POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Policja radzi, jak zadbać o bezpieczeństwo

Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej fot.: MK / sroda.Express-Miejski.pl

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Zadbajmy o to, by ten czas wzmożonych przygotowań nie został zakłócony przez przykre następstwa kradzieży lub oszustwa. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zakupów oraz właściwym zabezpieczeniu mienia.

Średzcy policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach:

BY NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ KRADZIEŻY, pamiętajmy o kilku prostych zasadach:

- zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach - zwracajmy baczniejszą uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy portfeli z pieniędzmi i dokumentami w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki,
- zwracajmy uwagę na osoby rozpychające się bez powodu i obserwujące pasażerów, w miarę możliwości unikajmy tłoku i ścisku,
- szczególnie przy kasach zwracajmy uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu i pilnujmy swojego mienia, nie kładźmy portfeli i torebek przy kasie, cały czas trzymajmy je przy sobie,
- wybierając hasło pin przy płaceniu kartą zasłaniajmy urządzenia w taki sposób, aby nikt
nie mógł odczytać naszych haseł - nie zapisujmy ważnych haseł oraz kodów dostępu w notatnikach i portfelach, które mogą stać się łupem złodzieja.
- zwracajmy szczególną uwagę na swoje pociechy, nie pozwólmy, żeby dzieci oddalały się od nas
- podróżując tramwajem, autobusem lub pociągiem bagaże (torebki, teczki) trzymajmy zawsze przed sobą,
- nie trzymajmy przy sobie więcej pieniędzy niż jest to konieczne,
- w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast głośno reaguj, żądaj zamknięcia drzwi i wezwij Policję: tel. 997 lub tel. komórkowy 112.

Wielu z nas wyjedzie na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mieszkania lub domu przed włamywaczami. Nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, takich jak np. korespondencja w skrzynce pocztowej, zasłonięte w ciągu dnia okna. Warto przypomnieć, że w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Poprośmy go o zwrócenie uwagi podczas naszej nieobecności na nasze mieszkanie lub dom. Jeżeli jest to możliwe, poprośmy kogoś z rodziny, by zamieszkał w naszym domu lub mieszkaniu na czas naszej nieobecności. Przed wyjazdem pamiętajmy również o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego, jeśli takim dysponujemy.

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PODRÓŻY

Gdy już zabezpieczymy nasze mieszkanie lub dom i wyruszymy w drogę, zadbajmy także o bezpieczeństwo naszej podróży samochodem. Pamiętajmy, że tutaj najważniejszy jest rozsądek i zdolność przewidywania. Stosujmy się więc do ograniczeń prędkości, parkujmy w miejscach do tego wyznaczonych, zwracajmy uwagę na oznakowanie dróg. Pamiętajmy o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz właściwym zabezpieczeniu naszych pociech (stosujmy foteliki samochodowe oraz podkładki stosownie do wieku oraz wzrostu dziecka). Nie spieszmy się. Pamiętajmy, że lepiej dojechać kilkadziesiąt minut później, niż uczestniczyć w zdarzeniu drogowym. Przede wszystkim jednak zrezygnujmy z prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu.

Zabezpieczmy również swoje „cztery kółka”. Auta parkujmy więc w miejscach do tego wyznaczonych, dobrze oświetlonych i strzeżonych. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku.
Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność wszędzie tam, gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych. Przypominamy, że w okresie świątecznym może nastąpić zmiana organizacji ruchu. Zwracajmy więc uwagę na oznakowanie dróg i ulic. Tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku.

Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni
minęły nam w spokojnej atmosferze.

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej mł. asp. Marta Stefanowska

REKLAMA