POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Wybór karmy dla psa - czyli jak zadbać o zdrowie pupila

Zdjęcie poglądowe fot.: mpr

Na widok pełnych energii i skorych do zabawy czworonogów większości z nas błyskawicznie pojawia się uśmiech na twarzy. By tej radości było jak najwięcej trzeba najpierw zadbać o zdrowie naszych psich przyjaciół.

Kluczowa jest w tym kwestia odżywiania – dlatego radzimy jak wybrać karmę dla psa, która zaspokoi jego potrzeby i będzie fundamentem prawidłowej diety.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając karmę?

Wybierając gotową karmę dla naszego pupila pamiętajmy, że każdy pies jest… po prostu wyjątkowy. Dla miłośników czworonogów to oczywiste, prawda? Ma to swoje odbicie w rodzaju karmy, którą wybieramy. Dobrze dobrana karma powinna odpowiadać wiekowi i rasie naszego pupila, poziomowi jego aktywności fizycznej oraz ogólnej kondycji. A także, najzwyczajniej w świecie, musi trafić w jego gust. Nawet najlepsza, zachwalana przez wszystkich karma na nic się nie zda, jeśli pies będzie omijał na jej widok miskę szerokim łukiem. 

Jeszcze jednym, bardzo ważnym, kryterium wyboru jest forma: czy zdecydujemy się na mokrą, czy suchą karmę. Mokra karma jest mniej przetworzona oraz nie wzmaga uczucia suchości i pragnienia. Z drugiej strony – karma sucha dostarcza dużo więcej energii i składników odżywczych w mniejszej objętości. Dlatego czasem warto, aby w psiej spiżarni znajdowała się zarówno mokra, jak i sucha karma dla psa.

 

Skład powie wszystko o karmie

Dobrze, a zatem skąd mamy wiedzieć, czy dana karma jest rzeczywiście dobrym wyborem dla kondycji naszego psa? Odpowiedzi szukajmy w informacjach o jej składzie. 

Na początku zwróćmy uwagę na to, czy karma zawiera niezbędne składniki odżywcze: mikro i makroelementy, minerały i witaminy. Taka karma dla psa może być podstawowym (a nawet jedynym!) źródłem pożywienia. Na szczęście nie są one trudne do rozpoznania – oznacza się je jako karmy pełnoporcjowe. Na przeciwnym biegunie znajdują się karmy uzupełniające, a więc takie, które dostarczają jedynie wybrane składniki odżywcze. Do karm uzupełniających zaliczamy, między innymi, ukochane przez czworonogów smaczki, przysmaki i gryzaki.

Psy są nade wszystko mięsożercami. Dlatego tak ważne jest to, czy i jakie mięso jest podstawowym składnikiem karmy. To ono bowiem będzie najważniejszym źródłem niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania białka. Czytając listę składników przyjrzyjmy się, na jakiej pozycji znajduje się mięso lub podroby. Zasada jest prosta – im wyżej dany składnik znajduje się na liście, tym więcej jest go w pożywieniu. 

Duże znaczenie ma także rodzaj mięsa, które wchodzi w skład karmy. Najbardziej uniwersalnym i bogatym w składniki rodzajem mięsa jest dobrej jakości wołowina; za to szczególnie dużą zawartością białka w składzie charakteryzuje się mięso drobiowe. Jednak dobrym wyborem może być także karma oparta na dziczyźnie lub rybach. Dlatego warto wypróbować różne rodzaje mięsa – ostatecznie, to nasz pupil zadecyduje, czy dana karma będzie jego stałym przysmakiem, czy zostanie odstawiona w kąt. Nam pozostaje zadbać o to, by pies mógł wybierać spośród karm zawierających składniki najlepszej jakości.

Artykuł Sponsorowany

REKLAMA


REKLAMA