POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Średzcy policjanci ostrzegają - Nie klikaj w nieznane linki!

Średzcy policjanci ostrzegają - Nie klikaj w nieznane linki! fot.: mpr

Mimo częstych komunikatów udostępnianych przez Policję o cyberprzestępstwach i nowych metodach cyberoszustów, które co jakiś czas się zmieniają, nadal możemy zauważyć nieostrożność społeczeństwa w poruszaniu się po sieci.

Na portalach społecznościowych często ukazują się przejmujące wpisy o rzekomych wydarzeniach. Ostrzegamy przed wchodzeniem w linki niewiadomego pochodzenia, ponieważ możemy stracić wszystkie wrażliwe dane oraz wszystkie oszczędności!

Często w sieci można natrafić na artykuły, które prezentują nieprawdziwe treści i legendy. Na pierwszy rzut oka widoczne jest, że konto z którego, został udostępniony link, jest fikcyjne oraz strona na której, rzekomo są umieszczane informacje, o różnorakich zdarzeniach jest również podejrzana. Niestety wiele osób pod wpływem dramatycznie brzmiącego apelu, udostępnia link z nieprawdziwą informacją, tym sposobem link trafia do wielu osób w sieci. Ostrzegamy przed wchodzeniem w linki niewiadomego pochodzenia, ponieważ możemy stracić wszystkie wrażliwe dane oraz wszystkie oszczędności!

Wchodząc w podejrzane linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a.

Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw:

Phishing – metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku.

Hacking – to włamania, poprzez pokonywanie zabezpieczeń, umożliwiające zdalny, nielegalny dostęp do czyjegoś komputera. Hakerzy bardzo łatwo mogą się dostać do naszego komputera z dostępem do internetu, ale również bez dostępu do internetu. Wchodząc, do systemu innego użytkownika należy zlokalizować jego słabe punkty. Słabymi punktami naszych komputerów są przede wszystkim zabezpieczenia, które umożliwiają dostęp do naszych danych, a dotyczy to systemu oprogramowania i jego legalności, zastosowanych zabezpieczeń i ich aktualności, a także stron, na które się logujemy.

Malware – to uciążliwy lub złośliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie skraść dane, zniszczyć pliki, a nawet zablokować dostęp do urządzenia. Rodzaje złośliwego oprogramowanie obejmują oprogramowanie szpiegujące (spyware), adware, phishing, wirusy, trojany, rootkity, zagrożenia typu ransomware oraz porywaczy przeglądarki.

Cyberstalking – inaczej to cyberprzemoc dokonywana przez stalkera, czyli nękanie drugiej osoby przez internet, poprzez wysyłanie niechcianych wiadomości np., przez media społecznościowe, komunikatory, poczta elektroniczna.

Jeżeli wydaje nam się, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią, pod żadnym pozorem, nie udostępniajmy tego dalej innym osobom! Bądźmy ostrożni w sieci!

KGP

REKLAMA


REKLAMA