POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Kolejne lata mijają, a osiedle socjalne w Środzie Śląskiej wciąż nie jest dokończone

Osiedle socjalne w Środzie Śląskiej fot.: echo

To miała być jedna z najważniejszych i flagowych inwestycji gminy Środa Śląska na przestrzeni ostatnich lat. Lata jednak mijają, a z osiedla ciężko być w pełni dumnym.

Rok 2017 - to wtedy rozpoczęła się budowa pierwszego budynku osiedla socjalnego usytuowanego przy ul. Wiejskiej. Miało powstać 76 lokali mieszkalnych, w tym sześć dla osób niepełnosprawnych. W ramach I etapu inwestycji powstał budynek nr 4, będący jednym z czterech zaprojektowanych obiektów. Finalnie oddano do użytku 24 mieszkania socjalne.

- Wykonano zagospodarowanie terenu tj. drogę dojazdową, chodniki, przestrzeń komunikacyjną, tereny zielone oraz wiatę śmietnikową - informuje burmistrz Adam Ruciński w odpowiedzi na nasze zapytania dotyczące tej inwestycji.

Podczas prac ratusz napotkał kilka problemów. Odbiór inwestycji się opóźnił o kilkanaście miesięcy, a w mieszkaniach lokatorzy zgłaszali liczne usterki. - Wszystkie zgłaszane przez najemców lokali socjalnych usterki i awarie są sukcesywnie usuwane. Jedynie problem z zawilgoceniem ścian w jednym z lokali, z uwagi na trudności wynikające z zakresu oraz technologii koniecznych do wykonania prac remontowych, oraz z uwagi na warunki atmosferyczne, zostanie rozwiązany po uzgodnieniach z najemcą lokalu, który zgłosił ten problem do Urzędu Miejskiego - wyjaśnia burmistrz.

Za nierozliczenie się z dofinansowania gminie grożą kary?

Istotną kwestią jest także bezzwrotne dofinansowanie w wysokości ponad 788 tys. złotych, jakie średzka gmina pozyskała na realizację budowy osiedla. - Zgodnie z umową dotacji zawartą z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w 2016 roku gmina miała i ma możliwość rozliczenia faktycznie poniesionych kosztów budowy mieszkań socjalnych, nawet jeśli inwestycja została zrealizowana w części. Wymaganym było oddanie lokali socjalnych do użytkowania, a to nastąpiło wiosną 2018 roku, kiedy oddano do użytku 24 lokale socjalne i zawarto umowy - tłumaczy włodarz miasta. - Gmina Środa Śląska realizując z BGK rozliczyła ją zgodnie ze stanem faktycznym i tym samym po weryfikacji ze strony BGK wywiązała się z umowy tej części całego przedsięwzięcia, w związku z czym nie zostały naliczone przez BGK żadne kary czy potrącenia z tego tytułu - zapewnia Adam Ruciński.

Pół miliona dotacji nie wystarczy na dokończenie osiedla...

Gminie Środa Śląska w ostatnim czasie przyznano wsparcie finansowe z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jest ono jednak niewystarczające, aby rozpoczęto drugi etap budowy osiedla socjalnego. Póki co widok wylanych fundamentów przez najbliższy czas raczej nie ulegnie zmianie.

- To dofinansowanie w wysokości 550 tys. złotych niczego nie rozwiązuje. Nie daje nam możliwości dokończenia budynku, który został rozpoczęty - informował na grudniowej sesji burmistrz Adam Ruciński. Wedle zaktualizowanego kosztorysu, dokończenie tej inwestycji to koszt rzędu 3,8 mln złotych. - To bardzo dużo i te 550 tys. złotych nie daje nam możliwości rozpoczęcia (prac - przyp. red.). Możliwe będzie wtedy, kiedy pozyskamy dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na poziomie 50 proc. Finansowanie musi być minimum na poziomie 2,3 mln złotych. Będziemy aplikować o te środki - wyjaśnił burmistrz.

