POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jak rozpoznać optymalny moment na zmianę opon i dlaczego jest to tak ważne dla bezpieczeństwa?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Wraz z nadejściem wiosny kierowcy zaczynają zastanawiać się nad optymalnym momentem na zmianę opon. 

Ta decyzja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, gdyż właściwe ogumienie dostosowane do warunków drogowych i temperatury otoczenia może zapewnić należytą przyczepność i skuteczność hamowania. Istotną rolę odgrywa tu temperatura powietrza - eksperci zalecają, aby dokonywać wymiany opon na letnie, gdy średnia dobowa temperatura stabilnie przekroczy 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej granicy opony zimowe zachowują elastyczność i zapewniają trakcję niezbędną na zaśnieżonych czy oblodzonych drogach, zaś powyżej tej temperatury mieszanka gumowa w oponach zimowych mięknie, przyczyniając się do nadmiernego zużycia i pogorszenia parametrów jazdy. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z wytycznymi ekspertów oraz uważnie obserwować warunki atmosferyczne, planując zmianę opon na odpowiedni czas.

Kiedy dokładnie zmienić opony zimowe na letnie?

Kluczowym momentem na zmianę opon zimowych na letnie jest sytuacja, gdy temperatura na zewnątrz osiąga wartość wyższą niż 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia na tyle stabilnie, aby nie spodziewać się nagłych przymrozków. Wartości te należy dostosować do indywidualnych nawyków jazdy oraz pory dnia, w której samochód jest najczęściej użytkowany. Ważne jest, aby nie dokonać wymiany zbyt wcześnie – zaskakujące przymrozki mogą stanowić zagrożenie dla osób jeżdżących już na oponach letnich. Z drugiej strony, długotrwałe opóźnienie wymiany prowadzi do przyspieszonego zużycia opon zimowych i zwiększonego ryzyka aquaplaningu.

Utrzymanie optymalnych warunków eksploatacji opon

Oprócz terminowego zmieniania opon zimowych na letnie, ważne jest również utrzymanie optymalnych warunków eksploatacji opon. Regularne sprawdzanie głębokości bieżnika – w Polsce minimalna dozwolona głębokość wynosi 1,6 mm, ale już od 3 mm obniża się efektywność opony – oraz ciśnienia w oponach wpływa na ich trwałość oraz bezpieczeństwo jazdy. Warto również badać opony pod kątem ewentualnych uszkodzeń i czynnika wieku – gumowe składniki opon z czasem tracą swoje właściwości.
Należy też pamiętać o prawidłowym przechowywaniu opon, które nie są używane, tak aby zapobiec ich deformacjom i starzeniu się. Profesjonalne serwisy wulkanizacyjne często oferują usługi przechowywania, co dodatkowo może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa i wydłużenie żywotności opon.

Dodatkowe porady eksperta dla kierowców i właścicieli pojazdów

Zważywszy na nieprzewidywalność warunków pogodowych, szczególnie w miesiącach przejściowych, eksperci polecają znajomość procedur obsługi samochodu w przypadku nagłej zmiany warunków drogowych. Znajomość technik jazdy w róźnych warunkach, a także prawidłowa reakcja systemów wspomagania kierowcy – ABS czy ESP – wsparty dobrym ogumieniem, może skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo. Należy także śledzić prognozy pogody oraz uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na stabilizację warunków atmosferycznych przed dokonaniem wymiany opon.

Wybór optymalnego momentu na wymianę opon - podsumowanie i najlepsze praktyki

Znalezienie optymalnego momentu na zmianę opon wymaga uwzględnienia wielu czynników - od przewidywań pogodowych, aż po indywidualne preferencje i nawyki kierowców. Mając na uwadze, iż opony to jeden z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, należy podejść do tematu wymiany z odpowiednią uwagą. Zaleca się regularną weryfikację stanu opon zarówno letnich, jak i zimowych, a także inwestycję w ich sezonową wymianę w profesjonalnych serwisach jak: https://noweopony.pl/opony/caloroczne. Dzięki temu kierowcy mogą cieszyć się nie tylko bezpieczną, ale i ekonomiczną jazdą przez cały rok. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane i wymienione w porę opony sezonowe to niezbędny komponent gwarantujący zachowanie kontroli nad pojazdem niezależnie od pogody

Artykuł Sponsorowany

REKLAMA


REKLAMA