POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

"Wiosna po białorusku". Niedzielne wydarzenie muzyczno-literackie w Zamku na Wodzie w Wojnowicach

"Wiosna po białorusku" fot.: mpr

W niedzielę 21 kwietnia w Zamku na Wodzie w Wojnowicach odbędzie się wydarzenie muzyczno-literackie pn. "Wiosna po białorusku".

Dla gości Wojnowic zaplanowaliśmy koncert Todara - Zmiciera Wajciuszkiewicza i spotkanie literackie z Jazepem Januszkiewiczem. Wstęp wolny!

Zmicier „Todar” Wajciuszkiewicz to artysta-legenda, król białoruskiego undergroundu. Jest multiinstrumentalistą, kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. Wydał 15 solowych albumów. Współtworzył „Narodny album”, artystyczny projekt, który opowiada historię Białorusi w piosenkach.

Na wydarzeniu spotkamy się także z popularyzatorem polsko-białoruskich związków literackich, posiadaczem setek anegdot o pisarzach: Jazepem Januszkiewiczem. Białoruski poeta Uładzimir Niaklajeu wyraził opinię, że "Januszkiewicz jest prawdziwym przedstawicielem rakowskiej szlachty, która nigdy nie żyła byle jak i nic byle jak nie robiła." Badacz literatury opowie nam o literackich odkryciach, których dokonał w ostatnich latach.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Kolegium Europy Wschodniej - renesansowym Zamku na Wodzie, który stał się w ostatnich latach ważnym miejscem dla rozwoju europejskiej literatury, nauki i kultury. To przestrzeń, w którym toczy się dyskusja, powstają nowe idee oraz ważne pozycje literackie i akademickie.

Projekt jest finansowany przez Netherlands Fund for Regional Partnerships/Human Rights Fund, Komisję Europejską oraz Miasto Wrocław.

Więcej na facebookowej stronie wydarzenia [TUTAJ].

mpr

REKLAMA