POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną rozstrzygnięty

Konkurs na palmę wielkanocną rostrzygnięty fot.: echo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Tradycyjnie jak co roku przed Świętami Wielkiej Nocy GOK w Kostomłotach zaprosił mieszkańców gminy Kostomłoty do udziału w konkursie na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.

Święta Wielkanocne, obchodzone ku czci męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, to czas zadumy, duchowego odrodzenia oraz wielkiej radości. Od wieków towarzyszą im barwne symbole i zwyczaje pielęgnowane od pokoleń. Na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, którego tłum witał gałązkami palmowymi, co roku wierni Kościoła Katolickiego w Niedzielę Palmową przynoszą do kościołów Palmy symbolizujące zmartwychwstanie i zwycięstwo, ale także mękę i odkupienie.

Palmy tradycyjnie wykonywane są z gałązek wierzbowych, bukszpanu, kolorowej bibuły oraz suchych kwiatów i niejednokrotnie są swego rodzaju dziełami sztuki. Upowszechnianie tradycji Świątecznych i przekazywanie o nich wiedzy, to piękny sposób na integrację międzypokoleniową oraz ocalenie od zapomnienia tego, co łączy nas wszystkich. O znaczeniu tradycji Wielkanocnej dla rozwoju naszych wartości nikt nie ma wątpliwości. Mimo trwających zagrożeń związanych z epidemią koronawirusa nie można zapominać o wielowiekowych tradycjach Celem konkursu jest kultywowanie tradycji i zwyczajów Wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia Palmy w obrzędowości ludowej, rozbudzenie inwencji twórczej i krzewienie kultury ludowej w gminie, przekaz wartości i tradycji w rodzinie, integracja społeczności lokalnej oraz popularyzacja dorobku twórczości ludowej. Wykonanie Palmy Wielkanocnej, to również ukłon wobec naszych seniorów, którzy pomimo wciąż trwającej pandemii wystawili do konkursu swoje dzieło.

W tym roku pomimo ciężkich warunków związanych z pandemią do konkursu przystąpiło 14 miejscowości gminy Kostomłoty: Bogdanów, Chmielów, Godków, Jarząbkowice, Karczyce, Mieczków, DDS Osiek, Piotrowice, Ramułtowice, Siemidrożyce, Szymanowice, Świdnica Polska, Wichrów, Wilków Średzki.

W naszej ocenie każda z Palm biorących udział w konkursie zasługuje na najwyższą notę. I dlatego w GMINNYM KONURSIE postanowiono przyznać nagrody pieniężne w jednakowej wysokości dla wszystkich biorących udział.

Natomiast w konkursie INTERNETOWYM to internauci zadecydowali, a komisja jedynie przekazała informację o przyznanych miejscach i tak ze względu na oszałamiającą liczbę ponad 200 lików przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca dla Bogdanowa i Godkowa oraz jedno drugie dla Wichrowa, który zdobył 88 głosów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym, sołtysom, dzieciom, mieszkańcom poszczególnych wiosek którzy wzięli udział w konkursie. Dziękujemy za kreatywność i pomysłowość, za promocję i kultywowanie tradycji oraz zwyczajów Wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową. Wyrażamy naszą wdzięczność za popularyzację twórczości regionalnej, za podtrzymanie tradycji Konkursu na Palmę Wielkanocną organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury od lat. Dziękujemy również wszystkim internautom, za tak bardzo liczne oddawanie głosów. Jest to bardzo budujące, że mieszkańcy gminy w tak piękny sposób kultywują i angażują się w krzewienie naszej rodzimej tradycji i znajdują chwilę na uśmiech i radość pomimo tak trudnych dla nas wszystkich czasów.

 

mpr

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA