POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Bezpieczna droga do szkoły

Wakacje dobiegły końca i lada chwila ponownie zabrzmi dzwonek. W okolicach szkół i na drogach dojazdowych do nich pojawią się dzieci, które w grupach lub pojedynczo będą korzystać z jezdni, przejść dla pieszych i poboczy. Od 1 września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji.

Rozpoczęcie roku szkolnego będzie szczególnym wydarzeniem w życiu pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją naukę. Wielu z nich po raz pierwszy wyruszy samodzielnie do szkoły: będą korzystać z chodników, poboczy i autobusów szkolnych.Zadbajmy o to, aby droga do szkoły była dla wszystkich dzieci bezpieczna!

Przez pierwsze dwa tygodnie września średzcy policjanci prowadzić będą ogólnopolskie działania pn.: „Bezpieczna droga do szkoły”.Jak co roku, w rejonach szkół funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Będą się bacznie przyglądać zarówno kierowcom, jak i pieszym oraz rowerzystom, czy przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze z Ogniwa Ruchu Drogowego dokonali już przeglądu dróg (ulic) na terenie powiatu średzkiego, między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających (wnioski z lustracji zostały przekazane właściwym organom). Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

Dzieci najczęściej ulegają wypadkom na obszarze zabudowanych w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem. Wypadki te mają miejsce zarówno w miastach, jak i bardzo małych miejscowościach. Najbardziej zagrożone są dzieci w dużych aglomeracjach, gdzie wciąż rosnąca liczba pojazdów sprawia, że przejście na drugą stronę ulicy jest nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są na nie dostatecznie wyczulone, a takie uśpienie uwagi może być bardzo niebezpieczne.

Bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” jest więc udział policjantów w spotkaniach z uczniami, w szczególności tymi najmłodszymi, dla których mogą to być pierwsze lekcje wychowania komunikacyjnego. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.

APELUJEMY WIĘC!


• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!

Przedszkolak nie powinien sam wychodzić na ruchliwą ulicę, nawet jeśli wydaje nam się, że opanował już sztukę przechodzenia przez jezdnię. Nie wystarczy wielokrotne powtarzanie dziecku zasad przy tym obowiązujących: "spójrz w prawo, w lewo, jeszcze raz w prawo i upewnij się, czy nie nadjeżdża samochód", sami także musimy robić to prawidłowo! W czasie spacerów zachęcajmy więc malucha, aby pokazał nam jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Pamiętajmy, że dzieci są świetnymi obserwatorami!

Dla dziecka najważniejszym elementem wyposażenia samochodu powinien być odpowiedni do jego wieku i wagi fotelik! Koniecznie musi być solidnie umocowany pasami na tylnym siedzeniu. Dla bezpieczeństwa własnej pociechy, w tej kwestii nie ustępuj protestom dziecka. Przyzwyczaj je, że nie ruszycie z miejsca, jeśli dziecko nie będzie siedziało zapięte w foteliku (czy na podstawce).

ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH POCIECH. POKAŻMY DZIECIOM, GDZIE RODZI SIĘ NIEBEZPIECZEŃSTWO I JAK POSTĘPOWAĆ W SYTUACJACH TRUDNYCH.


Przedszkolak jest jeszcze zbyt mały, aby właściwie ocenić sytuację niebezpieczną i stopień zagrożenia własnego zdrowia czy życia. Dlatego obowiązkiem rodziców jest nauczenie dziecka, jak unikać sytuacji niebezpiecznych i jak postępować, kiedy już się pojawią.

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Oficer prasowy KPP w Środzie Śląskiej mł. asp. Marta Stefanowska

REKLAMA