POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Uchwała energetyczna z poważnymi błędami. RIO bezlitosne dla UM w Środzie Śląskiej

Urząd Miasta i Gminy Środa Śląska fot.: echosredzkie.pl

Nabór do Gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji zakończył się 4 maja. Został jednak anulowany, gdyż RIO stwierdziła nieważność uchwały określającej jego zasady.

Wróćmy do 31 marca. W środowe popołudnie w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej odbyła się sesja rady miejskiej, której jednym z elementów było podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowych dla osób fizycznych na dofinansowanie z budżetu gminy wymiany źródeł ciepła. Blisko godzinna dyskusja miała wyjaśnić kwestie sporne dokumentu.

Jako pierwszy głos zabrał Jaromir Stawirej, p.o. kierownika Wydziału Spraw Komunalnych, Środowiska i Rolnictwa. Przybliżył kilka aspektów nowej uchwały, która reguluje program funkcjonujący już od kilku lat. – Pierwsza zmiana, jaką chcemy wprowadzić, to chcielibyśmy uprzywilejować pewną grupę osób, a tą uprzywilejowaną grupą osób są seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia. Chcielibyśmy ich uprzywilejować jako tych, którzy są pierwszymi, którzy mają większe pierwszeństwo w uzyskaniu tych środków dostępu do dotacji do tego, żeby ten piec sobie wymienić na lepszy i to jest pierwszeństwo polegające na tym, że nieważne, w którym momencie trwającego naboru złożą wniosek i tak są zawsze przed tymi, którzy są od nich młodsi. (…)  I taki zapis zrobiliśmy, że pierwszeństwo do otrzymania dotacji będą mieli wnioskodawcy, którzy na dzień złożenia wniosku ukończyli 65. rok życia, posiadający prawo do dysponowania na cele budowlane nieruchomością położoną na terenie Gminy Środa Śląska, na której realizowane będzie przedsięwzięcie dotyczące wymiany źródła ogrzewania – wyjaśniał Stawirej.

Zmiana w uchwale, która zastępuje regulacje z 2019 roku miała również uściślić i doprecyzować informacje dotyczące paneli fotowoltaicznych i kolektorów, mające zasilać tylko nowe źródło ciepła, którym jest piec elektryczny. Bardzo istotną zmianą był również zapis mówiący o tym, że dotacja nie może pokryć wydatków realizowanych z innych źródeł bezzwrotnych, ale z wyjątkiem programu Czyste Powietrze realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zarzuty i niedomówienia

Szereg zarzutów do uchwały zgłosił radny Arkadiusz Gruszczyński, który był zaskoczony faktem, że radni 14-stronnicowy dokument otrzymali kilka godzin przed rozpoczęciem sesji. Z jego ust padło wiele pytań. Radny zarzucał, że nowa uchwała nie reguluje konkretnego terminu składania wniosków, co wiązać się może z niebezpieczeństwem zbyt późnego ogłoszenia naboru, a co za tym idzie, konieczność wymiany źródła ciepła w okresie grzewczym. Ważne pytanie padło również w kierunku radcy prawnego.

Panie Mecenasie, czy te 65 lat jest zgodne z prawem? Możemy w ten sposób zrobić? Czy Nadzór nam nie uchyli całkowicie uchwały ze względu na ten wiek i ten program po prostu nie wejdzie w terminie? – mówił radny Gruszczyński. Choć jak sam podkreślał, uważa, że chęć wsparcia seniorów jest jak najbardziej szczytną ideą, tak w wątpliwość można podać możliwość ustalania takiego przywileju w regulaminie gminnego programu. Padł także zarzut, że niejasnym zapisem program gminny niejako ustala warunki korzystania z rządowego programu Czyste Powietrze.

Panie Radny Arkadiuszu, też się nad tym zastanawiałem, bo każde uprzywilejowanie zawsze grozi tam naruszeniem konstytucyjnych uprawnień, ale patrząc na przepisy dotyczące tutaj udzielania tych dotacji, gdzie zapis jest dość wyraźny, że zasady ich udzielania określa gmina, myślę, że to się broni –odpowiadał Marek Stalski, radca prawny urzędu. – Nadzór tego nie będzie nam kwestionował, ponieważ reguły i zasady my ustalamy, potem jest odpowiednia umowa zredagowana, krótko mówiąc, każdy, kto się zgłasza do konkursu jego zasady zna i rozumie – dodawał.

Dyskusja na temat uchwały trwała jeszcze kilkadziesiąt minut, finalnie jednak została przegłosowana.