Do osiedla socjalnego prowadzi ul. Leśna. Przez ostatnie lata nie doczekała się remontu. Wkrótce jednak może się to zmienić. Niedawno ratusz ogłosił przetarg na przebudowę tej drogi. Więcej szczegółów na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule.

echo

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kolejne lata mijają, a osiedle socjalne w Środzie Śląskiej wciąż nie jest dokończone

  2021-01-13 09:45:26

  gość: ~Środa

  Oj przydałby się nam taki Płaziuk. W Udaninie to teraz więcej inwestycji niż w Środzie. Oj przyałby się ... Pląziuk powienien wziać swojego kolegę i wytłuamczyć mu jak ciężko pracować i nie bawić się w długie przemówienia tylko zasuwać i nie zwalać ciągle na kogoś. Myślę że jakby Płaziuk miał pół etatu burmistzra w Środzie ty i tak by się tak więcej działo. Kiedy to później ktoś te lata nadrobi ehhh

 • 2021-01-13 10:16:44

  gość: ~masz rację

  @~Środa
  Oj święte słowa piszesz. Przydałby się!

 • 2021-01-13 12:17:47

  gość: ~Śląska

  @~Środa
  Podzielając niechęć do naszego wielkorządcy, muszę zauważyć, że "taki Płaziuk" musiałby wiele jeszcze pokoleń inwestować w Udaninie, żeby osiągnąć standard, jaki mamy w Środzie. Słowem - znaj proporcjum Mocium Panie

 • 2021-01-13 18:07:35

  gość: ~Udanin

  @~Śląska
  Spokojnie... Środa dostaje zadyszki a Udanin mocno pędzi do przodu... Może się okazać, że to w cale nie tak odległy czas z tym dogonieniem...

 • 2021-01-14 06:44:07

  gość: ~Śląska

  @~Udanin
  Miliony przeciwko orzechom, że nawet przy tym pędzie, Udanin Środy nie dogoni nigdy. Z tego akurat powinniście się cieszyć, bo niepohamowane ambicje naszych włodarzy sprawiły, że Środa staje się coraz mniej ciekawym miejscem do życia. Wrocławianie uciekają do nas przed miejskimi problemami, a my przenosimy się do Wrocławia w poszukiwaniu normalności.

 • 2021-01-14 18:29:24

  gość: ~Jasiek

  @~Środa

  To jest wójt wybitny

 • 2021-01-13 10:18:43

  gość: ~ela

  Bo wszedzie sie robi pod mieszkanca, a w Środzie dla statystyk.
  Reszta socjalu w inkubatorze.

 • 2021-01-13 10:21:35

  gość: ~Kkk

  Dziękujemy panu Adamowi Rucińskiemu . za to , ze doczekaliśmy się drogi . przydało by się jeszcze zrobic lampy , niektóre z nich nie palą .

 • 2021-01-13 17:56:51

  gość: ~Qrrrrr

  To niedokończone osiedle nadaje się już tylko do rozbiórki, przecież ono od dwóch lat stoi pod wodą.

 • 2021-01-13 21:12:05

  gość: ~Wiesia

  Kim Dzong nie ma czasu na takie głupoty jak osiedle socjalne. On teraz Las Mokrzański w Wilkszynie ratuje :-)

 • 2021-01-14 10:46:35

  gość: ~oj tak

  @~Wiesia zrobiłas mi dzien hhhaaaaa

 • 2021-01-13 21:52:53

  gość: ~Mieszkaniec gminy

  Adaś dużo mówi na sesjach a nic nie robi

 • 2021-01-17 17:00:31

  gość: ~IwanGelik

  ostatnio dodany post

  Jest jeden pozytyw tej sprawy. I to zakończony sukcesem.
  Etap fundamentów!

  My tym misiem udowadniamy..... Gdzie tak mowili?

REKLAMA