POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Oni wiedzą, jak zdrowo żyć

XX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego stylu życia PCK fot.: Mariusz Kaczorowski

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

9 grudnia  w średzkim Domu Kultury odbył się etap rejonowy  XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. W olimpiadzie wzięła udział młodzież ze szkół powiatu średzkiego. Dwie najlepsze osoby będą reprezentować nasz powiat w konkursie organizowanym na etapie okręgowym.

Czy toksoplazma to choroba, którą można się zakazić spożywając nieugotowane mięso? Czy dieta dr Dukana powinna być polecana osobom z chorobami nerek? Kwasy tłuszczowe o konfiguracji trans można znaleźć w: kaszy gryczanej, mięsie wieprzowym, czy może w twardych margarynach? Czego dotyczyła pierwsza Konwencja Genewska? – to tylko kilka pytań z którymi zmagali się najlepsi z najlepszych w naszym powiecie. Aby młodzi uczestnicy olimpiady mogli wziąć udział w etapie rejonowym, wcześniej musieli przejść eliminacje na poziomie szkolnym. Ta sztuka udała się jedynie 16 osobom.  Dwie z nich awansowały do etapu okręgowego (Maciej Krzyżak w kategorii – gimnazja i Izabela Janusz w kategorii – szkoły ponadgimnazjalne).

Laureaci Olimpiady na etapie rejonowym

I miejsce – Maciej Krzyżak – Gimnazjum w Kostomłotach,
II miejsce – Izabela Janusz – Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr I w Środzie Śląskiej,
III miejsce – Daria Muchorowska – Gimnazjum w Środzie Śląskiej.

- Trzeba przyznać, że pytania w tym roku były bardzo trudne, ale uczestnicy doskonale sobie z nimi poradzili i z pewnością zasługują na wielkie uznanie – jednogłośnie podkreślają Organizatorzy. Śledząc historię konkursu i analizując tematykę pytań, jakie do tej pory pojawiały się, to chyba po raz pierwszy tak często pojawiały się pytania dotyczące żywienia. Do tej pory wiele z nich dotykało problematyki chorób zakaźnych, zwłaszcza AIDS.  W związku z obchodzonym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS spodziewano się pytań nawiązujących do tematu. Tym bardziej, że AIDS to „temat rzeka” i wiele mówi się w ostatnich latach o tej niebezpiecznej chorobie. Nie długo szukając, można znaleźć całe mnóstwo informacji o AIDS, wirusie wywołującym tę chorobę i samym święcie obchodzonym na całym świecie..


Światowy Dzień AIDS (lub Światowy Dzień Walki z AIDS) obchodzimy
1 grudnia. Święto zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i istnieje od roku 1988. Ustanowiono je w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie wirusa HIV, sposobu jego przenoszenia, profilaktyki i zagrożenia, jakie stanowi on dla życia.
Szacuje się, że na świecie żyje około 33 milionów ludzi – nosicieli wirusa HIV. Co 6 sekund ktoś na świecie zaraża się wirusem, co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS.

Kampania „Wiedza ratuje życie” ma na celu promowanie testowania w kierunku HIV. Testy można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) na terenie całego kraju. Testy w PKD są bezpłatne i anonimowe.
Adresy tych punktów znajdują się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.
Odbiorcami kampanii są osoby: dorosłe, aktywne seksualnie, odpowiedzialne za zdrowie własne i partnera.
Więcej informacji na www.aids.gov.pl

 PSSE w Środzie Śląskiej


Abstrahując już od AIDS, niezwykle ważne jest dzisiaj krzewienie wiedzy z zakresu zapobiegania zarażeniu się różnego rodzaju chorobami zakaźnymi, a nie ma lepszego sposobu niż prowadzenie kampanii promujących zdrowy styl życia czy stymulowanie zachowań zmierzających do poszukiwania i zdobywania tej wiedzy przez młodych ludzi. Niewątpliwie chęć rywalizacji w takich olimpiadach jak ta, sprzyja pogłębianiu wiedzy i z pewnością zdobyte i utrwalone informacje przyczynią się do tego, że choć część młodzieży uniknie problemów zdrowotnych, bądź też odwlecze w czasie nieuniknione choroby.

Imprezę wraz z Zarządem Rejonowym PCK w Środzie śląskiej współorganizuje corocznie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Środzie Śląskiej.

Mariusz Kaczorowski

REKLAMA