POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W pobliżu Komornik, Juszczyna i Świętego będą mogły powstać elektrownie wiatrowe?

Teren objęty procedowaną zmianą planu obejmuje tereny miejscowości Komorniki, Święte, Juszczyn fot.: ph - echosredzkie.pl

Urząd Miejski w Środzie Śląskiej w kwietniu opublikował obwieszczenie dotyczące zmian miejscowego zagospodarowania przestrzennego wsi Juszczyn, Komorniki i Święte.

Celem wprowadzonych zmian ma być m.in. dopuszczenie na terenie objętym granicami opracowania budowy infrastruktury ściśle związanej z rozwojem podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i nowymi inwestycjami przemysłowymi z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Krótko mówiąc, dzięki zmianom na tym terenie mogą powstać elektrownie wiatrowe o maksymalnej wysokości 74 metrów, z wykluczeniem biogazowni - za wyjątkiem przyzakładowych instalacji wykorzystujących biomasę (odpady powstałe w trakcie produkcji w procesach technologicznych) do produkcji energii na potrzeby własne zakładu. 

Obwieszczenie jest odpowiedzią na przesłany do ratusza 8 września 2020 roku wniosek od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o zmianę zapisów obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, obszaru położonego w obrębie miejscowości Komorniki, Juszczyn i Święte. Zmiany miałyby umożliwić realizację inwestycji związanych właśnie z odnawialnymi źródłami energii.

Mieszkańcy nie godzą się na taki sposób komunikacji i zmiany

W sprawie ww. obwieszczenia skontaktowali się z nami mieszkańcy tych trzech wsi. - 29 kwietnia, czyli dzień przed długim majowym weekendem, na słupie ogłoszeniowych w Juszczynie ukazało się obwieszczenie Burmistrza Środy Śląskiej informujące o planowanych zmianach miejscowego planu zagospodarowania dla miejscowości Juszczyn, Komorniki i Święte. Obwieszczenie wisiało kilka dni i zostało zerwane, a uwagi do tych zmian można było wysłać tylko do 10 maja. Zmiana planów zagospodarowania na tak dużym obszarze, jak i uciążliwość tego typu instalacji, wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla życia i zdrowia mieszkańców - czytamy w przesłanej do nas wiadomości.

- Bliska lokalizacja elektrowni wiatrowych, jak i przyzakładowych biogazowni jest niekorzystna dla zdrowia i komfortu życia. Pytam więc, czy tak mają wyglądać konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy Środa Śląska? To w taki sposób pan burmistrz z radnymi, a w szczególności z radnym tego okręgu Jarosławem Czyrniańskim rozmawia z mieszkańcami? Po cichu, bez rozgłosu, chce się przeprowadzić takie zmiany? Rozmawiając telefonicznie z kilkoma radnymi, odniosłem wrażenie, że również i oni nie znają szczegółów planowanych zmian - pyta jeden z autorów pisma Przemysław Babiński, mieszkaniec wsi Juszczyn.
 
Mieszkańcy mimo krótkiego czasu na przesłanie uwag, zebrali ponad 200 podpisów osób, które wyraziły sprzeciw takim zmianom i sposobom informacji. - Czy mieszkańcy Juszczyna, Komornik, Świętego, jak również Środy Śląskiej będą zmagali się ze smrodem, muchami i hałasem wiatraków, czy przejeżdżających kolejnych setek ciężarówek, podobnie jak to wygląda dzisiaj w Wojczycach i Krynicznie? Gdzie są ścieżki rowerowe w mieście? Gdzie jest ścieżka rowerowa do zakładów strefy, gdzie codziennie kilka tysięcy osób dojeżdża samochodami? Gdzie są nowe parki i miejsca wypoczynku? Czy według was te, które powstały jeszcze przed wojną wystarczą, a mieszkańcy wolny czas mają spędzać w otoczeniu biogazowni i wiatraków? - pytają mieszkańcy.
 
