POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas przedświątecznych zakupów

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas przedświątecznych zakupów fot.: flickr.com

Okres przedświątecznych przygotowań nieodzownie kojarzy nam się z gorączką zakupów. Zakupy robimy osobiście w sklepach lub też za pośrednictwem Internetu. Aby nie stać się ofiarą oszustów i złodziei, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Wybierając się do sklepów osobiście, pamiętajmy, aby pilnować swojej torebki, plecaka, czy portfela włożonego w kurtkę, czy płaszcz przewieszony przez wózek sklepowy. W myśl bowiem zasady, że okazja czyni złodzieja, pozostawienie swojej własności chociażby na chwilę bez opieki, może kosztować nas utratę gotówki, dokumentów i cennych przedmiotów. Czas świąt to żniwa dla złodziei i kieszonkowców.

Podczas zakupów stosujmy się więc do kilku prostych zasad:

  • portfele z dokumentami, pieniędzmi bądź telefony komórkowe przechowujmy w wewnętrznych, trudnodostępnych kieszeniach. Najlepiej zamykanych. Nie zaszkodzi co pewien czas sprawdzić, czy są one na swoim miejscu.
  • torebki damskie trzymajmy przed sobą w ręku lub krótko za pasek. Unikajmy wkładania ich od koszyków z zakupami lub pozostawiania gdzieś na chwilę.
  • nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów na widoku. W samochodach używajmy schowków. Sprawdźmy, czy odchodząc pozostawiliśmy pojazd zamknięty.
  • nie zabierajmy ze sobą więcej gotówki niż to niezbędne.

Zakupy przez Internet, tak bardzo popularne, także mogą wiązać się z pewnym ryzykiem. Niestety jak wszędzie, tutaj też istnieje zagrożenie, że zostaniemy okradzeni lub oszukani. Oszuści wykorzystując sieć internetową tylko czekają, aby uzyskać nasze dane, hasła i numery PIN. I na tą okoliczność też mamy kilka rad:

  • sprawdzaj dokładnie linki stron, na których dokonujesz płatności lub robisz zakupy. Część oszustów tworzy do złudzenia podobne witryny stron do tych popularnych, które w adresie jednak minimalnie się różnią.
  • przed kliknięciem „Kup teraz” sprawdź opinie i informacje o sprzedającym. Są osoby, które zakładają fałszywe konta i wystawiają fałszywe przedmioty na sprzedaż, za które zapłacisz, a których w ogóle nie otrzymasz.
  • nie daj się nabrać na wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki. Oszuści przysyłają sms o „brakujących” np. 50 groszach do opłaty przesyłki ze względu na konieczność jej dezynfekcji. W smsie podany jest link, który przekierowuje do fałszywej strony banku. W ten sposób sporo osób straciło już dziesiątki tysięcy złotych.

Tylko czujność i nieufność może obronić nas przed skuteczną próbą ograbienia nas z oszczędności. Jeżeli masz podejrzenia lub czujesz, że coś jest nie tak, zgłoś się na Policję.

O wszelkich próbach oszustw, kradzieży i wyłudzeń należy niezwłocznie alarmować dzwoniąc pod numer 112.

KPP Środa Śląska

REKLAMA