POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Obywatelskie zatrzymanie. Kierowca pod wpływem alkoholu

Zdjęcie ilustracyjne fot.: KPP Środa Śląska

W miniony wtorek, w godzinach wieczornych średzcy policjanci podczas wykonywania czynności służbowych otrzymali zgłoszenie, że na autostradzie A-4 został ujęty przez innych uczestników ruchu drogowego nietrzeźwy kierujący.

Wzorowa reakcja uczestników ruchu być może zapobiegła tragedii, a kolejny nietrzeźwy kierujący został wyeliminowany z ruchu.

Uczestnicy ruchu drogowego jadąc autostradą A-4 w kierunku Wrocławia zauważyli pojazd osobowy marki Audi, którego sposób jazdy był irracjonalny. Z ich relacji wynika, iż kierujący pojazdem marki Audi w pewnym momencie zaczął gwałtownie hamować, ostatecznie zatrzymał swój pojazd na prawym pasie ruchu. Mężczyźni poruszający się za tym pojazdem, od razu postanowili sprawdzić, czy nic niepokojącego nie dzieje się z kierowcą. Gdy wyczuli od kierowcy alkohol uniemożliwili mu dalszą jazdę, zabrali mu kluczyki ze stacyjki, a następnie przeprowadzili w bezpieczne miejsce. Po czym natychmiast zadzwonili na numer alarmowy 112 . Po chwili od zgłoszenia na miejscu byli już policjanci średzkiej drogówki.  

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Przeprowadzone badanie wykazało, że kierujący miał dwa promile alkoholu w organizmie!

Mężczyzna został zatrzymany w związku z popełnionym przestępstwem i trafił do policyjnego aresztu. Mundurowi zatrzymali mu również prawo jazdy.  Teraz 61-latek będzie musiał liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi  muszą się liczyć z konsekwencjami karnymi – może to być pozbawienie wolności nawet do lat 2, dożywotni zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

Warto po raz kolejny podkreślić, iż właściwa reakcja świadków pozwoliła najprawdopodobniej uniknąć tragedii na drodze. Dlatego przy każdej okazji - przypominamy: Jeżeli widzą Państwo, niepokojące zachowanie innych uczestników ruchu i podejrzewają, że takie osoby mogą być pod wpływem alkoholu bądź innych środków należy im uniemożliwić kontynuowanie dalszej jazdy.
Należy także powiadomić Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112, dyspozytorzy przekażą informacje dyżurnemu najbliższej jednostki Policji, a ten wyśle na miejsce zdarzenia patrol. Bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.

Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa mężczyzn, którzy czując się współodpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze, zareagowali w sposób właściwy, być może zapobiegając tragedii. Policjanci kierują słowa podziękowania za wzorowe zachowanie i postawę godną naśladowania dla świadków zdarzenia, którzy działali w słusznej sprawie!

Apelujemy, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą wszystkie sygnały.

 

KPP Środa Śląska

REKLAMA