POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Uchroniony przed negatywnymi skutkami niskich temperatur

Uchroniony przed negatywnymi skutkami niskich temperatur fot.: KPP Środa Śląska

Wśród nas żyją osoby, które z różnych względów potrzebują pomocy innych ludzi. Okres jesienno-zimowy jest tym czasem, w którym ta pomoc jest szczególnie ważna.

Nierzadko zwykłe zainteresowanie wystarczy, by kogoś uratować. Dlatego też średzcy policjanci, w związku z okresem zimowym i spadkami temperatur, prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób w kryzysie bezdomności, bezradnych czy samotnych. Zagrożenie to dotyczy również osób przebywających na wolnym powietrzu lub w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach znajdujących się pod wpływem alkoholu, bądź innych podobnie działających środków.

Skuteczność takich działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy również, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane, tak jak w tym przypadku...

Policjanci zostali powiadomieni, że przy jednym z bloków mieszkalnych na terenie miasta  leży prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna. Funkcjonariusze po przyjeździe we wskazane miejsce potwierdzili przekazaną informację. 54-letni mieszkaniec powiatu średzkiego siedział przy jednym z bloków mieszkalnych, był pod silnym działaniem alkoholu. Mężczyzna nie mógł samodzielnie ustać na nogach. Ponieważ pozostawienie 54-latka w takim stanie i w tym miejscu mogło spowodować zagrożenie dla jego zdrowia i życia, mundurowi w ramach działań „ZIMA” doprowadzili go do miejsca zamieszkania, gdzie pozostał pod opieką żony.

Przypominamy również, że korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób dotkniętych kryzysem bezdomności i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób potrzebujących pomocy.

W przypadku napotkania w okresie zimy osoby , samotnej, niepełnosprawnej lub nietrzeźwej, której pozostawienie na mrozie może skończyć się dla niej tragicznie (np. leżących na ziemi), ZADZWOŃ na numer alarmowy 112, średzcy funkcjonariusze niezwłocznie podejmą stosowne czynności.

sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń - KPP Środa Śląska

REKLAMA


REKLAMA