POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Nowy szpital powiatowy do 2015 roku?

Sesja Rady Powiatu w Środzie Śląskiej fot.: Mariusz Kaczorowski

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pierwsza po wakacjach sesja Rady Powiatu odbyła się 29 września. W związku z długą przerwą radni musieli podjąć aż czternaście uchwał.
 

Obrady rozpoczęły się od wręczenia awansów na stopień nauczyciela mianowanego. W tym roku egzamin ten zdało dziewięciu nauczycieli. Do sprawozdań starosty z wykonania uchwał rady oraz działalności zarządu pomiędzy sesjami zgłoszono tylko jedno pytanie – o wynajem pomieszczeń po Banku WBK. Żadnych pytań nie zgłoszono do informacji nt. funkcjonowania Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej w obecnej strukturze organizacyjnej oraz oświadczeń majątkowych składanych na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym. Również wyborcy nie skorzystali z przysługującego im prawa do zadawania pytań.
 
Po przerwie radni podjęli uchwały w sprawie:

- przyjęcia Lokalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Średzkiego na lata 2011 – 2015,
- zmiany regulaminu organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej,
- przystąpienia do likwidacji Rodzinnego Domu Dziecka nr 2 w Głosce,
- nadania Statutu Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Śląskiej,
- określenia zadań, na które przeznaczone zostaną środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- zaopiniowania wniosku Starosty Średzkiego o dofinansowanie w 2011 roku kosztów utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Środzie Śląskiej ze środków Funduszu Pracy pozostających w dyspozycji ministra właściwego do sprawy pracy,
- zmiany okresu najmu lokalu użytkowego o powierzchni 32,50 m2 położonego na I piętrze budynku w Środzie Śląskiej przy ul. Konstytucji 3 – go Maja 7,
- użyczenia części nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w Środzie Śląskiej przy ul. Kilińskiego 28,
- oddania w najem części nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w Środzie Śląskiej przy ul. Kilińskiego 28,
- wyłączenia z ciągu drogi powiatowej Nr 2065 D nieruchomości położonej w obrębie Lipnica, gmina Środa Śląska oraz wyłączenia z ciągu drogi powiatowej nr 2066 D nieruchomości położonej w obrębie Chomiąża, gmina Malczyce,
- wyłączenia z ciągu drogi powiatowej Nr 2020D nieruchomości położonej w obrębie Rakoszyce, gmina Środa Śląska,
- wyłączenia z ciągu drogi powiatowej Nr 2078D nieruchomości położonej w obrębie Kryniczno, gmina Środa Śląska,
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Średzkiego na lata 2011 – 2018,
- zmian w uchwale budżetowej Powiatu Średzkiego na rok 2011.
 
Po co wyważać zamknięte drzwi?

Największą dyskusję wywołała uchwała intencyjna w sprawie przystąpienia do likwidacji Rodzinnego Domu Dziecka nr 2 w Głosce. Radni pytali m.in. o konieczność jej podjęcia, procedurę likwidacji oraz dalszy los dzieci. Na pytania radnych odpowiadała dyrektor średzkiego PCPR-u Katarzyna Misiuna oraz starosta Sebastian Burdzy. Najwięcej zastrzerzeń do projektu uchwały zgłosiła radna Rachwalska. Pomimo dyskusji podczas posiedzenia komisji poprzedzającej sesję i informacji, że zlikwidowaniem właśnie tej formy prowadzenia domu dziecka jest zainteresowana sama dyrektor Halina Przychodna, radna Małgorzata Rachwalska próbowała z uporem drążyć temat, tak jakby nie dawała wiary, że pani Przychodna nie jest zainteresowana prowadzeniem rodzinnego domu dziecka.
 
Wspomnienie kampanii wyborczej 2010

W punkcie „interpelacje i zapytania radnych” radny Mariusz Wojewódka pytał m. in.o budowę szpitala w Komornikach. Jak zwykle przy tym temacie następuje ostrzejsza wymiana zdań pomiędzy radnym Wojewódką, a starostą i jego zespołem. Pan Wojewódka przypomniał jeden aspekt z ubiegłorocznej kampanii wyborczej Sebastiana Burdzego. Na sesję przyszedł uzbrojony w ulotkę, wskazując na fragment programu kandydata do Rady Powiatu, dotyczący budowy szpitala powiatowego. Jak się okazało, do dzisiaj nie zostało wydane pozwolenie na jego budowę.

W punkcie  „wnioski i oświadczenia radnych” wywiązała się dyskusja nt. zalewania Pichorowic przez wody opadowe z A4 i podjętych już działaniach powiatu. Radni wnioskowali także m.in. o przywrócenie starego ruchu na krzyżówce w Udaninie, utwardzenie części drogi w Dźwigorzu, przekwalifikowanie drogi Damianowo-Goczałków, informacje nt. działań powiatu odnośnie planów budowy farm wiatrowych w gminie Udanin.
 
W „sprawach różnych” przewodniczący rady przypomniał o szkoleniu w Lądku Zdroju, po czym zamknął 11. sesję rady powiatu.

Opracował MK / sroda.Express-Miejski.pl

REKLAMA


REKLAMA