POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Skuteczne wypowiedzenie polisy OC - Poradnik

Skuteczne wypowiedzenie polisy OC - Poradnik fot.: mpr

Aby zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystamy, konieczne jest wypowiedzenie polisy OC.

To jedyna droga do tego, by umowa ubezpieczenia nie została automatycznie przedłużona po zakończeniu okresu ochrony. Jak więc skutecznie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? Odpowiadamy.

Wypowiedzenie umowy OC - podstawy prawne

Kluczem do skutecznego wypowiedzenia umowy OC jest zapoznanie się z podstawami prawnymi, które to umożliwiają. W przypadku czynności, jaką jest wypowiedzenie, będziemy się powoływać na Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dokładniej na art. 28 tej ustawy.

Trzeba też pamiętać o tym, że umowę ubezpieczenia OC można nie tylko wypowiedzieć, ale też od niej odstąpić. W tym wypadku podstawa prawna jest jednak inna. Tutaj będziemy powoływać się na Ustawę z dnia 30 maja 2014 r.o prawach konsumenta.

Kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Wedle prawa, umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć tylko w szczególnych przypadkach. Pierwszy to technicznie nie wypowiedzenie, a zrezygnowanie z automatycznego przedłużenia. Trzeba je wtedy złożyć najpóźniej dzień przed zakończeniem. Wtedy umowa ubezpieczenia OC nie zostanie automatycznie odnowiona.

Prawo dopuszcza jednak wypowiedzenie umowy także tuż po jej rozpoczęciu. Aby było to możliwe, na samochód muszą zostać zawarte dwie polisy aktywne w tym samym okresie. Jedna, wynikająca z automatycznego przedłużenia, i druga - podpisana z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wtedy można wypowiedzieć polisę OC z towarzystwa, które automatycznie ją przedłużyło. Robiąc to, warto się pospieszyć. Ubezpieczyciel ma bowiem prawo zażądać opłaty za dni, w których polisa była aktywna.

Na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można zdecydować się również po wejściu w posiadanie auta, które miało ją zawartą. Każdy nowy właściciel ma prawo do korzystania z dotychczasowej polisy aż do jej wygaśnięcia albo do jej wypowiedzenia. Często może być to korzystna opcja. W ten sposób można bowiem uniknąć opłaty za zrewidowaną wartość składki.

Poza wypowiedzeniem, od umowy można też odstąpić. Aby było to możliwe, trzeba spełnić dwa warunki. Pierwszy z nich to wykup polisy drogą internetową lub telefoniczną. Drugi to zmieszczenie się w czasie, który dla zwyczajnych konsumentów wynosi 30 dni. Prawo do odstąpienia mają też przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną, jednoosobową działalność gospodarczą. W ich wypadku wniosek o odstąpienie trzeba jednak złożyć już w ciągu 7 dni od wykupienia polisy.

Jak skutecznie wypowiedzieć polisę OC?

Do skutecznego wypowiedzenia umowy wystarczy jedynie odpowiednio skonstruowany dokument. Pomoc w tym zakresie można otrzymać w sieci. Idealnym przykładem jest rezygnacja z OC na https://wypowiadamoc.pl. Co ważne takiego dokumentu nie trzeba nawet drukować. Można napisać go w całości odręcznie. Nie jest to jednak najbardziej optymalne rozwiązanie. Lepiej pobrać gotowy wzór, czy nawet postawić na generator wypowiedzenia. Gdzie można znaleźć taki program? Jest on dostępny między innymi na stronie https://wypowiadamoc.pl/generator-wypowiedzenia.

Jak dokładnie działa generator wypowiedzenia? To niezwykle proste. Wystarczy wpisać aktualne, prawdziwe dane w znajdujące się tam pola. Następnie na podstawie otrzymanych informacji, strona wygeneruje samodzielnie gotowy do podpisu dokument.

Nie wiesz, jakie informacje będziesz musiał podać w generatorze wypowiedzeń? Nie martw się, potrzebuje on tylko tych najważniejszych. Zupełnie szczegółowe informacje osobowe są w tym przypadku pomijane. Jeśli chodzi o dane właściciela pojazdu i polisy, wymaga się tylko imienia, nazwiska, danych adresowych i telefonu, jeśli ten jest posiadany.

Skomplikowana nie jest też lista danych auta, które trzeba zebrać. Należy określić tam rodzaj pojazdu, osobowy/dostawczy o DMC do 3,5t lub inny. Podaje się tam również rok produkcji, markę auta, a także jego model i numer rejestracyjny, który widnieje na tablicach.

Na sam koniec nie obędzie się bez danych na temat polisy. Konieczne jest wybranie podstawy prawnej do wypowiedzenia. Prawo wymaga również wpisania numeru polisy, okresu jej „ważności”, a także nazwy ubezpieczyciela,  z którego usług korzystamy.

Wyposażony w takie informacje program błyskawicznie przygotuje gotową umowę. Przed złożeniem dokumentu pozostaje jeszcze jedna, istotna kwestia. Każdy właściciel i współwłaściciel musi złożyć pod wnioskiem dokładny i czytelny podpis.

Co zrobić po wypowiedzeniu OC?

Po wypowiedzeniu OC warto zadbać najpierw o ciągłość ubezpieczeń. Jeden dzień bez obowiązkowej polisy już wiąże się z niemałą, bo wynoszącą nawet 1440 zł dla osobówek karą. W najgorszej sytuacji można zapłacić nawet i 7200 zł. Dlatego ten krok jest niezwykle ważny. Na szczęście dziś polisę OC można wykupić od ręki, kontaktując się z agentem lub ubezpieczycielem. Dzięki temu Twoje auto nie zaliczy ani dnia bez obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

materiał sponsorowany

REKLAMA


REKLAMA