POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Warto poznać średzkie legendy

Średzkie Legendy w wydaniu książkowym fot.: mpr

Cykl "Legendy Średzkie", publikowany w lokalnej prasie, zgodnie z założeniem doczekał się wydania książkowego. Tę ciekawą pozycję można kupić w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

Pomysłodawcą cyklu "Legendy Średzkie" był dyrektor muzeum regionalnego śp. Grzegorz Borowski. Podczas jednej z wizyt w bibliotece natrafił on na niemiecką książkę z 1937 roku pt. "Sagen und Erzählungen aus dem Kreise Neumarkt", którą  postanowił przetłumaczyć. Do współpracy zaprosił lektorkę języka niemieckiego Aleksandrę Nabożną oraz Małgorzatę Bogucką, która podjęła się wykonania tematycznych ilustracji.

 
Legendy były cyklicznie publikowane w lokalnej prasie. Teraz, dzięki staraniom muzeum i przy wsparciu sponsorów, udało się wydać je w profesjonalnym wydawnictwie. – Książka Paula Baumagartta zawiera ponad trzydzieści legend. Postanowiliśmy wydać jako część pierwszą siedemnaście z nich (…). Teksty zostały jedynie nieznacznie przeredagowane, ponieważ zależało nam na jak najwierniejszym przekazaniu pracy, którą jako jedną z ostatnich zostawił po sobie nasz przyjaciel. Mam nadzieję, że będzie to niezapomniana lektura dla wszystkich czytelników ciekawych tego typu opowiadań – zachęca we wstępie do publikacji dyrektorka muzeum Ilona Wodejko.
 
W wydanym zbiorze znajdziemy m.in. opowieść o upadłym marynarzu z okolic Ramułtowic, czarnym psie z Mrozowskiej Górki, myśliwym z Zakrzowa, o rabusiach z chwalimierskiego lasu czy Francuzach z Bukówka.   
 
Książkę wydano w nakładzie 300 sztuk. Można nabyć ją w cenie 38 zł w kasie muzeum regionalnego. Zbiór to świetny pomysł na mikołajkowy lub świąteczny prezent - nie tylko dla dzieci. Publikację można także znaleźć i wypożyczyć w średzkiej bibliotece. 

rfp - Powiat Średzki

REKLAMA