POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Czy czyszczenie starych monet jest wskazane? Sprawdź!

Czyszczenie monet - dowiedz się, jak dbać o monety! fot.: mpr

  

Stan techniczny starych monet często pozostawia wiele do życzenia. Wielu kolekcjonerów uważa, że warto je wyczyścić, aby pięknie prezentowały się w albumie albo celem zwiększenia ich wartości. Czy numizmaty rzeczywiście można doczyścić we własnym zakresie? Jak o nie dbać, aby nie straciły na wartości? Niżej odpowiadamy!

 

Jak poradzić sobie z zabrudzeniami na monetach?

Brud osadzający się na monetach może być poważnym problemem, który utrudnia, a czasami nawet całkowicie uniemożliwia wycenę. Osobom, które nie mają większego doświadczenia w zakresie numizmatyki, często wydaje się, że sposobem na podniesienie wartości monety jest jej doczyszczenie. Tymczasem nic bardziej mylnego - w ten sposób monety mogą jedynie stracić na wartości! Więcej na temat tego, dlaczego nie należy czyścić monet we własnym zakresie, można dowiedzieć się z artykułu: https://aukcje.numimarket.pl/czyszczenie-monet/. Jak więc poradzić sobie z zabrudzeniami?

Czyszczenie monet - sprawdź, czy jest możliwe!
Fot. mpr

 

Czyszczenie monet - jak się do tego zabrać? 

Na początek musimy uświadomić sobie, że występujące na monetach zabrudzenia są czymś zupełnie normalnym - zwłaszcza jeśli chodzi o wiekowe okazy. W wielu przypadkach w ten sposób rozpoznaje się okres, z którego pochodzi konkretna moneta. Usunięcie naleciałości może więc w oczywisty sposób spowodować spadek wartości. Zwróćmy uwagę, że najwartościowsze numizmaty wcale nie prezentują się okazale, jak gdyby dopiero co przeszły gruntowne czyszczenie. W większości są to dotknięte zębem czasu egzemplarze. 

Jeśli weszliśmy w posiadanie monety, na której nagromadzone są osady, warto udać się do profesjonalisty celem oceny stanu jakości. Być może uzna on, że czyszczenie jest konieczne - najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy naleciałości nie powstały w sposób naturalny, a doszło do uszkodzenia mechanicznego. W takich przypadkach absolutnie nie stosujemy popularnych środków czystości. Dobrze też nie sięgać nawet po te detergenty, które przeznaczone są do usuwania zabrudzeń z delikatnych powierzchni. Unikajmy również domowych mieszanek, w tym popularnego roztworu wody z sodą czy sokiem z cytryny.

 

Jak dbać o wartościowe i stare monety?

Osady pojawiające się na powierzchni monet nie są niczym nadzwyczajnym, i choć nie są też przyjazne dla oka, w większości przypadków nie wymagają usuwania. Jako posiadacze wartościowych monet powinniśmy jednak dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do uszkodzenia mechanicznego, zalania czy osadzenia się na ich powierzchni zbyt dużej warstwy pyłów. Jak więc dbać o monety? Oto podstawowe sposoby:

  • każdą monetę należy przechowywać w albumie, w osobnym woreczku specjalnie do tego przeznaczonym,
  • pył lub kurz można usunąć za pomocą suchego pędzelka, ale bez pocierania,
  • monety nie powinny być wyciągane z albumu, jeśli nie zachodzi taka konieczność,
  • dotykajmy monet wyłącznie w rękawiczkach ochronnych.

Zgodnie z powyższym, cała procedura pielęgnacji monet nie jest szczególnie skomplikowana. Nie musimy inwestować w drogie płyny - wystarczy po prostu przestrzegać podstawowych zasad higieny. Największym błędem, jaki popełniają początkujący inwestorzy, jest dotykanie monet bez odpowiedniej osłony w postaci rękawiczek. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile bakterii i innych zarazków bytuje na naszych dłoniach. W ten sposób możemy z łatwością przenieść je na kruchą monetę, na której powierzchni zaczną się pojawiać przebarwienia albo naleciałości. Zauważmy, że osoby dokonujące wyceny oraz doświadczeni inwestorzy zawsze mają na sobie rękawiczki, wyjmując z albumu monety. 

Co natomiast zrobić w sytuacji, gdy przez nieuwagę albo z niewiedzy wyczyściliśmy monetę tradycyjnymi środkami? Niestety, w wielu przypadkach numizmatu nie można uratować, przywracając mu odpowiednią wartość. Warto jednak udać się do specjalisty, który oceni, co można zrobić z taką monetą oraz w jakim stopniu uległa ona degradacji. Numizmaty powinniśmy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci, zwierząt domowych czy osób postronnych, które mogłyby chcieć samodzielnie doczyścić najwartościowsze okazy.

artykuł sponsorowany

REKLAMA