POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Raport specjalny Euro 2012 - 25 dni przed pierwszym gwizdkiem

Ćwiczenia policyjnych antyterrorystów przed UEFA EURO 2012 fot.: dolnoslaska.policja.gov.pl

Trwa gorączkowe odliczanie do pierwszego gwizdka meczu otwarcia tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej, który rozlegnie się 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Polska reprezentacja zmierzy się z Grekami. Tego samego dnia również we Wrocławiu rozegrane zostanie spotkanie między reprezentacją Czech i Rosji. Na 25 dni przed Euro 2012 sprawdziliśmy, jak wygląda mobilizacja sił w policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej w stolicy Dolnego Śląska.

O stanie przygotowań straży pożarnej opowiedział st. kpt. mgr inż. Krzysztof Gielsa, Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacji i Nadzoru Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Sposób działania

- W związku z zabezpieczeniem mistrzostw Europy oraz miasta odpowiednie plany przygotowywane były od dawna. Obecnie czekamy na ostateczny wykaz rozkazów, który je potwierdzi. Natomiast sam Wrocław zostanie podzielony na kilka tzw. odcinków bojowych, czyli m.in. Strefa Kibica, stadion, dworce, lotnisko, hotele. Do tego dopasowano siły i środki, czyli strażaków i samochody, którzy zostaną przygotowani do podjęcia działań na tych obszarach. Część zastępów będzie już na miejscu, czyli przy samym stadionie. Dodatkowo kolejne rzuty będą stacjonowały na terenie jednostek w pobliżu obiektu. Jeżeli chodzi o Strefę Kibica tam również będą przebywały jednostki straży pożarnej. Wsparcie dla nich znajdzie się przy ul. Wierzbowej, na terenie jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1. Podobnie wygląda to w przypadku pozostałych obiektów, czyli lotniska, dworca oraz hoteli. Na terenie Komendy Wojewódzkiej mamy duży plac, który będzie rejonem koncentracji jednostek straży pożarnej w dni meczowe, oraz przed i po spotkaniu. W tym czasie, we Wrocławiu przebywały będą jednostki straży pożarnej spoza miasta, a nawet spoza województwa. Państwowa Straż Pożarna działa w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, który łączy jednostki z terenu całego kraju, dlatego nie będzie problemu ze ściągnięciem ekip z dowolnej części kraju. Na pewno we Wrocławiu na czas Euro będą stacjonowały oddziały ze Śląska.

Zakupy inwestycyjne

- Zakupy inwestycyjne, które robiliśmy na przestrzeni kilku ostatnich lat były kierunkowane również na Euro. Natomiast ściśle przed samymi mistrzostwami zrobiono drobne zakupy typu ubrania, zestawy do dekontaminacji, czyli odkażania.

Możliwe zagrożenia

- Zagrożenia, z którymi możemy się spotkać w czasie turnieju nie różnią się od tych pojawiających się na co dzień. Natomiast na pewno będzie dużo większe ryzyko ze względu na liczbę osób, która będzie przebywała na terenie naszego kraju.

Szkolenia

- Nowym elementem szkoleń są właśnie działania związane z dekontaminacją, czyli wstępnym obmywaniem ludzi narażonych na zagrożenia biologiczne, chemiczne, radiacyjne czy nuklearne. To zadanie od niedawna zostało przypisane PSP. Tak naprawdę na świecie nigdy jeszcze żadne jednostki nie przerobiły tego na żywo, dalej jest to na bazie ćwiczeń. My zostaliśmy w związku z tym wyposażeni w specjalny sprzęt, namioty i ostatnio dość mocno się na tym skupialiśmy.

Opinia

- Moim zdaniem, jeśli chodzi o zasoby kadrowe i sprzętowe, jesteśmy przygotowani by zapewnić bezpieczeństwo, zarówno kibicom, jak i mieszkańcom Wrocławia.

 

Na temat mobilizacji sił policyjnych wypowiedział się Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Liczba policjantów

- W bezpośrednim zabezpieczeniu UEFA Euro 2012 będzie brało udział ponad 2,7 tys. policjantów dolnośląskich. Do tego dojdzie jeszcze ponad 800 funkcjonariuszy z innych województw m.in. opolskiego, śląskiego i łódzkiego, którzy udzielą wsparcia w różnych obszarach prowadzonych działań. Będą to m.in. policjanci z prewencji, ruchu drogowego, operacyjni, przewodnicy z psami, funkcjonariusze pełniący służbę na zbiornikach wodnych, policjanci na koniach, grupy antyterrorystyczne. Będą również policjanci zajmujący się zabezpieczeniem pobytu reprezentacji narodowych. Będziemy współpracowali przy tym z policjantami z poszczególnych państw. Ważna tutaj jest wymiana informacji odnośnie kibiców. Zagraniczni policjanci będą również wsparciem szczególnie przy realizacji zadań w miejscach, gdzie będą przebywać kibice danego kraju. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od pracy przy turnieju mistrzowskim, poszczególne komisariaty wrocławskie będą funkcjonowały w normalnym trybie.

