swoim terenie ma wielu specjalistów, którzy zajmują się sprawami z zakresu prawa karnego, rodzinnego czy cywilnego oraz obsługują przedsiębiorstwa. 

Czy w sprawie rozwodowej potrzebny jest adwokat – Wrocław

Zdarzają się w życiu takie historie, że potrzebny jest prawnik. Wrocław na swoim terenie ma wielu specjalistów, którzy zajmują się sprawami z zakresu prawa karnego, rodzinnego czy cywilnego oraz obsługują przedsiębiorstwa. Jak widać, bez problemu można znaleźć wsparcie w każdej sytuacji, choć praktyka pokazuje, że najczęściej klienci szukają informacji jak się rozwieść, jak wywalczyć alimenty czy jak ustalić opiekę nad dziećmi. Poza tym potrzebują profesjonalnego reprezentanta z zakresu prawa rodzinnego. To dlatego kancelaria adwokacka Wrocław ma też tak dobre opinie wśród klientów.

Kancelaria adwokacka, która profesjonalnie poprowadzi sprawy

Kiedy związek małżeński staje się nie do uratowania, strony muszą podjąć decyzję o złożeniu wniosku rozwodowego. Jednakże wydanie orzeczenia rozwodowego jest możliwe tylko w określonych sytuacjach i wymaga spełnienia określonych formalności. Jak wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z Wrocławia to proces, który wymaga wiedzy, doświadczenia i zrozumienia dla konkretnej sytuacji, ponieważ emocje w czasie sprawy nie są dobrym doradcą. Choć rozwód jest ważnym i poważnym krokiem, czasem jest to rozsądniejsza opcja niż utrzymywanie nieszczęśliwego małżeństwa. Z drugiej strony jest to też trudny temat, więc warto znaleźć kancelarie Wrocław, które pomogą przejść przez proces bez zbędnego bólu i zminimalizują trudności. Warto też pamiętać o tym, że rozwód często też wiąże się z podziałem majątku, ustaleniem opieki nad dziećmi, a także alimentami. A to szereg czynników, które mogą utrudniać polubowne rozstanie się.

Jak radca prawny uczestniczy w podziale spadku oraz w sprawach rozwodowych?

Aby sąd rodzinny mógł orzec rozwiązanie małżeństwa, muszą zostać spełnione określone warunki. Czasem nazywa się je pozytywnymi przesłankami rozwodu. Oczywiście zdarzają się też takie sytuacje, w których rozwód jest niemożliwy. Wówczas mówi się o negatywnych przesłankach. Z zasady, jak zauważają prawnicy Wrocław, rozwiązanie małżeństwa jest możliwe tylko wtedy, gdy między małżonkami występuje trwały i całkowity rozkład pożycia. To kluczowy warunek, ponieważ jest dowodem na to, że trzy główne filary: więzi emocjonalne, fizyczne (podtrzymywanie stałych stosunków seksualnych) oraz ekonomiczne (wspólne zamieszkanie i gospodarowanie domem) po prostu przestały łączyć, a fundamentalne zasady nie istnieją.

Profesjonalna kancelaria adwokacka – adwokat od spraw rozwodowych

Kancelaria prawna Wrocław zwraca też uwagę, że rozpad musi być trwały i nieuchronny. To istotne do wyjaśnienia we wniosku rozwodowym i będzie często pytane przez sąd już na pierwszej rozprawie rozwodowej. Małżonkowie, którzy mieszkają razem, dokonują wspólnych zakupów, utrzymują intymne relacje, ale zdecydowali się na rozwód, mogą się spodziewać, że proces będzie trudny, a sama rozprawa stresująca.

Sąd rodzinny nie może orzec rozwodu, gdy zachodzą tzw. negatywne przesłanki rozwodowe, czyli przeciwnie, przemawiające za utrzymaniem małżeństwa. Bierze wówczas pod uwagę dobro wspólnych nieletnich dzieci, zasady współżycia społecznego czy fakt, że żądanie rozwodu zostało zgłoszone przez małżonka winnego rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraża nań zgody. Jak widać, przed podjęciem decyzji o rozwodzie warto dokładnie zastanowić się, czy spełnione są opisane powyżej warunki, które umożliwiają sądowi wydanie orzeczenia rozwodowego. Wiele jednak zależy od  stopnia skomplikowania sprawy. To też zweryfikują adwokaci Wrocław już na pierwszym spotkaniu.

Kiedy potrzebne jest wsparcie do spraw karnych, cywilnych i rodzinnych?

Formalnie rozwód rozpoczyna się złożeniem pisemnego wniosku. To podstawowy dokument procesowy. Musu on zawierać dane sądu, do którego jest skierowany wniosek. Obowiązkowy jest też opis stron z numerami PESEL i adresami. Wnioskując o rozwód, trzeba wyraźnie określić, jakie jest żądanie dotyczące rozwiązania małżeństwa. Tu należy wskazać, czy rozwód będzie z orzekaniem o winie lub za porozumieniem stron. Należy także sprecyzować żądania dotyczące alimentów, podziału majątku, a w przypadku dzieci nieletnich, władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi po rozwodzie. Konieczne jest też przedstawienie faktów, które uzasadniają te żądania oraz dostarczenie dowodów na ich potwierdzenie. We wniosku podaje się też, czy strony podjęły próby mediacji lub innych pozasądowych metod rozwiązania sporu. Warto także złożyć wniosek o zasądzenie kosztów sądowych od strony przeciwnika, podpisać go i dołączyć załączniki.

Korzystanie z porad prawnych i powierzenie sprawy rozwodowej doświadczonemu w sprawach cywilnych i rodzinnych adwokatowi lub radcy prawnemu z kancelarii adwokackiej, który specjalizuje się w sprawach sądowych i może udzielić odpowiednią pomoc prawną oraz wesprzeć, gdy to konieczne, może być najlepszą decyzją. Rozwód nie jest zwykle skomplikowaną sprawą i nie stanowi dużego problemu prawnego. Chodzi raczej o przedstawienie swojej historii w odpowiedni sposób i przekonanie sędziego do przyznania rozwodu. Bardzo często składowym elementem procesu jest podział majątku zgromadzonego w trakcie małżeństwa po jego zakończeniu. Jest to możliwe po ustaniu wspólności majątkowej, co najczęściej ma miejsce w wyniku orzeczenia rozwodu, ale także poprzez umowę majątkową małżeńską zawartą w formie aktu notarialnego, orzeczenie separacji lub ogłoszenie upadłości jednego z małżonków.

Artykuł Sponsorowany

REKLAMA