POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jak poprawnie zapinać buty narciarskie?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Przed Tobą pierwszy raz na stoku narciarskim? Masz już kupione buty, a może chcesz je wypożyczyć na miejscu? Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami.

Pomogą Ci one w sprawnym przygotowaniu się do jazdy po stoku. Sprawdź nasz poradnik krok po kroku na temat tego, jak zapinać buty narciarskie.

 

Buty narciarskie – obowiązkowy element wyposażenia

Zanim jeszcze wybierzesz się na stok, musisz zadbać o wysokiej jakości wyposażenie. Dobry sprzęt i odpowiednio dobrane buty przełożą się nie tylko na komfort ruchów, ale też bezpieczeństwo. Zastanów się zatem, na jakim stylu aktywności Ci zależy. To główny aspekt, który bierze się pod uwagę przy wynajmowaniu lub kupowaniu obuwia sportowego na stok. 

Przykładowo, jeśli preferujesz obuwie skitouringowe, które wspierają intensywne ruchy podczas wspinania się pod górę, a potem są unieruchomione i zapewniają płynny zjazd z góry, to wybierz model stworzony tylko do tego stylu sportowego. Dobrym przykładem są buty Atomic Backland Carbon, które są dostępne w sklepie Ski Race Center. Buty zjazdowe są z kolei bardziej wydajne i przygotowane na trasy narciarskie. Dzięki nim możesz bardziej kontrolować ruchy oraz manewrować nartami. Właśnie dlatego takie obuwie nie będzie nadawać się do skitouringu i odwrotnie. 

Jeszcze przed zakupem trzeba dobrać flex (wskaźnik elastyczności) do umiejętności oraz masy ciała użytkownika. Sztywność ma ogromny wpływ na wrażenia oraz wydajność jazdy. Dla osób początkujących wybiera się z reguły bardziej elastyczne buty narciarskie. Powyżej wymieniony wariant Atomic Backland Carbon z flexem na poziomie 110 będzie odpowiedni dla osób średniozaawansowanych, a nawet doświadczonych, którzy mogą pochwalić się dużymi umiejętnościami na stoku. Bez problemu dobierzesz odpowiedni model. Wystarczy, że odwiedzisz sklep Ski Race Center, gdzie w razie wątpliwości, możesz liczyć na wsparcie specjalistów. 

 

Zapinanie butów narciarskich krok po kroku

Najpierw upewnij się, że buty narciarskie są czyste i suche, a także nie mają uszkodzeń. Szczególną uwagę zwróć na system zapięć. 

Stań w taki sposób, aby lekko ugiąć kolana. Załóż obuwie w taki sposób, aby stabilnie osadzić pięty. Możesz nawet stuknąć tyłem buta o podłogę, aby upewnić się, że stopy są bezpieczne. Jeśli to konieczne, wyreguluj język.

W pierwszej kolejności zapnij klamrę na cholewce. Jeśli jest to model 4-klamrowy to najpierw dopnij tą, która znajduje się druga od góry, a następnie wyższą.

W kolejnym kroku musisz zapiąć klamry dolne w analogiczny sposób. Niektóre modele mogą mieć jeszcze rzep, więc na koniec, trzeba go zapiąć. Jeśli but ma mikroregulację, to jest to dobry moment na idealne dopasowanie do stopy.

Przed wyjściem na stok ponownie sprawdź, czy system zapięć działa prawidłowo i żaden element nie jest poluzowany.

 

Dobrze dobrane i dopasowane buty narciarskie, czyli jakie?

Masz już wybrane i założone buty? Upewnij się, że dobrze leżą. Nie mogą mieć zbyt dużego luzu. Na początku może Ci się wydawać, że ściskają Twoją stopę, ale tak naprawdę to są właśnie dopasowane buty narciarskie. Gwarantują wtedy stabilność i bezpieczeństwo na stoku. Ewentualny luz możesz odczuć w okolicy palców. Obuwie powinno wymuszać pozycję narciarską, czyli delikatnie pochyloną. 

Sklep sportowy Ski Race Center z bogatą ofertą obuwia to dobry wybór, jeśli chcesz się solidnie przygotować do wyjazdu na stok. Sprawdź model Atomic Backland Carbon oraz inne dostępne warianty od sprawdzonych producentów: https://skiracecenter.pl/atomic/7009-26x-backland-carbon-black-red-22.html.

Artykuł Sponsorowany

REKLAMA


REKLAMA