POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Na czym polega estoński CIT i kiedy się opłaca?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Choć estoński CIT na początku nie budził zbyt dużego zainteresowania, to po wprowadzeniu uproszczeń w ramach Nowego Ładu, zaczął zdobywać popularność wśród przedsiębiorców. Skąd te zmiany?

Przeczytaj, na czym polega estoński CIT i kiedy opłaca się z niego skorzystać. 

Czym jest CIT estoński?

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, stanowi rozwiązanie, w którym podatek dochodowy od osób prawnych jest – co do zasady – płacony dopiero w momencie dystrybucji zysku na preferencyjnych warunkach.

Jest to nowoczesny model opodatkowania, który został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego w 2021 roku, wzorowany na sprawdzonych rozwiązaniach stosowanych w Estonii.

Kto może skorzystać z estońskiego CIT-u?

Nowe regulacje znacznie poszerzyły krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z estońskiego CIT. Wcześniej istniały ograniczenia związane m.in. z kryterium przychodowym, które zostały zlikwidowane. Obecnie korzyści z tego rozwiązania mogą czerpać zarówno małe, jak i duże spółki. Zmiany w katalogu podmiotów objętych estońskim CIT sprawiły, że więcej przedsiębiorstw ma dostęp do preferencyjnych warunków opodatkowania.

Ta forma opodatkowania przeznaczona jest m.in. dla:

  • spółek z o.o.,
  • spółek akcyjnych,
  • prostych spółek akcyjnych,
  • spółek komandytowych,
  • spółek komandytowo-akcyjnych.

Jakie korzyści zapewnia estoński CIT?

Estoński CIT przynosi szereg korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim podatek jest opłacany dopiero w chwili wypłaty zysku, co pozwala na efektywne zarządzanie płynnością finansową spółki.

Stawki podatkowe wynoszą:

  • 10 proc. – dla firm posiadających status małego podatnika CIT w 2023 roku,
  • 20 proc. – dla dużych podatników.

Warto podkreślić, że w ramach estońskiego CIT-u podatek jest płacony co do zasady tylko wtedy kiedy wypłacany jest zysk ze spółki.

Wspólnicy będące osobami fizycznymi, którzy otrzymują dywidendy w spółkach rozpoczynających działalność gospodarczą lub posiadających status małego podatnika CIT, mogą pomniejszyć należny podatek PIT o 90 proc. kwoty należnego estońskiego CIT płaconego przez spółkę, który przypada na ich udział.

W przypadku dywidendy wypłacanej przez inne spółki opodatkowane estońskim CIT niż mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzanie działalności, wspólnicy mogą skorzystać z pomniejszenia podatku PIT o 70 proc. kwoty należnego estońskiego CIT płaconego przez spółkę, który przypada na ich udział.

Dzięki temu w przypadku wypłaty dywidendy ze spółki opodatkowanej estońskim CIT efektywna stawka podatku (czyli łącznie podatek od zysku płacony przez spółkę oraz podatek od dywidendy płacony przez wspólnika) będzie niższa niż w przypadku klasycznego CIT.

Kiedy CIT estoński się opłaca?

Decyzja o wyborze estońskiego CIT powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla firm planujących regularne wypłaty zysku, ponieważ podatek jest opłacany tylko wtedy, gdy dochodzi do takiej dystrybucji.

Co więcej, wybór estońskiego CIT-u znacząco upraszcza proces rozliczeń. Firma nie musi już prowadzić rachunkowości podatkowej czy odprowadzać zaliczek na podatek. W kwestii jej obowiązków pozostaje więc wyłącznie zwykła księgowość.

Przedsiębiorstwa, które oczekują długoterminowych korzyści finansowych, mogą znaleźć w estońskim CIT skuteczne narzędzie zarządzania płynnością finansową.

Podsumowanie

Wprowadzone zmiany w polskim systemie podatkowym (m.in. zlikwidowanie kryterium przychodowego w Nowym Ładzie) sprawiają, że estoński CIT staje się coraz bardziej atrakcyjny dla różnych podmiotów gospodarczych. Dzięki preferencyjnym warunkom opodatkowania i elastyczności w płaceniu podatków, ta forma opodatkowania zyskuje na popularności jako efektywne narzędzie wspierające rozwój przedsiębiorstw.

Artykuł Sponsorowany

REKLAMA


REKLAMA