POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Odrestaurowany pomnik Nepomucena w Świdnicy Polskiej

Pomnik Jana Nepomucena w Świdnicy Polskiej fot.: Gmina Kostomłoty

20 maja 2012 r. w Świdnicy Polskiej odbyło sie poświęcenie odrestaurowanej figury Św. Jana Nepomucena. Wydarzeniu towarzyszyła wizyta Profesora Rudolfa Lenza, który w imieniu Ministra Bernda Neumana pełnomocnika Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Kultury i Mediów gratulował mieszkańcom Świdnicy Polskiej wspaniałego wydarzenia .

Należy podkreślić, że Minister Bernd Neumann to osoba, która w główniej mierze przyczyniła się do realizacji tego przedsięwzięcia  i wyasygnowała środki na ten cel. Jest to jedna z wieli inicjatyw zrealizowanych na terenie Polski właśnie z inicjatywy Neumana. W styczniu 2012 minister Bogdan Zdrojewski za szczególne zasługi m.in. pomoc w odzyskaniu dóbr kultury zrabowanych podczas II wojny światowej  uhonorował Bernda Neumana złotym medalem Gloria Artis. Jak przedstawił w swym wystąpieniu Rudolf Lentz.

w przeciągu 20 lat udało się zrealizować 30 projektów restauracyjnych na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Sześć spośród nich stanowią rzeźby przedstawiające św. Nepomucena odznaczające się nadzwyczajnym kunsztem artystycznym. W ocenie historyków sztuki najcenniejsza, jak również najbardziej interesująca w ujęciu historycznym znajduje się w Świdnicy Polskiej.


Osoby, które w projekcie odrestaurowania figury brały udział i zasługują na gorące podziękowanie to Jolanta Marosik reprezentująca Przedsiębiorstwo Konserwacji Rzeźby   i Rzemiosła Artystycznego, autorka prac konserwatorskich i restauratorskich oraz Anna Jezierska, która przedstawiła realizatorom projektu rzeźbę Nepomucena w ujęciu historii sztuki.

Krótki rys historyczny

Pomnik św. Jana Nepomucena w Świdnicy Polskiej ufundował w roku 1722 Ambrosius  Augustinus Mücke wójt sądowy w Krynicznie. Informuje o tym napis w kartuszu na tylnej stronie cokołu. Jest to jedna z dwóch fundacji tej osoby – drugi pomnik stoi nadal w Krynicznie. Figura znajdowała się pierwotnie obok krzyża i rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem przed posesją nr 1 należącą do rolnika Johannesa Scholza. W 1936 roku, decyzją prowincjalnego konserwatora, pomnik poddano konserwacji i ustawiono przed murem otaczającym cmentarz przy kościele św. Jadwigi. W miejscu tym pozostawał do chwili konserwacji w 2011 roku. Podczas prac konserwatorskich zdecydowano o przeniesieniu pomnika w bardziej bezpieczne miejsce, docelowo znalazł się on przy murze kościelnym w okolicy budynku remizy strażackiej. Dotychczasowe usytuowanie - po prawej stronie głównej bramy wejściowej na teren przykościelnego cmentarza - znajdowało się na bardzo ostrym zakręcie drogi nr 346 łączącej Kąty Wrocławskie  i autostradę A4 ze Środą Śląską.

Gmina Kostomłoty

REKLAMA