POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Cudze chwalimy, pochwalmy i nasze - cz. 5 Agata Marcinkowska

Agata Marcinkowska zajmuje się garncarstwem. Łączy pracę z pasją fot.: rfp/Powiat Średzki

Agata Marcinkowska z Malczyc należy do grona szczęśliwców łączących pasję z pracą. Od kilkunastu lat zajmuje się garncarstwem.

Swoje wyjątkowe produkty tworzy w klimatycznej pracowni i sprzedaje we własnym sklepie internetowym.

Agata Marcinkowska urodziła się w Częstochowie, gdzie za sprawą rodziców w wieku 12 lat podjęła naukę w szkole plastycznej. Jej rodzina od wielu lat związana była ze środowiskiem artystyczno-rzemieślniczym: rodzice mieli pracownię jubilerską i oboje ukończyli liceum plastyczne. Dziadek i pradziadek zajmowali się stolarstwem. - W gimnazjum mieliśmy semestr jubilerstwa i semestr ceramiki. Właśnie po to, żeby sprawdzić co nam bardziej odpowiada. Kiedy przyszedł semestr z ceramiką zaparło mi dech. Dosłownie! Gdy poznałam materiał, jego możliwości, technologię i wyzwania jakie stawia, mnogość możliwości: odlewanie, lepienie z ręki, toczenie na kole garncarskim czy różnorodność materiałów… Wtedy poczułam, że tu nie można się nudzić i że chcę być w tym najlepsza, tak jak mój tata w jubilerstwie - opowiada pani Agata. 

Na Dolny Śląsk sprowadziły ją studia. Jest absolwentką i doktorantką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, wydziału ceramiki i szkła. Pani Agata ma za sobą praktyki zawodowe w Portugalii, Niemczech i Włoszech. - Włochy są moją największą miłością i ojczyzną mojej duszy. To we Włoszech zapadła decyzja o założeniu własnej pracowni. To z tego języka wzięła się nazwa sklepu i większość nazw kolekcji.

W 2016 roku zamieszkała w Malczycach i właśnie tam stworzyła swoją niepowtarzalną i klimatyczną pracownię. Toczenie na kole garncarskim jest techniką seryjnej, ale jednak ręcznej produkcji, w której ważnym elementem jest czynnik ludzki, który odzwierciedla się w niewielkich odchyleniach w wymiarach i powierzchni toczonych nauczyć. Prowadzenia rąk w czasie pracy nie da się identycznie powtórzyć, a mają na to wpływ bardzo drobne rzeczy jak poziom koncentracji, wilgotność gliny, wdech i wydech garncarza. Naczynia toczone na kole są więc wyjątkowo unikatowe - wyjaśnia proces pani Agata. 

Dzieła pani Agaty można obejrzeć i zamowić na stronie www.manoceramics.pl/sklep. W ofercie sklepu znajdują się m.in. zestawy deserowe lub obiadowe, pozłacane filiżanki, serwetniki oraz biżuteria: wisiorki, kolczyki i pierścionki. Wszystkie produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i prezentują się niezwykle elegancko. 

Od paru miesięcy pani Agata prowadzi zajęcia w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Grupa dla dorosłych spotyka się w środę o godzinie 18.00. Zajęcia trwają dwie godziny i kosztują 40 zł. - Zarażam pasją, pokazuję możliwości i zachęcam do rozwijania zainteresowań. Opowiadam o swoich doświadczeniach i wyzwaniach, oczywiście ceramicznych - opisuje swoje zajęcia pani Agata. Na lekcje można zapisać się dzwoniąc pod nr 733 220 083 lub pisząc na maila: biuro@cekacentrum.pl

rfp - Powiat Średzki

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Cudze chwalimy, pochwalmy i nasze - cz. 5 Agata Marcinkowska

    2021-05-13 19:46:55

    gość: ~Szlifierz

    ostatnio dodany post

    W Malczycach tej kobiety nikt nie zna. Działa ponoć już 5 lat i jest w tej wiosce anonimowa, a przecież tyle było różnego rodzaju wystaw i wernisażu. Może trzeba zapłacić 40 duchy aby to cudo zobaczyć sic!!!

REKLAMA