POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Otwarcie najnowocześniej fabryki w Polsce - WPBM „Mój Dom” Prefabrykacja S.A.

Otwarcie najnowocześniejszej fabryki w Polsce fot.: mpr

Na terenie podwrocławskich Źródeł (gmina Miękinia) w końcówce kwietnia rozpoczęła się produkcja prefabrykatów betonowych. 

To największa i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Polsce. Jest to także jeden z najbardziej wyspecjalizowanych technologicznie zakładów produkcji prefabrykatów w Europie. Wyposażony jest w trzy osobne linie produkcyjne: stropy (typu Filigran), ściany (pełna, zespolona, izolowana zespolona oraz warstwowa) oraz elementy pozostałe, tj. schody, balkony, słupy, belki. Produkty stanowią kompletne rozwiązania systemowe przeznaczone do budownictwa mieszkaniowego oraz przemysłowego. Wartość inwestycji wyniosła ponad 150 mln zł.

 

Fabryka należy do spółki WPBM „Mój Dom” S.A., która od 25 lat prężnie działa w branży budowlano - deweloperskiej. Doświadczenie w produkcji materiałów budowlanych zyskała prowadząc nowoczesne dwie fabryki bloczków silikatowych. Linie oraz procesy produkcyjne w nowym zakładzie zostały zaprojektowane i wykonane na zamówienie przez koncern Progress Group, który posiada ponad 60-letnie doświadczenie w prefabrykacji. Każdy wyprodukowany przez MD Prefabrykacja element posiada licencję Green Code, która świadczy wysokim standardzie wykonania oraz surowych reżimach produkcyjnych.

Fabryka jest w stanie wyprodukować 3000 m2 stropów typu Filigran, 1000 m2 ścian  oraz 50m3 pozostałych elementów w ciągu doby. Roczna wydajność zakładu to ponad milion metrów kwadratowych prefabrykatów. Produkcja oparta o pełną automatyzację procesów przeprowadzana na hali pozwala na szybką realizację zamówień, brak uzależnienia od warunków pogodowych oraz wysoką, a przy tym certyfikowaną jakość produktów. Kolejną zaletą jest duża elastyczność wynikająca z braku konieczności planowania produkcji z dużym wyprzedzeniem, która pozwala na bieżące dokonanie korekt. Do każdej linii przypisana jest dedykowana w pełni zautomatyzowana zbrojarnia pracująca w systemie „just in time” oraz wysokowydajny węzeł betoniarski wraz z kolejkową dystrybucją mieszanki betonowej. Planowanie oraz produkcja odbywa się w oparciu o  oprogramowanie CAD/BIM, które eliminuje kolizje i błędy powstające w tradycyjnym procesie produkcyjnym. Dostawa wytworzonych elementów odbywa się przy użyciu specjalistycznych naczep przystosowanych to transportu elementów prefabrykowanych.

W najbliższych planach spółki zawarte jest także zbudowanie w pełni z wytworzonych elementów nowoczesnych osiedli zlokalizowanych pod Wrocławiem. Na powierzchni ponad 100ha powstanie kompleks, w którego skład wejdą: domy jednorodzinne, szeregowe, budynki wielorodzinne, sklepy, przedszkole oraz przychodnia lekarska.

W początkowej fazie zakład będzie zatrudniał 70 osób. Do końca roku planowane są następne rekrutacje, dzięki czemu powstaną kolejne miejsca pracy dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

Uroczyste otwarcie fabryki zostało przesunięte z powodu obostrzeń pandemicznych.

Artykuł Sponsorowany

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Otwarcie najnowocześniej fabryki w Polsce - WPBM „Mój Dom” Prefabrykacja S.A.

  2021-05-04 16:15:19

  gość: ~gość Żródła

  A ile taki zakład będzie zużywał wody ?
  i ile będzie emitował ton pyłów do atmosfery ?
  U nas w żródłach to już nawet po śmierci nie mają spokoju bo im Pan Marian cmentarz fabrykami zabudował z każdej strony.
  Kochany Wójcie Nasz, Panie Marianie a kiedy powstanie fabryka obok Pana domu ?
  Mało, mało, mało. więcej jeszcze więcej.
  A póżniej RAK

 • 2021-05-04 16:56:52

  gość: ~Ciesz

  ostatnio dodany post

  Dziękujemy za kolejne miejsca pracy!

REKLAMA