10 maja do ratusza trafiło oficjalne pismo z podpisami mieszkańców wsi, którzy protestują przeciwko zmianie zapisów obowiązującego planu i wprowadzeniu tych, które umożliwią realizację nowych inwestycji przemysłowych m.in. z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych. - Nasze stanowisko wynika z troski o dobra wspólne jak zdrowie i czyste środowisko. Badania wskazują, że spalarnie biomasy mogą być szkodliwe dla zdrowia. Przedstawione informacje sugerują, że podczas spalania biomasy do powietrza dostaje się reten. Związek ten jest szkodliwy dla ludzkich płuc. (...) Budowa i uruchomienie farmy wiatrowej będą niosły ze sobą poważne konsekwencje dla mieszkańców. Ludzie mieszkający w sąsiedztwie farm wiatrowych skarżą się na bóle głowy i bezsenność. Praca wiatraków jest źródłem hałasu i z bliskiej odległości może być uciążliwa - argumentują autorzy pisma. 
 
Czy ratusz zrobił wszystko, by skutecznie powiadomić mieszkańców?
 
Po otrzymaniu wiadomości od mieszkańców skontaktowaliśmy się z Urzędem Miejskim w Środzie Śląskiej z prośbą o komentarz do przedstawionych zarzutów. Odpowiedź dostaliśmy po 14 dniach. Z przesłanej informacji wynika, że Rada Miejska omawiała trzykrotnie propozycję zmian dokumentów w październiku i listopadzie 2020 roku i w lutym 2021 roku. Następnie podjęła uchwałę ws. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak informuje burmistrz Adam Ruciński, składanie wniosków w procedurze uchwalania lub zmiany planu jest jednym z pierwszych etapów procedowania. 
 
Mieszkańcy zarzucają gminie brak informacji o obwieszczeniu. - 16 kwietnia na stronie internetowej BIP Środa Śląska oraz wydaniu Gazety Wrocławskiej zostały umieszczone obwieszczenia burmistrza Środy Śląskiej o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (...). 22 kwietnia urząd zwrócił się do sołtysów wsi Komorniki, Świętego i Juszczyna z prośbą o wywieszenie na tablicach informacyjnych obwieszczeń. 16 kwietnia burmistrz Środy Śląskiej wystąpił m.in. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego o uzgodnienie zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko - czytamy w przesłanym oświadczeniu Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.
 
- W chwili obecnej trwa etap składania wniosków przez instytucje i organy właściwe, natomiast 10 maja upłynął termin, do którego osoby zainteresowane mogły składać wnioski do zmiany ww. dokumentów planistycznych. W trakcie wyznaczonego terminu wpłynęło jedno podanie mieszkańców - podsumowuje burmistrz Adam Ruciński.

echo

36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W pobliżu Komornik, Juszczyna i Świętego będą mogły powstać elektrownie wiatrowe?

  2021-06-04 13:20:48

  gość: ~mieszkaniec

  gazety wrocławskiej? no tak, to z pewnością wszyscy mieszkańcy komornik itp przeczytali to ogłoszenie... i niech ktoś mi powie, że to nie celowe działanie ratusza? słabo, słabo...

 • 2021-06-04 13:37:40

  gość: ~kadłub

  wieś Kadłub równiez wystosowała petycję do Burmistrz Środy Śląskiej , nie zgadzamy sie na eksperymentowanie na Nas w tak bliskiej odległości

 • 2021-06-04 13:49:27

  gość: ~Styk

  @~kadłub
  Szkoda, ze wies Kadlub nie protestuje jak wojt Miekini zezwala na fatmy fotowoltaiczne i rozbudowe clinico ludziom pod fomem- to chyba wasi sąsiedzi- gdzie był radny Cz? Środy pilnujr bo mu zazdtosnik każe?? Zenada!

 • 2021-06-04 13:59:04

  gość: ~ejejej

  @~Styk
  MIESZKAŃCY nie POLITYKA więc daruj sobie i żale wylewaj gdzie indziej

 • 2021-06-04 16:31:51

  gość: ~Panicz

  @~ejejej
  A mieszkancy chca inwestycji typu drogi, zlobki, szkola, place zabaw, chodniki.... Z samych podatkow mieszkancow nie wybuduje sie.
  Styk ma racje, "krzyzak miekinski" zazdrosci bo chcial pewnie u siebie tą inwestycje za 200mln......? Ooo

 • 2021-06-04 16:33:13

  gość: ~Hanna

  @~Panicz
  A kto to "krzyzak"?
  Chyba 20 mln.....

 • 2021-06-04 16:59:08

  gość: ~Udanin

  @~Panicz
  W Udaninie fabryk nie ma i biogaxowni ale konkretny Wójt to buduje a my mamy mściwego narcyza to mamy.

