POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Wrocławska firma wybuduje obwodnicę miejscowości Chełm (gm. Malczyce)

Wrocławska firma wybuduje obwodnicę Chełma fot.: UMWD

Wczoraj przedstawiciele Zarządu Województwa Dolnośląskiego podpisali umowę na realizację obwodnicy miejscowości Chełm w gminie Malczyce.

O usprawnienie komunikacji na drodze wojewódzkiej nr 345, ale przede wszystkim o ograniczenie ruchu we wsi Chełm, mieszkańcy miejscowości walczyli od lat. Wieloletnie spekulacje zakładały dwa warianty: przebudowę drogi w istniejącym śladzie oraz budowę obwodnicy wsi w nowym śladzie. Finalnie zdecydowano się na drugi wariant, który ostatecznie znalazł się na liście rankingowej programu "Polski Ład".

Wczoraj przedstawiciele Województwa Dolnośląskiego podpisali umowę z wykonawcą. Za realizację inwestycji odpowiadać będzie wrocławska firma PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o., która w swoim portfolio ma m.in. budowę trasy tramwajowej wzdłuż ul. Popowickiej, Starogroblowej i Długiej we Wrocławiu czy przebudowy ulic Ścinawskiej i Spacerowej w Lubinie.

Inwestycja podzielona została na dwa etapy. W pierwszym powstanie nowy, ponad kilometrowy odcinek drogi, a 150 metrów istniejącej drogi zostanie przebudowane. Prace obejmą też pobliskie drogi gminne na łącznej długości 600 metrów. Wjazd od strony południowej możliwy będzie poprzez oświetlone skrzyżowanie w formie ronda, a na północ od wsi wybudowany zostanie 30-metrowy most na rzece Cicha Woda.

Drugi etap zakłada przebudowę drogi wojewódzkiej nr 345 w miejscowości Lusina w gminie Udanin. Więcej szczegółów przedstawialiśmy w artykule "Droga wojewódzka w Lusinie zostanie przebudowana".

Koszt całej inwestycji przekracza 25 milionów złotych, a zadanie zostanie sfinansowane w 95% z programu „Polski Ład”. Tego samego dnia włodarze województwa podpisali umowę na budowę obwodnicy Boguszowa-Gorc.

- Cieszę się, że nasze wnioski uzyskały przychylne oceny i zyskały dofinansowanie rządowe. Aktualnie jesteśmy na etapie rozpoczynania prac, a każdy z wykonawców będzie miał na wykonanie swoich zadań 10 miesięcy od momentu podpisania umowy. Wykonawcy są doświadczeni i nieraz już realizowali inwestycje na terenie Dolnego Śląska – podsumowuje Leszek Loch, Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

echo

REKLAMA