Wakaty

- Jeśli chodzi o liczbę wakatów w policji dolnośląskiej to w związku z Euro ona diametralnie nie wzrosła. Od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie 5-6 proc. Najwięcej osób decyduje się przejść na emeryturę lub odejść ze służby ze względów indywidualnych na wiosnę. W ich miejsce przyjmujemy nowych funkcjonariuszy. W tym roku Komenda Główna określiła cztery terminy przyjęć. Kilka dni temu zakończyliśmy pierwszy nabór, w wyniku którego przyjęto 74 nowe osoby. W najbliższym czasie ma jeszcze zostać przyjętych 130 funkcjonariuszy.

- Przygotowania do Euro rozpoczęły się praktycznie już od momentu, kiedy zapadła decyzja o przyznaniu Polsce oraz Ukrainie organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zatem od tych kilku lat, po opracowaniu harmonogramu przygotowań, zaczęliśmy je realizować. Oprócz przygotowań m.in. w kwestiach rozpoznania zagrożeń, szkoleń funkcjonariuszy z różnych pionów operacyjnych, prewencji, ruchu drogowego oraz służb antyterrorystycznych, wymiany doświadczeń z policjantami z innych krajów, prowadzono również liczne inwestycje. W tym zakresie znacznie wzbogacona i unowocześniona została flota pojazdów, zarówno jeśli chodzi o radiowozy osobowe oznakowane i nieoznakowane, furgony oddziałów prewencji. To także zakup samochodu specjalistycznego dla przewodników psów, bodaj jedynego tego typu pojazdu w Polsce. Oczywiście auta do przewożenia czworonogów są, ale ten jest pojazdem przystosowanym do jednorazowo przewozu 6 przewodników i takiej samej liczby psów. Zakupiliśmy również nową łódź motorowerową. Wiele zrobiono także w kwestii remontów jednostek policji i komisariatów, z wykorzystaniem środków unijnych. W kwestiach inwestycji sprzętowych jednym z ważniejszych był również zakup urządzeń do wykonania specjalistycznej sieci łączności policyjnej na stadionie.

Zakres szkoleń

- Szkolenia były prowadzone w bardzo różnych elementach m.in. w zakresie językowym, w celu ułatwienia kontaktu z kibicami zagranicznymi, jeśli chodzi o służby antyterrorystyczne, były to działania na płaszczyźnie taktycznej, szkolenia dla formacji zwartych w przypadku, gdyby doszło do zbiorowego zakłócenia porządku publicznego wymagającego szybkiego i sprawnego działania w celu przywrócenia porządku prawnego i nie niedopuszczenia do eskalacji wydarzeń. Uczestniczyliśmy również w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy medycznej kwalifikowanej, czyli bardziej rozszerzonej. Można powiedzieć, że po tych szkoleniach funkcjonariusze dolnośląskiej policji w nich uczestniczący będą mieli uprawnienia wykwalifikowanego ratownika medycznego. To również wiele spotkań i szkoleń z funkcjonariuszami zagranicznymi umożliwiające czerpanie doświadczeń od państw, w których odbywały się już podobnego typu duże imprezy sportowe.

Strefa Kibica

- Zabezpieczeniem imprezy sportowej na stadionie oraz strefy kibica od wewnątrz zajmuje się organizator poprzez swoje służby porządkowe. Obie strefy podlegają tym samym przepisom prawnym. Oczywiście w sytuacji, kiedy organizator nie poradzi sobie z zabezpieczeniem obiektu może on poprosić o pomoc policję w przywróceniu porządku.

Opinia

- Obecnie jesteśmy na końcowym etapie przygotowań więc można powiedzieć, że jesteśmy gotowi na Euro. Oczywiście zostało jeszcze trochę czasu, więc dopinamy pewne elementy. Chodzi tu przykładowo o grupy antyterrorystyczne, które w dalszym ciągu organizują ćwiczenia sami lub uczestniczą w podobnych działaniach organizowanych przez inne jednostki policji.

 

Działania straży miejskiej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w czasie Euro 2012 nakreślił Sławomir Chełchowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu.

- W bezpośrednim zabezpieczeniu Euro 2012 weźmie udział około 260 strażników miejskich. W związku z organizacją mistrzostw Europy we Wrocławiu nie były przeprowadzane specjalne inwestycje w zakresie sprzętu. Jeśli chodzi o zasoby kadrowe w ubiegłym roku przyznano nam 20 dodatkowych etatów. Od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o tym, że Wrocław będzie jednym z miast gospodarzy Euro 2012 regularnie bierzemy udział w szkoleniach organizowanych w ramach Akademii Euro oraz w treningach wewnętrznych. Wiążą się one głównie z opanowaniem kwestii dotyczących działań podejmowanych podczas imprez masowych oraz sposobami ich zabezpieczeń, również są to szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przy zdarzeniach zbiorowych. 

Express-Miejski.pl / Sylwia Stwora

REKLAMA