 • 2021-06-04 20:52:14

  gość: ~Wojewoda

  @~Udanin W Udaninie fabryki są (choćby Młyn i Cargill w Ujedźie, to też "fabryka")i dlatego, gdyby nie lizanie się do PISu to nic by wójt nie zdziałał bo z pustego to i Salomon nie naleje. Wójt marzy o jakimkolwiek nowym inwestorze, bo to dodatkowa kasa do budżetu gminy, za którą można budować. Wójt Udanina jest koniunkturalistą, korzysta ile może, kłaniając się pas PISowi. Dziś jest PIS kiedyś będzie ktoś inny, a podatki od nieruchomości i CIT to pewny dochód gminy.

  Już same te wiatraki w Udaninie, będą dawać dobry dochód Udaninowi.

 • 2021-06-06 18:59:55

  gość: ~Un

  @~Udanin
  Zeby dac do udanina musieli zabrac innym bo dziela niesprawiedliwie

 • 2021-06-06 11:47:43

  gość: ~Błonie

  Clinico pierwsze powstało niż domy za nim

 • 2021-06-04 14:59:35

  gość: ~Wojewoda

  Jakoś mieszkańcom Udanina i okolic, oraz Księginic/Taczalina i okolic nie przeszkadzają wiatraki i to znacznie potężniejsze (wyższe) niż dopuszczone do konsultacji tutaj. Po prostu żal komuś 4 litery ściska, bo to nie on sprzedał/wydzierżawił ziemię pod te ewentualne kilka możliwych wiatraków.

  Odległość od zabudowań na nowej strefie to min 1 km i wiatrak 74m jak najbardziej jest dopuszczalny prawem i to obecnym (zasada 10H), a nie tym, co ma być dopiero zliberalizowane.

  Jestem za ochroną przyrody, zapewnianiem ciszy mieszkańcom, mniejszym smogiem. Ale nie za ekologicznym terroryzmem, gdzie gdyby w gminie rządzili tacy jak z "Ekologicznej wsi" i ich pokroju, to byśmy jedli szczaw i trawę zamiast normalnego jedzenia. Udanin i Malczyce dałyby się pokroić za jakiegoś inwestora, a tutaj już widzę w głowach się przewraca.

 • 2021-06-04 15:08:41

  gość: ~Wojewoda

  @~Wojewoda Dodam tylko, że jakoś wam zbytnio nie przeszkadza jak sąsiad przepala trochę śmieciami lub nie umiejąc palić w kotle śmieciuchu, pali od dołu, emitując gryzący dym. Nie przeszkadzają wam śmieci po rowach, bo nie słyszałem o jakiejś społecznej akcji zbierania przydrożnych śmieci z tych 3 wsi wokół nowej strefy. Nie przeszkadza wam jak ktoś wylewa szambo do rowu (i jebie na całą wieś) zamiast zamówić wóz asenizacyjny.

  Ale przeszkadzają wam wiatraki w dopuszczalnej surowym prawem odległości. Hipokryzja

 • 2021-06-04 16:29:23

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Wojewoda
  A tobie biogazownia pod domem nie przeszkadza ? Tłuku na podwórku sobie postaw wiatrak a nie 400 m od domów.

 • 2021-06-04 20:32:26

  gość: ~Wojewoda

  @~Mieszkaniec, a ty tłuku umiesz czytać? "z wykluczeniem biogazowni - za wyjątkiem przyzakładowych instalacji wykorzystujących biomasę (odpady powstałe w trakcie produkcji w procesach technologicznych) do produkcji energii na potrzeby własne zakładu." jeśli nawet będzie biogazownia, to mała ,na potrzeby własne zakładu, w szczerym polu.

  400m od domu? nausz się liczyć, mapy google prawdę ci powiedzą, wszędzie jest min. 1 km, https://www.google.com/maps/place/Kad%C5%82ub/@51.1668275,16.64329,4665m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x470f97c488fa1651:0x9b3559fb6aa79d77!8m2!3d51.1735356!4d16.6962214

  Działka to pewnie za XEOS-em, gdzie dobudowali drogę.

  PS mieszkam koło Coli, jakoś żyję

 • 2021-06-04 20:38:57

  gość: ~Wojewoda

  @~Wojewoda, jest taka opcja jak zmierz odległość w mapach google, każda kreska to 100m:

  https://images90.fotosik.pl/508/867d067fbb551562gen.jpg

  Wszystkie odległości do najbliższego domu.

