POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Z partnerską wizytą w Saterlandzie

Wityta partnerska fot.: www.srodaslaska.pl

Po raz kolejny we wrześniu 2011 roku mieszkańcy gminy Środa Śląska mieli możliwość spotkania z przyjaciółmi z Saterlandu z okazji święta Krammarkt. W spotkaniu tym uczestniczyło 34 mieszkańców naszej gminy. W programie pobytu odbyło się wiele ważnych rozmów ukierunkowujących partnerstwo na przyszłość. Bardzo owocne były rozmowy pomiędzy Landfrauen oraz Kołami Gospodyń Wiejskich. Podczas pobytu odsłonięto także tablicę informacyjną inicjującą współpracę w ramach startującego projektu UE Comenius Regio.

Członkowie delegacji mieli możliwość poznania życia codziennego w partnerskiej gminie Saterland. Podczas pobytu zwiedzano bazylikę w Bethen, w której złożone są relikwie świętego biskupa i kardynała Klemensa Augusta von Galen. Jako biskup swoją postawą sprawił to, iż w czasach hitlerowskich Niemiec w Biskupstwie Münster, a więc i też w Saterlandzie, nie zdjęto krzyży ze szkół i innych budynków użyteczności publicznej. Bazylikę tę odwiedził też w 1997 r. papież Jan Paweł II.


W Muzeum Wsi w Cloppenburgu uczestnicy poznali sposób budowy domów i styl życia mieszkańców Saterlandu od XVIII w., którzy kiedyś mieszkali pod jednym dachem ze swoimi zwierzętami.

Jak ważne jest partnerstwo dla mieszkańców Saterlandu można się było przekonać patrząc na tzw. ”Maibaum”, postawiony przez mieszkańców w centrum Scharrel. Na tym drzewie umieszczono najważniejsze symbole związane z historią miejscowości od jej powstania. Ważne miejsce znalazły tam też: tablica o naszym partnerstwie, godło Polski, herby Środy i Dolnego Śląska.

Podczas uroczystości w namiocie 23 uczniów przekazało na ręce Burmistrza Bogusława Krasuckiego przygotowane Steckbrief’y. Uczniowie ci w październiku będą uczestnikami już 15. wymiany młodzieży i spędzą tydzień w polskich rodzinach w Środzie, poznając nowych przyjaciół i kulturę naszego kraju.


Regularne wizyty partnerskie wpisały się na stałe w kalendarz gmin Środa Śląska i Saterland. Mimo 800 km odległości dzielącej nas od siebie przekonujemy się o wzajemnej ciekawości, podobieństwie, ale i różnicach umożliwiających wzajemne „uczenie się od siebie”. Nasze zaprzyjaźnienie jest rzeczywistością, która rodzi wiele prawdziwych sympatii i przyjaźni pomiędzy mieszkańcami naszych dwóch odległych od siebie miejsc we wspólnej Europie.

Sławomir Siwerski / www.sordaslaska.pl

REKLAMA