POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Dobra umowa kupna sprzedaży auta - jak ją sporządzić?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: freeepik.com

  Nieodłącznym elementem sprzedaży używanego samochodu jest sporządzenie stosownej umowy. Tylko jak ją przygotować? Jak powinna wyglądać dobra umowa kupna sprzedaży auta i co w niej zawrzeć? Podpowiadamy! 

Czym jest umowa kupna sprzedaży auta?

Przede wszystkim zacznijmy od samego pojęcia umowy kupna sprzedaży auta. Co się pod nią skrywa? Czym jest umowa kupna sprzedaży pojazdu? To najprościej mówiąc dokument, który potwierdza nabycie auta. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest wzajemna, zobowiązująca. Tym samym gdy dochodzi do złożenia podpisów, to nie mamy mowyo odstąpieniu od umowy kupna samochodu. Oczywiście są tutaj pewne wyjątki, jak na przykład wady ukryte pojazdu, czy zakup auta, które stanowi własność innych osób.

Na podstawie umowy kupna sprzedaży sprzedający zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy (samochodu) i go wydać, zaś kupujący odebrać przedmiot transakcji i przekazać poprzedniemu właścicielowi odpowiednią sumę pieniędzy. Forma przekazania zapłaty pozostaje dowolna, ale biorąc pod uwagę fakt, że nie wiemy, z kim dokładnie mamy do czynienia, lepiej ustalić przelew za pośrednictwem banku. Dzięki temu będziemy mieli też potwierdzenie dokonanej transakcji. 

Dobra umowa kupna sprzedaży pojazdu – dlaczego jej sporządzenie jest tak ważne?

Wielu z nas traktuje sporządzenie umowy kupna sprzedaży auto jako zbędną formalność. Najważniejsze jet przecież przekazanie kluczyków do auta i pieniędzy sprzedającemu. Jednak zapominamy, że to właśnie ten prosty dokument pozwala przenieść prawo własności na nowego właściciela. Bez takiego dokumentu nie da się zarejestrować pojazdu w wydziale komunikacji, czy też wykupić obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jednak to nie wszystko. Jeśli dojdzie do wypadku i sprawcą będzie nowy właściciel pojazdu, ale nie będzie mieć tego na piśmie, to konsekwencje może ponieść sprzedawca. W takim przypadku należy spodziewać się utraty wyrobionych zniżek za bezszkodową jazdę, czy tego, że to ubezpieczyciel sprzedawcy będzie musiał zająć się uregulowaniem roszczeń poszkodowanych. Oczywiście można uniknąć tego typu sytuacji, a jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu sporządzić od razu umowę kupna-sprzedaży pojazdu.

Dobra umowa kupna sprzedaży auta – jak sporządzić?

Przede wszystkim umowa kupna sprzedaży auta powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla strony. Forma dokumentu jest dowolna, ale warto zadbać o jego czytelność, ponieważ dzięki temu nie będzie problemów z identyfikacją każdej ze stron. Osoby, które mają ładne i czytelne pismo, mogą sporządzić dokument odręcznie. Z kolei te, które chcą, by umowa kupna sprzedaży auta wyglądała schludniej, mogą ją sporządzić na telefonie lub laptopie, a następnie wydrukować i wypełnić stosownymi danymi.

Warto też pamiętać, że gotowe wzory umów kupna sprzedaży sąna https://autoumowa.pl/. Można je pobrać całkowicie za darmo, od ręki. Nie trzeba instalować dodatkowych programów, czy też aplikacji na telefonie. Po pobraniu dokumentu można go wypełnić odpowiednimi danymi i wydrukować. Ważne, by dokument został podpisany przez każdą ze stron. Ma to być podpis odręczny.

Dobra umowa kupna sprzedaży auta – co powinno się w niej znaleźć?

Dobra umowa kupna sprzedaży auta powinna nie tylko być czytelna, ale również zawierać najważniejsze informacje. Przede wszystkim mówimy tutaj o dokładnym opisie każdej ze stron – sprzedającego i kupującego. Jeśli transakcja odbywa się między osobami fizycznymi, to w umowie kupna sprzedaży auta trzeba podać imię i nazwisko każdej ze stron, adres zamieszkania, numer dowodu tożsamości i numer PESEL. Jeśli stronami umowy są osoby prowadzące działalność gospodarczą, to w dokumencie trzeba umieścić nazwy firm, adresy ich siedziby i NIP.

Istotnym elementem takiego dokumentu jest również podanie kilku informacji związanych z samym przedmiotem transakcji. Na pewno warto zawrzeć markę i model pojazdu, rok jego produkcji oraz numer rejestracyjny. Dodatkowo możemy też podać numer silnika, numer nadwozia i aktualny przebieg. Sprzedając pojazd z dodatkowymi elementami, a więc na przykład z kompletem kół, felgami, czy sprzętem elektronicznym, to również możemy o tym wspomnieć w umowie.

Kolejnym, ale jakże ważnym elementem jest podanie ceny pojazdu, ponieważ jeśli tego zabraknie, to dokument może zostać potraktowany jako umowa darowizny. Jeśli wcześnie były przekazywane zaliczki, to o nich także należy wspomnieć i określić, w jaki sposób następuje rozliczenie za auto (przelew, gotówka). Poza tym nie możemy też zapomnieć o dodaniu daty i miejsca sporządzenia umowy, a także o podpisach każdej ze stron.

Do tak sporządzonego dokumentu można też dodać różnego typu załączniku, czy oświadczenia. Najczęściej sprzedawcy zachęcają do podpisania oświadczenia o zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu. Dla samego sprzedawcy jet to najlepszy sposób, by uwolnić się od ewentualnych roszczeń kupującego. Dla nabywcy nie zawsze podpisanie dokumentu wychodzi na korzyść, zwłaszcza jeśli pojazd ma jakieś wady ukryte. Dlatego, zanim zdecydujemy się podpisać oświadczenie, należy wykonać dokładną diagnostykę.

Artykuł Sponsorowany

REKLAMA