Kolegium Regionalnej Izby Odwoławczej bezlitosne

Wczoraj, 13 maja Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu opublikowało dokument sprzed trzech dni, w którym to organ stwierdza nieważność opisywanej wyżej uchwały rady miejskiej.

Badając zgodność z prawem przedmiotowej uchwały, Kolegium stwierdziło, że zawarte w niej postanowienia w sposób istotny naruszają prawo, a charakter tych naruszeń uzasadnia stwierdzenie nieważności uchwały w całości. Wyeliminowanie poszczególnych, wymienionych poniżej regulacji spowodowałoby odmienne od przyjętej przez Radę ukształtowanie jej treści, w tym w szczególności zasad dotyczących udzielania dotacji – czytamy w opublikowanej przez RIO uchwale.

Okazuje się, że wątpliwości wyartykułowane końcem marca przez radnego Gruszczyńskiego znalazły swoje uzasadnienie w dokumencie. Najważniejszym zarzutem przemawiającym za stwierdzeniem nieważności uchwały jest uprzywilejowanie jednej grupy wiekowej. – Kwestionowane zapisy uchwały nie mieszczą się w zakresie tak określonego upoważnienia ustawowego. Zapisy te wyznaczają bowiem „kryterium” wyboru podmiotów, którym w pierwszej kolejności będzie przysługiwała dotacja, a nie inwestycji, która ma zostać sfinansowana lub dofinansowana – przytacza uzasadnienie uchwały RIO.

Kolejne nieścisłości wypunktowane przez izbę odwoławczą to m.in.:

  • Sprzeczne kwestie dotyczące wysokości kwoty dofinansowania paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych,
  • Wprowadzenie dwóch różnych terminów rozpoczęcia naboru (po uchwaleniu budżetu i po podaniu do publicznej wiadomości),
  • Niekompletne i nieczytelne kwestie związane z rozwiązaniem umowy dofinansowania,
  • Żądanie od wnioskodawcy zbyt dużej ilości danych osobowych.

Sprzeczny okazał się także zapis, który długo omawiano na sesji i w którym włodarze nie widzieli błędu. – W § 5 ust. 7 pkt 1 Regulaminu Rada wskazała, że wnioskodawca po zakwalifikowaniu się do Gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji może starać się o dotację z Programu Czyste Powietrze na ten sam zakres przedsięwzięcia co we wniosku do programu gminnego. Rada określiła tym samym warunki korzystania z programu Czyste Powietrze, do czego nie upoważnia jej powołany art. 403 ust. 5 p.o.ś., stanowiący podstawę podjęcia badanej uchwały – informuje przewodnicząca Kolegium RIO.

Uchwała nieważna, nabór anulowany. Co dalej z GPONE?

Aby choć częściowo odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zapoznać się z treściami ogłoszeń opublikowanych 10 maja w średzkim Biuletynie Informacji Publicznej. W jednym z dokumentów burmistrz informuje o unieważnieniu zakończonego początkiem maja naboru wniosków, by w kolejnym ogłosić nabór na podstawie regulaminu z 2019 roku, który rozpocząć ma się w poniedziałek 17 maja i potrwać tydzień, do 24 maja. Póki co próżno jednak szukać informacji o kolejnym naborze choćby na stronie internetowej urzędu, choć ten ma rozpocząć się już po weekendzie. Co ważne, o przyznaniu dotacji decyduje kolejność złożenia kompletnego wniosku.

Skoro nabór ogłoszono na podstawie regulaminu uchwalonego w 2019 roku warto zastanowić się, czy w takim razie wnioskodawcy nadal mogą ubiegać się o środki zarówno w gminnym programie, jak i np. Czystym Powietrzu? Wydaje się, że nie, gdyż w §5 uchwały widnieje zapis mówiący wprost, że dotacja nie może pokrywać wydatków przeznaczonych na ten cel, finansowanych z innych bezzwrotnych źródeł (zakaz tzw. podwójnego finansowania). Zapis ten swoją drogą stanowi pewną nieścisłość z uzasadnieniem uchwały, w którym czytamy:

Program wymiany pieców w ramach Gminnego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2019-2023 będzie fundamentem i jednocześnie dopełnieniem dwóch wyżej wymienionych programów (przyp. red. program unijny oraz program Czyste Powietrze).

Jeśli zapisy regulaminu jednoznacznie wykluczają możliwość podwójnego dofinansowania, trudno mówić tu o fundamencie i dopełnieniu innych programów. Bardziej odpowiednim słowem wydaje się natomiast alternatywa.

Podsumowując, sugerujemy, żeby mieszkańcy, którzy wzięli udział w odwołanym naborze, mieli na uwadze, że kolejny rusza już w najbliższy poniedziałek.

echo

REKLAMA


REKLAMA