 • 2021-06-06 17:07:14

  gość: ~jszczyn

  @~Wojewoda
  A dokument o zmianach przeczytany? Chcą zmienić plan zagospodarowania dla także działek położonych po przeciwnej stronie drogi krajowej niż stoi Xeos, bliżej miejscowości Juszczyn. Do nowo wybudowanego domu jest około 700 m., do innych działek budowlanych 500 m.

 • 2021-06-06 18:48:40

  gość: ~Wojewoda

  @~jszczyn Jeśli potencjalnie maja być wiatraki po drugiej stronie DK-94 to i tak obowiązuje je prawo 10H do najbliższych zabudowań, czyli minimum 74 x 10 czyli 740m. Działki niezabudowane nie uwzględnia się w tym prawie. Już rozumiem skąd ten ból...

 • 2021-06-06 17:19:42

  gość: ~xeossss

  @~Wojewoda
  Tam gdzie Pan wskazuje powstanie fabryka chipsów, wiatraki na polach po drugiej stronie drogi krajowej

 • 2021-06-04 21:54:30

  gość: ~Pan Wojewoda

  @~Wojewoda
  Te miejscowości mają kanalizację więc szamba w Rowach brak, w każdej wsi już dzieci sprzątają świat itd. Tutaj chodzi o przekaz Urząd-mieszkaniec, lsse może każda inwestycje pchać zmieniać plan pod swoje dyktando? Czy któryś z mieszkańców próbował zmieniać plan zagospodarowania przestrzennego? Pewnie usłyszał że to potrwa lata. Oby nie weszły te wiatraki jeszcze tym mieszkańcom mało?

 • 2021-06-04 16:37:25

  gość: ~Hanna

  @~Wojewoda
  Cała Europa ma wiatraki, Udanin i nikt nie narzeka. Nagle przeszkadza Miękini !!
  A ten z listu to juz pokazał swoje mądrosci w poprzednich wyborach i chyba mial tez szanse jako zastepca - furory chyba nie zrobił - zemsta???

 • 2021-06-04 16:52:22

  gość: ~Olo

  @~Hanna
  Pod swoim domem postaw sobie wiatrak i biogazownie ty cała Europo, do Wojczyc podjedzie do Kryniczna to będziesz cwaniakować

 • 2021-06-04 16:55:47

  gość: ~Kara

  @~Olo
  Najgorszy Burmistrz i najgorsza Rada jakich mieliśmy w Środzie.

 • 2021-06-04 17:01:46

  gość: ~Normalne

  @~Wojewoda
  Ty normalne jedzenie to w udaninie możesz kupić bo w Środzie przy tylu tonach syfu puszczonego z fabryk do rtęć i inne metale ciężkie w warzywach,
  Powiat ma badania ile tego jest w ziemi.

 • 2021-06-04 20:42:43

  gość: ~Wojewoda

  @~Normalne, jak masz dowody to wklej link, a nie chlastasz ozorem bez potwierdzenia.

  A czym się różni jedzenie ze sklepu w Udaninie a to samo w Środzie? Niczym.

 • 2021-06-09 10:40:01

  gość: ~back

  @~Wojewoda Te, koleżko za Malczyce to się nie wypowiadaj, boś nie stąd. Sam się pokrój za swoje wiatraki albo sobie je wsadź...

 • 2021-06-04 23:11:33

  gość: ~Edyward

  Ludziom nie dogodisz. Niby z czego z tym kraju mamy robić prąd aby komuś nie przeszkadzało. Główny problem to chyba, że jedni na tym zarobią a inni już nie. Ot cała filozofia. Ja jestem na TAK dla tych inwestycji.

 • 2021-06-05 11:52:27

  gość: ~Maria

  Budowa w centrum miasta ,przy ul Wrocławskiej, centrum handlowego ,spowoduje degradację miasta.Ostatnio ciężarówki nie mogą dowieść materiałów na budowę a nawet blokują przejazd i przejście ulicą Wrocławską.A co będzie po uruchomieniu centrum? Nie można było budować pod miastem np w ,kierunku Komornik, Jugowca czy Proszkowa?Czy w tym Ratuszu nikt nie myśli?

