POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Nie był widoczny na drodze - otrzymał mandat i opaskę

Zdjęcie ilustracyjne fot.: KPP Środa Śląska

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej w okresie zimowym zwracają baczną uwagę na bezpieczeństwo pieszych, w tym szczególnie na tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów.

Kilka dni temu funkcjonariusze średzkiej drogówki podczas popołudniowej służby na drodze wojewódzkiej nr 346, pomiędzy miejscowością Gozdawa, a miejscowością Kryniczno zauważyli idącego poboczem mężczyznę.  

Pieszy, po zapadnięciu zmroku, którego dostrzec było trudno, podążał bez jakiegokolwiek oświetlenia oraz elementu odblaskowego. Mężczyzna był zupełnie niewidoczny. Policjanci zatrzymali 35 – latka i ukarali go 100 złotowym mandatem, tłumacząc przy tym jak poważne zagrożenie stworzył, nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim dla siebie samego. Mężczyzna, prócz mandatu otrzymał od funkcjonariuszy opaskę odblaskową, aby móc wyruszyć w dalszą, ale już bezpieczną drogę.

100 złotych - ta kwota wydaje się bardzo niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też dosyć wysoka, w porównaniu do ceny odblasku, który można kupić już za kilka złotych i poprawić swoje bezpieczeństwo!

Odblaski mogą uratować pieszemu życie, gdyż kierowca zauważy pieszego wyposażonego w elementy odblaskowe już z odległości 130-150 metrów. Stosowanie elementów odblaskowych spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie.

Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Przypominamy, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych, natomiast rowerzysta musi wiedzieć, że jego pojazd musi być sprawny oraz wyposażony w odpowiednie oświetlenie z przodu i z tyłu.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego nie ryzykuj! - Noś odblaski, bądź bezpieczny, świeć przykładem!

 

KPP Środa Śląska

REKLAMA


REKLAMA