POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Noś odblaski, bądź bezpieczny

Noś odblaski, bądź bezpieczny fot.: KPP Środa Śląska

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.

Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny dla kierujących.

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zawsze są narażeni na olbrzymie niebezpieczeństwo. Niestety wielu pieszych nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym często równa się z tym, że jesteśmy widoczni.

Bez względu na kolor, kształt, czy wielkość odblask stosowany przez pieszego stanowi jego jedyną ochronę. Daje bowiem pieszemu szansę na to, że zostanie zauważony przez kierowcę, a kierowcy z kolei szansę na właściwą reakcję. Element odblaskowy może stanowić ochronę pieszego … o ile będzie on o nim pamiętał.

Funkcjonariusze przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Wszyscy powinni bezwzględnie przestrzegać tej zasady, ponieważ jak wiemy w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji.

Odblaski po zmroku i poza terenem zabudowanym są obowiązkowe. Jednak zalecamy korzystanie z nich również w innych przypadkach. Można je przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka i nosić je tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych, tym sam będąc zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu. Opaski, breloczki, odblaskowe torby, plecaki czy odblaskowa odzież- możliwości jest wiele, ale każda z nich może uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Dlatego noś odblaski!

PAMIĘTAJMY!

Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

KPP Środa Śląska

REKLAMA