POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

3 samobójstwa w 4 dni

Seria trzech samobójstw w ciągu czterech dni wstrząsnęła powiatem średzkim w połowie maja br. O tragicznym wydarzeniu na trasie kolejowej pomiędzy Lipnicą i Chomiążą pisaliśmy już 13 maja. Do dwóch następnych doszło trzy dni później w gminie Udanin i Środzie Śląskiej.

13 maja o  godz. 07:45 na szlaku kolejowym między miejscowościami Lipnica i Chomiąża doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Niespełna 18-letnia dziewczyna, potrącona przez pociąg poniosła śmierć na miejscu.  Natychmiast po zdarzeniu kierownik pociągu relacji Wrocław - Drezno powiadomił policję. Jak ustalono młoda kobieta, mieszkanka Malczyc, pozostawiła plecak z rzeczami przy torowisku, a następnie weszła na tory i pomimo sygnałów dźwiękowych pozostała na miejscu. Z ustaleń policji wynika, że prawdopodobnie  było to samobójstwo.

Trzy dni później, tj. 16 maja w miejscowości na terenie gm. Udanin powiesił się 27--letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło ok. godz.  11-tej. Mężczyzna odebrał sobie życie w pomieszczeniu gospodarczym. Dyżurna Pogotowia Ratunkowego z Legnicy powiadomiła policję. Prokurator skierował ciało do Zakładu Medycyny Sądowej w Legnicy.

Tego samego dnia.  o godz. 14:00 w Środzie Śląskiej na drzwiach w mieszkaniu powiesił się 29-letni mężczyzna. Został znaleziony przez matkę. Prokurator również skierował ciało do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Prawdopodobną przyczyną samobójstwa były problemy rodzinne.

Wg policyjnych statystyk w 2010 roku odnotowano w kraju 5456 prób samobójczych, z których 4.087 zakończyło się zgonem. Ustalono, że najczęstszą przyczyną samobójstw są: choroba psychiczna i nieporozumienia rodzinne. Wśród najczęstszych powodów, z jakich ludzie odbierają sobie życie są: inna przewlekła choroba, zawód miłosny i warunki ekonomiczne.

W opracowaniu Małgorzaty Szymczak, Magdaleny Tworek, Rafała Kędzierskiego, Marcina Krzyżaniaka i Szymona Kandulskiego pt. "Samobójstwo – przyczyny natury społecznej i aspekt psychologiczny" czytamy:

„Samobójstwo nie jest kwestią wyboru, następuje, gdy cierpienie przekracza siły do walki z nim”.

Samobójstwo – to rezygnacja człowieka z życia. To najtragiczniejszy przejaw dezintegracji społecznej i osobowościowej. Samobójstwo jest zjawiskiem budzącym wiele kontrowersji i emocji. Stanowi przedmiot zainteresowania pedagogów, psychologów, psychiatrów, lekarzy, kryminologów, socjologów, teologów oraz filozofów. Jest aktem woli sprzecznym z podstawowym, pierwszym prawem biologicznym, wynikającym z popędu samozachowawczego, czyli prawem zachowania życia. Decyzja o samobójstwie niezależnie czy wynika z trudnej sytuacji życiowej, czy z choroby psychicznej, jest aktem woli podejmowanym w ramach świadomości życia, a nie śmierci. Motywację samobójstwa charakteryzuje świadomość i dobrowolność podjęcia decyzji pozbawienia siebie życia.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej próby samobójcze podjęły osoby w wieku 20 do 59 lat.  Niepokojący jest fakt, że tuż przed tym przedziałem wiekowym, bo do 15 do 19 lat w 2010 roku na swoje życie targnęło się 317 osób. Na szczęście ponad połowa  z tych prób nie zakończyła zgonem.

DZ

REKLAMA