POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Bezrobocie w powiecie średzkim

Raport PUP Środa Śląska fot.: PUP Środa Śląska

Jednym z tematów omawianych na ostatniej sesji Rady Powiatu była kwestia bezrobocia w powiecie średzkim oraz działania podjęte przez Powiatowy Urząd Pracy w celu przeciwdziałaniu temu poważnemu zjawisku. Dyrektor PUP Halina Semegen przedstawiła radnym i zainteresowanym prezentację dotyczącą działań powziętych przez PUP w celu przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji zawodowej mieszkańców.

Z danych PUP wynika, że stopa bezrobocia w naszym powiecie średzkim zbliżona jest do krajowej i utrzymuje się na niższym poziomie od tej w całym województwie dolnośląskim.

W Powiecie Średzkim pracuje około  9059 osób czyli 18% wszystkich mieszkańców powiatu.

Nie jest to wynik najgorszy, biorąc pod uwagę fakt, iż w około stu powiatach w kraju bezrobocie przekracza 20 % a w siedmiu nawet 30 %.

Zarejestrowanych osób bezrobotnych  w PUP Środa Śląska na koniec I kwartału 2011 było
2464 osoby,  w tym 1174 kobiety.

Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia mieszkańców powiatu średzkiego okazuje się, że najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych jest z wykształceniem: zasadniczym zawodowym (282 kobiety i mężczyzn  480) oraz gimnazjalnym i podstawowym (kobiet 332 a mężczyzn 507).

Nasuwa się wniosek, że absolwenci szkół zawodowych mają trudności z wejściem na lokalny rynek pracy, bądź to przez brak odpowiednich ofert pracy, bądź to przez nietrafne wybory edukacyjne. W przypadku osób z wykształceniem gimnazjalnym widać wyraźnie, że ten poziom wykształcenia nie gwarantuje pracy w oebcnej sytuacji rynkowej i konieczne jest uzupełnienie wykształcenia oraz nabycie konkretnych kwalifikacji zawodowych. Potwierdza to fakt, iż dużą grupę bezrobotnych stanowią osoby w wieku 18 - 34 lata – 1156 osób, tj. około 47% ogółu zarejestrowanych w PUP Środa Śląska .

Gdybyśmy chcieli zanalizować bezrobocie w poszczególnych gminach to najwięcej bezrobotnych - 1516 osób zrejestrowanych jest na terenie gminy Środa Śląska i gminy Miękinia. Stanowią oni ponad 60% wszystkich zrejestrowanych  bezrobotnych w powiecie średzkim. Należy jednak dodać, że w tych dwóch gminach mieszka największa liczba osób.

Okazuje się, że intensywny rozwój przemysłu i strefa ekonomiczna oraz rozpoczęte i planowane inwestycje wpływają w znacznym stopniu na spadek stopy bezrobocia w naszym powiecie. Poniższa tabela określa liczbę ofert zgłoszonych przez pracodawców w Powiatowym Urzędzie Pracy w Środzie Śląskiej w 2010 roku.

Gmina

Liczba  ofert  pracy zgłoszona  w 2010 roku

Miasto i Gmina Środa Śląska

624

Malczyce

52

Udanin

70

Miękinia

141

Kostomłoty

75

Jedyne co szczególnie niepokoi, analizując raport PUP, to niska aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych i spadający udział tych osób w formach aktywizacji zawodowej.

Aktywizacja osób niepełnosprawnych

Zadanie

2009

2010

2011

Staż

3 osoby –   20 186,00zł

1 osoba  -  4 361,36zł

       -

Dotacje

2 osoby -   37 900,00zł

1 osoba  -  23 800,00zł

1 osoba - 39 494,00zł

Szkolenia

1 osoba -    1 774,90zł

1 osoba  -   123,70zł.

za 2010r – 506,00zł

Ogółem

 6 osób       

 3 osoby  

1 osoba 


Powiatowy Urząd Pracy, to nie tylko jednak obsługa osób bezrobotnych i firm poszukujących pracowników. W strukturach PUP wyodrębniono Centrum Aktywizacji Zawodowej, które służy pomocą również osobom pozostającym w zatrudnieniu, chcącym zmienić miejsce pracy. W maju PUP ogłosił dni otwarte pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Idea  ta polega  na możliwości  korzystania z usług  specjalistów CAZ  przez wszystkie pełnoletnie osoby.  W ramach dni otwartych porady można uzyskać w każdy ostatni piątek miesiąca. Dyrektor PUP nie wyklucza możliwości wprowadzenia dodatkowego dnia w miesiącu, w którym specjaliści CAZ służyć będą pomocą osobom zainteresowanym tematyką rynku pracy.


MK / sroda.Express-Miejski.pl

REKLAMA