POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Czy możliwy jest zakup oc z datą wsteczną? Co wpływa na to, ile kosztuje ubezpieczenie oc samochodu?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mat. pras.

Obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenie oc nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i daje kierowcy komfort, że w razie wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty.

Pozwala też uniknąć wysokich kar. Czasami jednak kierowcy zapominają przedłużyć ubezpieczenie oc samochodu i przypominają sobie o tym dopiero po kilku tygodniach. Najgorzej jest wtedy, gdy brak ubezpieczenia oc zauważyło się podczas stłuczki lub innego wypadku.

  1. Czy możliwy jest zakup oc z datą wsteczną?
  2. Co wpływa na to, ile kosztuje ubezpieczenie oc samochodu?

Co w takiej sytuacji można zrobić, aby jak najszybciej podpisać umowę ubezpieczenia i uniknąć kar? Tego dowiesz się z naszego poradnika. Znajdziesz tu również opis przydatnego narzędzia, dzięki któremu zaoszczędzisz na ubezpieczeniu oc. Oferta dostępna jest dla osób, które podpisują pierwszą umowę oc oraz tych, które korzystały już z obowiązkowego oc i chcą znaleźć lepszą ochronę ubezpieczeniową.

Czy możliwy jest zakup oc z datą wsteczną?

Jeżeli chodzi o zakup oc z datą wczesną, to tak naprawdę kluczowe znaczenie ma to, czy kierowca już wcześniej miał okazję zawrzeć umowę oc. Jeżeli tak się stało, to brak ważnej polisy oc nie stanowi dużego problemu. Większość firm ubezpieczeniowych wystawia kolejne ubezpieczenia z kilkudniowym terminem płatności, więc jeżeli spóźnienie nie jest duże, to tak naprawdę nie nastąpił brak oc. Trzeba po prostu jak najszybciej uregulować rachunek i opłacić polisę. Wadą takiego rozwiązania jest to, że klient nie może wówczas poszukać najlepszej oferty, a różnice w cenach są naprawdę duże. Automatyczne przedłużenie najczęściej wiąże się z takimi samymi warunkami jak polisa, która dobiegła końca. W wielu przypadkach lepiej jednak ustawić sobie przypomnienie z kilkutygodniowym wyprzedzeniem i spróbować kupić ubezpieczenie oc z datą wsteczną (co oczywiście zostanie zrealizowane z aktualną datą) u konkurencji. Może się okazać, że nowy ubezpieczyciel zaproponuje niższą cenę lub rozszerzy pakiet ochrony.

Najczęściej nową umowę oc można zawrzeć z dodatkową opcją skorzystania z lawety. Taka ochrona ubezpieczeniowa wydaje się niepotrzebna, ale jeżeli jest za darmo lub za niewielką dopłatą, to warto z niej skorzystać. Problem z terminowym podpisaniem ochrony ubezpieczeniowej występuje wtedy, gdy umowa oc ma objąć nowe auto, a kierowca nie dopełnił wymaganych formalności. Wówczas trzeba się liczyć z naliczeniem kary, którą może naliczyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niezależnie jednak od tego, czy chodzi o objęcie ochroną nowego pojazdu, czy przedłużenie istniejącego ubezpieczenia oc, takie dokumenty nie są wystawiane z wcześniejszą datą. 

Co wpływa na to, ile kosztuje ubezpieczenie oc samochodu?

Wielu kierowców jest zaskoczonych tym, że pomimo posiadania podobnych samochodów, ich znajomi płacą dużo mniej (a czasami więcej) za samo OC. Z czego wynikają różnice? Przede wszystkim firmy ubezpieczeniowe wyróżniają kilka istotnych elementów, które wpływają na ceny w ubezpieczeniach obowiązkowych. Najczęściej jest to wiek kierowcy, długość czasu, przez jaki ma prawo jazdy, dotychczasowa historia szkód (jeżeli ich nie było, można uzyskać lepszą ofertę) oraz miejsce zamieszkania. W przypadku dużych miast ceny są wyższe niż w niewielkich miejscowościach. Nie ma przy tym znaczenia, który ubezpieczyciel sprzeda klientowi ubezpieczenia oc, bo te warunki będą obowiązywały w każdej firmie. Najlepszą ofertę zawsze znajdziesz w kalkulatorze https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/. Pamiętaj jednak, że niektóre firmy chcą jednak zdobyć nowych klientów, więc oferują niższe ceny. Zanim jednak skorzystasz z takiej propozycji, sprawdź opinie na temat firmy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wywiąże się ze swoich obowiązków.

artykuł sponsorowany

REKLAMA