 • 2021-06-05 13:48:43

  gość: ~urzadnik

  @~Maria Teren jest prywatny, nie mozna zabronić budowy tego sklepu,w innych maistach też niestety takie sklepy sa w centrum

 • 2021-06-09 10:49:03

  gość: ~dell

  @~Edyward Ty masz pewnie pole na którym stanie jakiś, więc jesteś na tak :) Głównie tacy są tylko na "tak" za tym szitem

 • 2021-06-06 09:17:29

  gość: ~mieszkaniec Komornik

  W tym przypadku zgadzam się z Wojewodą.

 • 2021-06-06 10:27:19

  gość: ~też z Komornik

  Ja z moją rodziną również jesteśmy za elektrownią wiatrową, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich odległości od zabudowań ( na stronach Min.Rozwoju przy wys.74 m min. odległość powinna wynosić 500 m )

 • 2021-06-06 17:56:40

  gość: ~Mieszkaniec

  Nie chcemy żadnych więcej już fabryk ani wiatraków ,te obecne już dają nam popalić smród,i głośność doskwiera nam w nocy .Spać nie można .A wiatraki niech sobie przed ratuszem postawią .Zawsze mówią pięknie jak to będzie dobrze i bez przeszkód.A po czasie się okazuje że oszczędzają na filtrach smród taki że nie da rady okien otworzyć .Kasa zmienia ludzi i nikt mi nie powie ,władza uderza do głowy i tyle w tym temacie

 • 2021-06-06 18:56:38

  gość: ~Wojewoda

  @~Mieszkaniec A chcesz mieć za co żyć? Czy może jesteś na emeryturze i tobie akurat wsio ryba, czy będzie praca w okolicy czy nie? Ja jestem w takim wieku, że co najmniej 20 lat pracy jeszcze mnie czeka i im więcej zakładów, tym lepsza perspektywa zarówno ewentualnej zmiany pracodawcy jak i zarobków (czy ja na tym skorzystam czy sąsiad, obydwaj na plus). Patrzę tez na to czy np gmina dzięki nowym inwestycjom będzie miała kasę na np przedszkola, żłobki, drogi.

 • 2021-06-07 12:43:36

  gość: ~Mieszkaniec świętego

  Przepychanki jak w piaskownicy a prawda jest taka że to mieszkańcy okoliczni mają najwięcej do powiedzenia bo żyją z tymi molochami na codzien i jest tak że więcej szkody niż korzyści, pracy u nas i tak jest już więcej jak ludzi to w czym chcecie wybierać, czy Miękinia zazdrości raczej chyba nie stawiają magazyny PANATONI u nich i to jest inwestor którego można zazdrościć, smierdziuchy trują nas i nic im nie można zrobić bo sanepid grzecznie zgłasza że za 14 dni przyjedzie na kontrol to jest porażka na skalę światową, wszyscy mieszkańcy są na nie właśnie takim inwestycja, nie ogólnie tylko takim szkodliwym dla życia tym bardziej że odległości od zabudowań do metry a nie km jak tu niektórzy mówią ,odnośnie Pana Babińskiego to wielki ukłon że ktoś staje na wysokości zadania i poświęca swój czas na dobro wspólne na dobro ludzi bo jak widać nie wielu tu mamy mocno zaangażowanych jak on a panu Rucinskiemu trochę pokory bo w głowie się popi....ilo od dobrobytu

 • 2021-06-10 02:00:15

  gość: ~święte

  @~Mieszkaniec świętego
  Poprośmy Pana Radnego z Przedmościa niech nam wyjaśni szczegółowo kiedy padły jakieś propozycje i jakie konsekwencje odniosą mieszkańcy jego obrębu Komornik, Juszczyna i Świętego w związku z powstaniem w pobliżu Komornik, Juszczyna i Świętego elektrowni wiatrowej - ostatecznie to {Pan Radny Podniesie głos w naszej sprawie}, pomyślmy jakie inwestycje zostały zrobione w naszych miejscowościach, co zyskaliśmy w trakcie kadencji i jak o to zadbano (niech nie broni się opinią ekspertów)....

 • 2021-06-10 10:49:46

  gość: ~z ratusza

  ostatnio dodany post

  A cóż ci pomoże radny ze Świętego ? On palcem nie kiwnie przecież jest z klubu burmistrza. Z tego co pamiętam bodajże trzech radnych miało wątpliwości co do wiatraków i było przeciw instalacji.

REKLAMA