POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W Środzie Śląskiej trwa zbiórka krwi. Dowiedz się jakie warunki trzeba spełnić, aby oddać krew

W Środzie Śląskiej trwa zbiórka krwi fot.: mpr

W Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej rozpoczęła się zbiórka krwi.

Zbiórka rozpoczęła o godzinie 8.30 i potrwa do godziny 12.00. - Zapraszamy wszystkich zdrowych i chętnych do wzięcia udziału w akcji, która odbywa się w sali widowiskowej PCKA - zachęcają organizatorzy.

Dowiedz się jakie warunki trzeba spełnić, aby oddać krew.

Kto może oddawać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Ile krwi pobiera się jednorazowo i jak długo to trwa?

Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. Ponadto można również oddać poszczególne składniki krwi metodą aferezy. W przypadku oddania osocza stosowana jest metoda plazmaferezy, natomiast w przypadku oddania elementów komórkowych krwi wykorzystywana jest metoda trombaferezy (pobierane są płytki krwi) oraz metoda leukaferezy (pobierane są krwinki białe).

Czy oddanie krwi spowoduje przymus oddawania krwi w przyszłości?

Nie. Ani jednorazowe, ani wielokrotne oddawanie krwi nie powoduje, iż trzeba to powtarzać już do końca życia. Organizm nie produkuje więcej krwi, niż potrzebuje. Jednorazowe oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję jak: krwawienie z nosa, skaleczenie w palec czy miesiączka.

Czy jeżeli nie znam swojej grupy krwi mogę oddać krew?

Tak - cenna jest każda grupa krwi, a ośrodek dokonujący pobrania tak czy inaczej oznaczy grupę krwi dawcy.

echo / gov.pl

REKLAMA


REKLAMA